مزوتراپی چیست؟ مزوتراپی برای پوست، مو و لاغری چگونه عمل می‌کند؟

مزوتراپی یک تخصص پزشکی است که با استفاده از تزریقات کوچک مقادیر خاصی از موارد زیر به صورت میکروسکوپی در داخل پوست تزریق می‌شود: عصاره‌های طبیعی، داروهای هومیوپاتی، داروهای دارویی و ویتامین‌ها. می‌توان از این مواد تزریقی برای از بین بردن سلولیت، تقویت وزن، محکم کردن پوست صورت و بدن و کاهش علائم پیری استفاده کرد. همچنین این مواد می‌توانند برای جوان سازی و هیدراتاسیون دست و گردن و همچنین به عنوان درمانی برای ریزش مو استفاده شود. تأثیرات درمانی تجمعی است و معمولاً در ابتدا به ۳ جلسه درمانی در فواصل هفتگی ۳-۴ هفته‌ ای نیاز است. بیماران نتایج را دوست دارند و هر ۳ تا ۶ ماه برای مراقبت از پوست این روش‌های درمانی را تکرار می‌کنند تا سطح پوست شفاف و روشن شود.

مزوتراپی برای پوست 


مزوتراپی برای پوست

مزوتراپی می‌تواند برای برطرف کردن کدام مشکلات زیبایی استفاده شود؟ 

مزوتراپی برای درمان طیف گسترده‌ای از آسیب‌ها، بیماری‌ها و شرایط پزشکی مناسب است. علاوه بر این، همچنین این روش برای برطرف کردن برخی مشکلات زیبایی، از جمله آکنه، سلولیت، علائم کششی استفاده شده، و زخم و چین و چروک را درمان می‌کند. همچنین این روش برای کاهش و کانتور کردن چربی مناسب است.

کاربردهای ضد پیری و جوان سازی پوست مزوتراپی چیست؟ 

کاربردهای ضد پیری و جوان سازی پوست مزوتراپی چیست؟

تزریق ویتامین‌های زیر پوستی سلول‌ها را دوباره زنده می‌کند و آن‌ها را فعال‌تر می‌کند و از این طریق باعث تولید کلاژن و الاستین می‌شود. شما می‌توانید در اواسط بیست سالگی اقدامات درمانی ضد پیری را شروع کنید تا از ایجاد چین و چروک جلوگیری کنید. متخصصان سالانه چندین بار درمان صورت ، گردن ، بازوها و دست‌ها را توصیه می‌کنند.

چند جلسه برای من مناسب است؟ 

چند جلسه مزوتراپی برای من مناسب است

پروتکل مزوتراپی دارای ۳ مرحله است: شروع، ادامه و نگهداری.

 • مرحله شروع شامل ۳ جلسه متوالی، به صورت ۱ جلسه در هفته است.
 • مرحله ادامه: ۲ جلسه هر ۲ هفته یک‌بار دنبال می‌شود. در این ۵ جلسه داروهای ترکیبی که هر بیمار برای دستیابی به نتیجه عینی مطابق انتظارات تعیین شده نیاز دارد به وی تزریق می‌شود.
 • مرحله نگهداری تصمیم گیری می‌کند که هر بیمار جلسات جدا شده را هر ۴-۸ هفته یک‌بار انجام دهد.

مزوتراپی باعث آب رسانی به پوست می‌شود و تغییراتی در بافت و رنگ پوست ایجاد می‌کند. تزریق مجدد خطوط ریز را بهبود می‌بخشد و ظاهر آویزان بافت پوست را بهبود می‌بخشد. بهبودی اما به خصوص اثرات پیری را کند می‌کند، بنابراین درمان‌هایی که در اوایل توصیه می‌شود بهتر است در همان سنین اولیه استفاده شود.

بعد از درمان 

پوست ممکن است دارای علائم خال خال بودن و برآمدگی‌های ریز در محل تزریق باشد که به دستگاه و یا محصول مورد استفاده جهت تزریق محصول وابسته است. ممکن است قرمزی، تورم، حساسیت یا کبودی وجود داشته باشد که باید طی چند روز پس از تزریق برطرف شود. مواد آرایشی نباید به مدت ۱۲ ساعت استفاده شود. نتایج فوری نخواهد بود، اما با گذشت زمان پیشرفت خواهد کرد، و طبق توصیه پزشک شما ، یک دوره درمانی دیگر نیز لازم خواهد بود.

