اصلاح خط لبخند با لیزر، پیلینگ، تزریق ژل و چربی و لیفت صورت

خط لبخند یا خط خنده به خطوط عمیق بین گوشه بینی و گوشه دهان اطلاق می‌شود. این خطوط عمدتاً در نتیجه خندیدن و لبخند زدن بر روی صورت شکل می‌گیرند. اغلب کرم‌های مرطوب‌کننده و محافظتی ضد آفتاب قادر به از بین بردن این خطوط نیستند. در چنین مواردی، پزشک از بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی برای حذف خط لبخند استفاده می‌کند.

علت ایجاد خط لبخند


علت ایجاد خط لبخند

خط خنده یا لبخند در اثر عوامل زیر ایجاد می‌شود :

تابش نور خورشید 

برای جلوگیری از ایجاد خطوط لبخند، مناسب است از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید، به ویژه در ساعاتی که تابش آن قوی‌تر است، خودداری کنید. تحقیقات نشان داده است که وقتی پوست در سایه قرار می‌گیرد، امکان تولید کلاژن جدید زیر پوست وجود دارد.

کلاژن نقش مهمی در حفظ انعطاف‌پذیری پوست و کاهش چین و چروک دارد. بنابراین، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و پوشیدن کلاه با لبه‌دار، همچنین خودداری از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب، می‌تواند از ایجاد چین و چروک و خطوط لبخند در صورت جلوگیری کند.

برنزه کردن پوست

در صورتی که تمایل به برنزه کردن پوست خود دارید، به هیچ عنوان از سولاریوم جهت برنزه کردن پوست خود استفاده نکنید. روش‌های برنزه کردن پوست در سولاریوم باعث افزایش سرعت ایجاد چین و چروک پوست می‌شوند.

مصرف سیگار

سیگار کشیدن باعث خشک شدن پوست می‌شود. همچنین خطوط عمودی ایجاد شده در بالای لب فوقانی در اثر مصرف مداوم سیگار ایجاد می‌شوند. سیگار کشیدن پوست را در برابر رادیکال‌های آزاد آسیب‌پذیر می‌کند و در نهایت منجر به ایجاد چین و چروک در صورت می‌شود.

عدم رساندن رطوبت کافی به پوست 

مرطوب کردن پوست به مقدار کافی همراه با پاکیزه نگه داشتن پوست اقدام بسیار مهمی در جهت مراقبت از پوست محسوب می‌شود. مرطوب نگه داشتن پوست به طور روزانه از ایجاد چین و چروک در پوست جلوگیری می‌کند و روند سالخوردگی پوست را به تعویق می‌اندازد.

وضعیت قرارگیری بدن در زمان خوابیدن 

نحوه قرارگیری بدن در زمان خوابیدن تأثیر بسیار به سزایی در ایجاد خط لبخند دارد. با این که کنترل وضعیت بدن در خواب همیشه امکان‌پذیر نیست، خوابیدن بر پشت بدن جهت جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست صورت توصیه می‌شود.

رژیم غذایی نامناسب 

چین و چروک‌های صورت تنها در اثر عوامل ژنتیکی و عدم مراقبت کافی از پوست ایجاد نمی‌شوند. یکی از عوامل بسیار مهم جهت جلوگیری از ایجاد خطوط در پوست صورت رعایت رژیم غذایی سالم می‌باشد.

مصرف میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک از آسیب‌دیدگی پوستی ناشی از ایجاد رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود از مصرف مواد غذایی فرآوری شده یا غذاهای بسیار شور یا شیرین خودداری کنید. این مواد غذایی حاوی مقادیر زیاد چربی اشباع هستند.

کاهش کلاژن و الاستین 

با گذشت زمان، پوست به تدریج قابلیت تولید کلاژن و الاستین را از دست می‌دهد. در این حالت سطح اسید هیالورونیک کاهش پیدا کرده و در اثر عدم مراقبت کافی، پوست در برابر رادیکال‌های آزاد آسیب‌پذیر می‌شود.

کم‌خوابی 

کم‌خوابی باعث ترشح کورتیزول در بدن می‌شود. این ماده در ارتباط بین سلول‌ها اختلال ایجاد کرده و باعث افتادگی پوست می‌شود. علاوه بر این، خواب کافی باعث تولید هورمون‌های رشد می‌شود. این هورمون‌ها در بازسازی پوست تأثیر به سزایی دارند.

مواد شیمیایی 

محصولات شیمیایی باعث خشک شدن پوست و تسریع روند سالخوردگی پوست می‌شوند. این مواد همچنین می‌توانند باعث ایجاد مشکلات پوستی مانند روزاسه، درماتیت تماسی و اگزما شوند. به این منظور بایستی از مواد طبیعی و ارگانیک و همچنین از روغن‌های طبیعی استفاده شود.

