کاشت موی سر به روش fit :روشی مطمئن و طبیعی برای بازگرداندن موی سر

ریزش مو می‌تواند تقریبا برای هر شخصی آزار دهنده باشد و هنگامی که فردی به شما بگوید امیدی برای باز گرداندن موهای از دست رفته وجود دارد چیزی کمتر از یک معجزه به نظر نمی‌رسد. در طول چند سال گذشته، روش‌های متعددی برای دوباره به دست آوردن موهای از ریخته شده از جمله کاشت مو  پدید آمده است. امروزه انواع مختلفی از روش‌های کاشت وجود دارند، اما محبوب‌ترین آنها روش FUE است. FUE یا جداسازی به بخش‌های فولیکولی یکی از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین روش‌های پیوند مو است که می‌تواند نتایجی کاملا طبیعی به همراه داشته باشد. در روش FIT هیچ‌گونه برشی صورت نمی‌گیرد، بدین معنی که بخیه یا زخم در این روش وجود ندارد. از طریق یک روش مکش مانند، پیوندهای فردی حذف می‌شوند و سپس تقریبا بلافاصله در محل دریافت کننده قرار می‌گیرند.
در روش FIT  (روش تک فولیکولی) مو بطور جداگانه با ابزارهای خاصی از سر برداشته می‌شود (معمولا از پشت سر برداشته می‌شود) ‌، آن را با روش‌های خاص پزشکی نگهداری شده و سپس پیوند در ناحیه مورد نظر اعمال می‌شود که معمولاً با ابزار مناسب و با استفاده از روش FIT  در قسمت جلو و  مرکز سر قرار داده می‌شود. عوارضی مانند زخم و جای زخم به جا نمی‌گذارد که مزایا و سابقه قابل قبول از این روش در نظر گرفته می‌شود.  پس از مدت کوتاهی با دنبال کردن توصیه‌های پزشک،  متقاضی موهای طبیعی و دلخواه خواهد داشت.

افراد مناسب برای انجام این روش


در حالی که افزایش محبوبیت کاشت مو با روش FIT  نشان می‌دهد که افراد بیشتری خط مو  را دوباره به دست آورده و  درمان طاسی را بطور موفق بدست می‌اورند، واقعیت این است که برای اینکه متقاضی مناسبی برای انجام این درمان باشید، بیش از طاسی شرط لازم بیشتری وجود دارد. البته این یک عامل مهم است ، اما شرایط بسیار زیادی وجود دارد که جراحان و بیماران نیاز دارند که در نظر داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که این درمان مناسبی است و نتایج دلخواه را برآورده خواهد کرد. برای نشان دادن بهتر اینکه متقاضی خوبی برای این روش هستید یا نه ، با توجه به سایت انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، در اینجا عوامل مهمی که بر  کاندیدای کاشت مو مؤثر است را بیان می کنیم:

سن

در حالی که محدودیتی برای افرادی که تحت درمان کاشت مو قرار می‌گیرند وجود ندارد، اما این عامل نقش مهمی ایفا کرده و بهترین متقاضی افراد بالای ۳۰ سال هستند. برخی از کاندیداها ممکن است در سنینجوانی موهای خود را از دست بدهندف و تمایل دارند که هرچهسریعتر درمان را شروع کنند. با این حال،افراد جوان در اواخر دوره نوجوانی ، اوایل بیست سالگی هنوز ریزش موی رشد نیافته راتجربه می‌کنند و مشخص نشده است که چگونه با بالا رفتن سن بهبود می‌یابد. اگر  در سنین جوانی تحت درمان قرار بگیرند، آنها ممکن است نیاز به درمان‌های دوباره در آینده خواهند داشت تا از طاسی بیشتر جلوگیری کنند.

نوع ریزش مو

بهترین متقاضی برای کاشت مو افرادی هستند که از الگوی ریزش موی زنانه و مردانه رنج می‌برند. این یک مشکل ژنتیکی استکه عمدتاً بخش‌هایی از پوست سر را و نه همه آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد، که برای بیماران سطح خوبی از ناحیه اهداکننده فولیکول مو باقی می‌گذارد. در مقابل، افرادی که دچار طاسی سکه‌ای بدون الگو هستند، بهتر است از کاشت مو استفاده نکنند، چرا که ناحیه اهدا کننده بسیار کمی دارند، که باعث می‌شود کاشت موی موفقیت‌آمیزی نداشته و پول و زمان خود را هدر دهند.