استرس و فشارهای عصبی 

استرس و اضطراب می‌توانند بر ظاهر پوست تأثیر منفی بگذارند، چرا که باعث افزایش سرعت تولید رادیکال‌های آزاد شده و در نهایت منجر به سالخوردگی پوست و ایجاد چین و چروک می‌شوند. به این منظور بایستی از فعالیت‌های مورد علاقه خود جهت کاهش استرس و اضطراب استفاده کنید. کاهش استرس تأثیر بسیار مثبتی بر پوست دارد و از ایجاد چین و چروک در پوست صورت جلوگیری می‌کند.

روش‌های اصلاح خط لبخند 


تزریق چربی برای رفع خط لبخند 

تزریق چربی باعث بهبود ظاهری، جوان‌سازی پوست و بازیابی حجم از دست رفته در صورت می‌شود. این روش با استفاده از لیپوساکشن و تزریق و انتقال چربی، فرورفتگی‌های صورت را برطرف کرده و خط لبخند را رفع می‌کند.

پیلینگ شیمایی جهت اصلاح خط لبخند

در این روش محلولی شیمایی بر روی پوست صورت برای مدت زمان معینی قرار داده می‌شود. سپس لایه بیرونی پوست برداشته شده و پس از مدتی بهبود پیدا می‌کند. در این حالت لایه زیرین پوست در قسمت دور دهان دارای چین و چروک  نمی‌باشد. پیلینگ شیمیایی باعث رفع چین و چروک و اصلاح خط لبخند شده و سبب جوان‌سازی پوست صورت می‌شود.

لیزردرمانی جهت از بین بردن خط لبخند 

لیزردرمانی در یک یا چند جلسه به صورت سرپایی باعث رفع خط لبخند می‌شود. انرژی مادون قرمز لیزر به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ می‌کند و باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود و خط لبخند را رفع می‌کند. لیزردرمانی در نهایت باعث بهبود ظاهری پوست صورت می‌شود.

تزریق ژل برای اصلاح خط لبخند 

تزریق ژل برای اصلاح خط لبخند

فیلر  یا ژل در قسمت‌های خاصی از صورت تزریق می‌شود و باعث رفع چین و چروک و زاویه‌دار شدن صورت می‌شود. تزریق ژل سبب بازیابی حجم از دست رفته در صورت شده و در نتیجه خطوط موجود در صورت از جمله خط لبخند را رفع می‌کند و باعث جوان‌سازی پوست صورت می‌شود.

 

با افزایش سن، پوست دچار افتادگی شده و چین و چروک در پوست ایجاد می‌شود. تزریق ژل باعث توقف روند سالخوردگی نمی‌شود ولی کاهش حجم صورت ناشی از افزایش سن را برطرف می‌کند و باعث بهبود ظاهری صورت می‌شود. از تزریق ژل برای رفع چین و چروک و خطوط ایجاد شده در صورت استفاده می‌شود.

نحوه تزریق ژل 

تزریق ژل به صورت سرپایی انجام می‌شود و شامل مراحل زیر می‌باشد:

 • قسمت‌های مورد نظر جهت تزریق ژل در صورت مشخص و علامـت‌گذاری می‌شـوند و با استـفاده از مواد آنتی‌باکتـریال ضد عفونی می‌شوند.
 • امکان دارد جهت بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر در صورت از بی‌حسی موضعی استفاده شود. همچنین ممکن است ژل حاوی ماده بی‌حسی موضعی باشد. ژل بوسیله یک سوزن ظریف زیر سطح پوست تزریق می‌شود.
 • پس از تزریق علامت‌گذاری‌های روی صورت پاک شده و در محل تزریق از پک سرد استفاده می‌شود.
 • جهت ادامه فعالیت‌های روزانه می‌توانید از محصولات آرایشی استفاده کنید.

بهترین نوع فیلر بر اساس سن، نوع پوست و میزان آسیب‌دیدگی ناشی از نور خورشید و ویژگی‌های ژنتیکی متقاضی انتخاب می‌شود.

 

عوارض ناشی از تزریق ژل 

تزریق ژل یک روش امن و موثر برای رفع خطوط لبخند است، اما با این حال، احتمال وقوع عوارض پس از تزریق وجود دارد. برخی از عوارض ممکن شامل حساسیت، کبودی در ناحیه تزریق، بی‌حسی موقت، قرمزی، ورم، درد، خارش و راش پوستی هستند. همچنین، استفاده از موادی مانند پلی متیل متاکریلات (PMMAs) ممکن است منجر به ایجاد توده‌ها در ناحیه تزریق شود.