 ارزیابی ریزش مو

همچنین، شدت ریزش مو در  انتخاب متقاضی مناسب کاشت مو ، همچنین مقدار موی سالم موجود برای کاشت موی fit   نقش مهمی ایفا می کند. برای اینکه بتوان مو را از یک ناحیه به پوست سر در ناحیه تحت تاثیر پیوند زد، بطور اجتاب ناپذیری باید منبع خوبی از فولیکول موی سالم وجود داشته باشد. ارزیابی سطح ریزش مو و کیفیت و کمیت ناحیه اهداکننده یک بخش اساسی از کشف این موضوع است که آیا متقاضی مناسبی برای کاشت مو هستید یا خیر .

سلامت عمومی

چون پیوند مویک جراحی است، برای اینکه متقاضی مناسبی برای انجام اینکار باشید، باید سلامت عمومی خوبی داشته باشید. انحام مداوم ورزش ، خوردن غذای سالم، مراقبت از خود و انتخاب سبک زندگی سالم همه در بهبود سیستم ایمنی شما مؤثر است. اینکار به تسریع دوران بهبودی کاشت مو کمک می‌کند چرا که بدن برای تسریع سریع خود را تجهیز کرده است. همچنین اگر شما از هر مشکل سلامتی طولانی مدت رنج می‌برید،  باید حتماً به پزشک اطلاع دهید.

نوع مو

جالب است که همچنین نوع موی شما می‌تواند در انجام کاشت مو تفاوت ایجاد کند. گرچه امکان اینکه کاشت مو برای تمامی انواع مو  وجود دارد، هرچه موها ضخیم‌تر باشد، پوشش آن در ناحیه طاسی بیشتر است و موهای مشابه که فر یا موج دار هستند نیز  پوشش خوبی در نواحی تحت درمان ایجاد می‌کند.

روش کاشت مو  FUE)FIT)


کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی ( کاشت مو به روش fue ) یک تکنیک برداشت است که در آن گرافت‌های تکی از ناحیه تراشیده شده در پوست سر برداشته می‌شوند. اگرچه بلافاصله بعد از این روش، زخم‌های خفیف به وجود می‌آیند، نقاط قرمز کوچک معمولا در ناحیه اهدا کننده دیده می‌شوند، اما بعد از چند روز این نقاط از بین می‌روند. در این روش، زخم‌های حاصل از عمل نسبت به روش FUT  بسیار کمتر قابل دیدن هستند. با وجود تعداد بسیاری از مردانی که دو طرف و پشت سر خود را کوتاه کرده و بالای سر خود را بلند نگه می‌دارند، روش FUE به سرعت در حال محبوب شدن است.
آمادگی مانند همان روش FUT است، بیماران در مناطق اهدا کننده و گیرنده تحت بیهوشی موضعی قرار می‌گیرند. همانند روش FUT متوجه می‌شویم در حالی که پیوندها گرفته و کاشته می‌شود، بیمار به خواب می‌رود. پیوند واحد فولیکولی فرد به صورت دستی با استفاده از یک پانچ گرد کوچک انجام می‌شود. سپس برای پوشاندن ناحیه‌ی طاسی واحد فولیکولی را در محل مورد نظر قرار می‌دهند. محل دریافت کننده با استفاده از یک سوزن نازک آماده می‌شود، پس از آن فولیکول‌ها می‌توانند در محلی که به عنوان فولیکول‌های تولید موی سالم رشد می‌کنند قرار گیرند. گرافت‌ها به نواحی کم پشت یا طاس سر انتقال داده می‌شوند بطوری که با خصوصیات طبیعی رشد موهای اصلی تطابق داشته باشد. با توجه به ماهیت تکنیک، ممکن است نسبت به روشFUT کمی میزان ضایعات بیشتر باشد. کاشت مو به روش FIT همچنین می‌تواند آسیب‌پذیرتر باشد به دلیل این واقعیت که بافت محافظ کمتری در اطراف ریشه وجود دارد. این بدان معنی است که مراقبت‎های اضافی در هنگام ترک کلینیک برای اطمینان از زنده بودن پیوندها لازم است.

مراقبت بعد از کاشت


اگر دستورات پس از عمل به دقت دنبال شوند، در بیشتر بیماران، پیوند مو پس از ده روز به سختی قابل تشخیص است. به بیماران برای ورم در طول زمان جراحی ریزش مو دارو داده می‌شود، اما با این وجود برخی بیماران هنوز هم در برآمدگی بینی و اطراف چشم دچار تورم هستند. در صورت بروز چنین اتفاقی تقریبا همیشه در پایان هفته‌ی اول پس از عمل تورم از بین می‌رود. موهای تازه پیوند شده در حدود ۱۰ هفته شروع به رشد می‌کنند. پس از حدود ۶ ماه می‌توان موها را آراست و در بیشتر موارد پس از یک سال بطور کامل رشد می‌کنند. در چند ماه پس از جراحی مو به روش FUE قبل از اینکه موهای جدید شروع به رشد کنند، ممکن است برخی از موهای اصلی بریزند به طوری که ممکن است ناحیه پیوند به طور موقت کمی کم پشت‌تر شود. این وضعیت موقت است. موهای ریخته شده همزمان با رشد موهای تازه پیوند شده شروع به رشد می‌کنند. این موضوع نباید علت نگرانی باشد.

طی ۱۰ روز بعد، از قرار دادن گرافت‌های پیوندی یا پوسته‌های کوچک نقطه‌ای شکل در ناحیه‌ی اهدا کننده در معرض هر گونه نیروی کششی اجتناب کنید (برای مثال، کشیدن حوله بر روی سر). از خاراندن هر یک از نواحی درمان شده خودداری کنید حتی اگر خارش در این بخش پوست سر شما را تحریک کند. ۱۰ روز بعد موهایتان را با احتیاط شستشو دهید. به این واقعیت که گرافت‌های پیوند مو نباید در معرض تماس طولانی مدت با آب قرار بگیرند توجه زیادی داشته باشید. حداکثر در روز اول پس از درمان موهای خود را نشویید.

دوست دارید که کاشت موی شما کاملاً طبیعی به نظر برسد و  همینطور خواهد بود. به همین دلیل است که پزشکان می‌دانند که طراحی کاشت مو  اهمیت دارد. روند مشاوره به پزشک این امکان را می‌دهد تا ریزش موی شما را بررسی کرده و بهترین مکان برای گرفتن موی اهداکننده را مشخص کند، و  همچنین ریزش موی احتمالی در آینده را نیز ارزیابی کند. پزشک می‌تواند تعیین کند که چه تعداد پیوند نیاز خواهید داشت تا ظاهری کاملاً پوشیده از مو  در ناحیه دریافت کننده را ایجاد کرده و همچنین ریزش مو در آینده را نیز در نظر می‌گیرند. در طول درمان، تیمی از پزشکان کارشناس که سالها تجربه دارند و در مو تخصص داشته و قرار دادن پیوند در زاویه و حجم مناسب که با موی اصلی شباهت داشته باشد. اینکار باعث ایجاد شباهت کامل به الگوی موهای طبیعی و  واقعی خواهد شد.

چه افرادی برای انجام کاشت مو به روش FIT مناسب نیستند؟


با توجه به اتحادیه بین المللی جراحان کاشت مو ممکن است واضح به نظر برسد اما افرادی که سر آنها موهای زیادی دارد برای کاشت مو  مناسب نیستند. اگر از طاسی الگوی مردانه یا زنانه رنج می‌برید (طاسی آندروژنی) و  طاس هستید ، یا در حال طاس شدن هستیدف و پوست سر شما دیده می‌شود، زمان شما برای انجام مشاوره کاشت مو به هدر خواهد رفت. در پشت این مسئله ، اگر شما ناحیه اهداکننده ضعیفی دارید، پس نمی توان کار زیادی برای شما انجام داد. متخصصین توصیه می‌کنند که گرچه موی پشت سر معمولاً بکار گرفته می‌شود اما تجربه ما به ما این امکان را می‌دهد تا زمانی که قابل اجرا باشد از موی بدن استفاده کنند.
این مسئله نیز  وجود دارد که اگر مو بطور پراکنده ریخته شده باشد، افرادی که دچار ریزش موی بی‌ثبات هستند، باید یک دوره ثبات را طی کنند. با استفاده از دارو، بطور طبیعی حدود شش تا نه ماه زمان نیاز است تا به مرحله ای برسید که هیچ تار مویی ریزش نداشته یا رشد نکند، و  زمانی که الگوی ظاهری  قابل تشخیص باشد. موضوع دیگری که باید هنگام گاشت مو در نظر گرفته شود، این است که باید انتظارات خود را مدیریت کنید. گاهی اوقات به دلایل ذکر شده در بالا یا چون انتظارات فرد برآورده نمی‌شود، آنها برای انجام این درمان مناسب نیستند. شما نمی‌توانید خط رشد مو را پایین بیاورید یا اگر ناحیه اهداکننده شما محدود است، نباید انتظار داشته باشید که نتیجه کار سری با موهای کاملاً پر و پوشیده باشد. در آخر اینکه، تکرار می‌کنیم که تنها بیمارانی که دچار ریزش مو هستند و یا تا حدی دچار طاسی شده‌اند برای کاشت مو متقاضی مناسبی می‌باشند. نا امید نشوید، اگر شما جزو یکی از گروه‌های ذکر شده در بالا هستید، و در مورد ریزش موی خود نگرانی دارید، گزینه‌های درمانی بیشتری برای شما نیز وجود دارد.