با این حال، با انتخاب یک پزشک ماهر و متخصص و رعایت دقیق دستورات پس از تزریق، احتمال وقوع عوارض را می‌توان به حداقل رساند. قبل از تصمیم‌گیری برای تزریق ژل، بهتر است با پزشک مشورت کنید و اطلاعات کاملی در مورد روش، عوارض ممکن و ریسک‌های مربوطه را دریافت کنید.

پیش از تزریق ژل‌هایی که از منابع غیر انسانی تهیه شده‌اند، بایستی از تست حساسیت استفاده شود.

دوره بهبود پس از تزریق ژل 

 • نتیجه حاصل از تزریق ژل بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده است و دوره بهبودی نیز کوتاه می‌باشد و می‌توانید پس از پایان درمان فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهید.
 • توصیه می‌شود پس از تزریق ژل، از انجام فعالیت‌های سنگین و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما خودداری کنید.
 • امکان دارد ورم و کبودی در ناحیه تزریق ایجاد شود. این موارد پس از چند روز رفع خواهند شد.

نتیجه تزریق ژل جهت رفع خط لبخند 

نتیجه حاصل از تزریق بیشتر ژل‌ها موقتی است و بسته به نوع ژل مورد استفاده از چند ماه تا یک سال ماندگار می‌باشد. جهت ماندگاری بیشتر نتیجه، استفاده از جلسات درمانی تکمیلی و تزریق مجدد ژل توصیه می‌شود.

رفع خط لبخند با جراحی 

رفع خط لبخند با جراحی

لیفت صورت یک روش جراحی است که با کشیدن و محکم کردن عضلات صورت، افتادگی در آن رفع می‌شود. در این روش، چربی اضافی زیر پوست نیز جابجا می‌شود. عمل لیفت صورت عموماً در سنین بین 40 تا 65 سال انجام می‌شود، اما افراد جوان‌تر یا مسن‌تر نیز می‌توانند از این روش بهره ببرند. نتایج حاصل از لیفت صورت معمولاً برای یک دوره زمانی بین 5 تا 12 سال قابل مشاهده و ماندگار هستند.

در چه مواردی از لیفت صورت استفاده می‌شود؟

لیفت صورت در موارد زیر به کار برده می‌شود:

 • کاهش نشانه‌های سالخوردگی
 • بهبود ظاهری صورت و گردن
 • جوان‌سازی پوست صورت
 • امکان دارد لیفت صورت همراه با روش‌های دیگر جراحی مانند لیفت ابرو، جراحی پلک و بازسازی پوست استفاده شود.
 • استفاده از روش لیفت ابرو در کنار روش‌های غیر جراحی دیگر مانند پیلینگ شیمیایی پوست، درم ابریژن، بازسازی یا لایه‌برداری پوست امکان‌پذیر است.

در جراحی لیفت صورت، ساختار استخوانی صورت تغییر داده نمی‌شود.

روش انجام لیفت صورت 

جراحی لیفت صورت با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. نوع روش لیفت صورت به سن، نوع پوست و شرایط جسمانی متقاضی بستگی دارد.

بسته به وضعیت سلامتی متقاضی و نوع جراحی لیفت صورت، امکان دارد این روش در بیمارستان انجام شود. در برخی از موارد جهت تخلیه مایع اضافی، یک لوله ظریف به صورت موقتی زیر پوست قرار داده می‌شود.

اقدامات مراقبتی پس از جراحی لیفت صورت 

اقدامات مراقبتی پس از جراحی لیفت صورت شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مصرف یک وعده غذایی سبک و نوشیدن مایعات 2 تا 3 ساعت پس از جراحی امکان‌پذیر است
 • جهت کاهش ورم، سر خود را در زمان خوابیدن کمی بالا قرار دهید.
 • به منظور رفع درد و ورم، از داروهای مورد نیاز طبق تجویز پزشک استفاده کنید.
 • طبق توصیه پزشک به مدت چند هفته استراحت کنید.
 • از بلند کردن اشیاء سنگین، شنا و انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های دشوار خودداری کنید.

عوارض ناشی از جراحی لیفت صورت 

جراحی لیفت صورت معمولاً خطری به همراه ندارد. احتمال ایجاد عوارض در افراد سیگاری بیشتر است. عوارض ناشی از جراحی لیفت صورت عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • حساسیت
 • ایجاد لخته خونی بزرگ یا هماتوم (تجمع خون)
 • درد و بی‌حسی
 • کبودی و ورم
 • ایجاد جای زخم
 • ریزش مو در اطراف جای زخم

جلوگیری از ایجاد خط خنده


روش‌های جلوگیری از ایجاد خط خنده در اطراف دهان عبارتند از :

 • نوشیدن مقدار زیاد آب و مصرف کمتر کافئین
 • شستن صورت دو بار در روز
 • مرطوب نگه داشتن پوست
 • کاهش یا قطع مصرف سیگار
 • استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