معایب


در حالی که تعداد مزایای روش FIT بسیار زیاد است، چندین اشکال نیز وجود دارد:

  • محدودیت تعداد گرافت‌هایی است که می‌توان در یک جلسه بیرون کشید.
  • اغلب مشکلات مربوط به آسیب‌های مکانیکی هستند.
  • اگر پیوندها به درستی انجام نشوند می‌توانند از بین بروند.
  • اگر روش توسط یک متخصص مجرب انجام نشود، ممکن است بیش از حد گرافت برداشت شود.

آیا خطر و  عوارض جانبی در کاشت مو وجود دارد؟

مانند هر روش جراحی دیگر، انجام جراحی کاشت مو خطر عفونت خفیف و خونریزی را به همراه دارد. برخی از بیماران به دلیل ورم در ناحیه پیوند کمی درد را احساس می‌کنند، اما با مصرف دارو و کمپرس سرد توسط پزشک کاشت مو مدیریت شده و معمولاً به سرعت برطرف می‌شود. برخی از بیماران ممکن است کمی التهاب یا عفونت در فولیکول مو در زمانی که موهای تازه شروع به رشد می‌کنند، مشاهده کنند، اغلب این عفونت ناشی از موهای رشد نکرده است. به جز ورم طبیعی و درد خفیف هیچ عوارض جانبی دیگری در این روش درمانی وجود ندارد.

تعیین هزینه


در طول مشاوره با پزشک ، او درباره اهداف شما از انجام اینکار اطلاعاتی را دریافت می‌کند. درک نگرانی شما و هدف نهایی به پزشک این امکان را می‌دهد تا هزینه درمان شما را تخمین بزند. عوامل مؤثر که قیمت را مشخص می‌کنند عبارتند از :

  • تکنیک کاشت مو
  • تعداد پیوندهای مورد نیاز
  • تجربه و آموزش جراح
  • مراقبت‌های قبل و پس از کاشت
  • داروهای مورد نیاز و بی‌حسی

به دلیل روش‌های شخصی و تفاوت نیاز بیماران، قیمت از فردی تا فرد دیگر متفاوت خواهد بود. برخی ممکن است تحت روش fut  ، fue ترکیبی از هر دو یا یک گزینه اضافی قرار بگیرند.

سوالات رایج


چه مدت طول می‌کشد تا موهای کاشته شده، رشد کنند؟

معمولاً  پوست زخم در ۱۰ تا ۱۴ روز می‌ریزد . رشد موهای تازه از هفته ۱۲ تا ۱۴ آغاز شده و سپس به رشد خود ادامه داده و دائمی هستند.

آیا کاشت مو بر بقیه موها اثر می‌گذارد؟

خیر. ریشه مو بسیار قوی است و می‌تواند جراحی یا هر آسیب دیگری را تحمل کند.

پس از کاشت مو  برای موهای موجود چه اتفاقی رخ می‌دهد ؟

گرچه موهای کاشته شده دائمی هستند، موهای اصلی موجود ممکن است به ریزش خود ادامه داده اما پزشک برای جلوگیری از ریزش موی بیشتر توصیه‌های لازم را به شما ارائه خواهد داد.

قبل از جراحی چه کاری باید انجام دهیم؟

موی پشت سر شما باید طول کافی داشته باشد. اندازه مو باید حداقل چند سانتی متر باشد. پیوند اهداشده از این ناحیه برداشته خواهد شد و باید انتظار پوشش پس از درمان را داشته باشید.

این درمان دردناک است؟

این درمان درد خفیفی دارد. درمان تحت بی‌حسی انجام شده و بیمار در طول درمان بیدار است. نیاز به داروهای بیشتر برای درد کم است و شب اول نیاز به کمی مسکن خواهید داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