 • ناراحتی: حداقل درد ممکن است در طول مزوتراپی به دلیل تزریق واقعی تجربه شود و برخی از داروها باعث احساس سوزش در ناحیه آسیب دیده می شوند.
 • کبودی / تورم / التهاب / عفونت: در مزوتراپی کبودی در ناحیه تحت درمان ممکن است ایجاد شود. علاوه بر این، ممکن است تورم به خصوص بعد از درمان وجود داشته باشد. عفونت پوستی هر زمان که یک عمل پوستی انجام شود، ممکن است به صورت نادر باشد.
 • بهبود زخم: مزوتراپی می‌تواند منجر به تورم، کبودی یا تاول در مناطق تحت درمان شود ، که ممکن است یک هفته برای بهبودی نیاز داشته باشد.
 • حساسیت: در طی فرایند بهبودی، این احتمال وجود دارد که منطقه تحت درمان ممکن است قرمز و خارش دار باشد.
 • جای زخم: جای زخم یک اتفاق نادر است، اما در صورت پاره شدن سطح پوست به صورت یک احتمال وجود داشته باشد. برای به حداقل رساندن جای زخم، ارزیابی قبل از درمان حائز اهمیت است

مراقبت‌های بعد از درمان 

 • هیچ گونه ماساژ و فعالیت شدید در منطقه تحت درمان برای ۴۸ ساعت بعد از درمان انجام نمی‌شود
 • پزشکان استفاده از SPF 50 را توصیه می‌کنند
 • ممکن است استفاده از گاز در ناحیه مورد استفاده مفید باشد
 • به مدت ۲۴ ساعت از لمس و مالش و آرایش مناطق تحت درمان خودداری کنید
 • حداکثر ۱ هفته پس از درمان از استفاده از گرما یا سرما در ناحیه تزریق شده خودداری کنید
 • تا زمانی که قرمزی و تورم برطرف نشود، از قرار گیری در تابش مستقیم نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش خودداری کنید.

آیا نتایج به صورت دائمی هستند؟

آیا نتایج مزوتراپی به صورت دائمی هستند

نتایج به دست آمده، به ویژه هنگامی که با ورزش و تغذیه مناسب همراه هستند، دارای ماندگاری مناسبی نیز هستند. با این حال، مزوتراپی نمی‌تواند پیری طبیعی را که بر ظاهر شما تأثیر می‌گذارد متوقف کند. به همین دلیل پزشکان ویزیت‌های منظم برای نگهداری نتایج را توصیه می‌کنند.

مزوتراپی سلولیت و تجمع چربی را درمان می‌کند


مزوتراپی سلولیت و تجمع چربی را درمان می‌کند

ترکیبات مزوتراپی برای لاغری چیست؟ 

برای ذوب چربی، پزشکان از یک کوکتل متشکل از برخی از عوامل زیر استفاده می‌کنند:

 • دیوکسی کلات: نمک صفراوی که باعث از بین رفتن غشای سلولی می‌شود. این تزریق به بافت‌های چربی باعث لیز (تخریب) سلول‌های چربی می‌شود. چربی از سلول‌های چربی تخریب شده آزاد می‌شود.
 • فسفاتیدیل کولین: برگرفته از سویا، این ماده امولسیون کننده مانند مواد شوینده عمل می‌کند و به این ترتیب چربی‌های آزاد شده توسط گلبول‌های سفید و سیستم لنفاوی حل و حمل می‌شود.
 • سیلیس آلی: مانند یک فسفاتیدیل کولین به عنوان یک ماده امولسیون کننده عمل می‌کند
 • آرتیترانس: برگرفته از عصاره تیروئید، باعث افزایش متابولیسم بافت‌ها در ناحیه تزریق می‌شود.
 • کافئین: سوخت و ساز بدن را در ناحیه تزریق بالا می‌برد

توانایی انتخاب از طیف وسیعی از داروها به ما امکان می‌دهد تا با خیال راحت یک کوکتل را بر اساس نیازها و پاسخ‌های خاص شما تنظیم کنیم.

مزوتراپی چه مزایایی نسبت به روش‌های جراحی مانند لیپوساکشن دارد؟ 

مزوتراپی سلولیت را درمان می‌کند. لیپوساکشن سلولیت را درمان نمی‌کند. در حقیقت، لیپوساکشن اغلب باعث برجسته‌تر شدن سلولیت موجود می‌شود. مزوتراپی سلولیت را به طور مستقیم درمان می‌کند، باعث نرم تر شدن پوست و کاهش چربی در مناطق منتخب می‌شود. رسوبات چربی از بدن به بیرون ریخته می شوند و در مناطق دیگر ظاهر نمی‌شوند که اغلب پس از لیپوساکشن رخ می‌دهد. مزوتراپی نیاز به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی عمومی یا زمان بستری شدن ندارد.

چگونه مزوتراپی سلولیت و چربی را کاهش داده یا از بین می‌برد؟ 

چگونه مزوتراپی سلولیت و چربی را کاهش داده یا از بین می‌برد

مزوتراپی سه عامل دخیل در تشکیل سلولیت را درمان می‌کند. پزشک شما یک فرمول خاص برای کاهش چربی موجود در سلولیت شما، بهبود گردش خون مختل شده و تجزیه بافت همبند آسیب دیده ایجاد می‌کند از این طریق سطح پوست را صاف می‌کند. مزوتراپی می‌تواند سلولیت را که در هر جای بدن قرار دارد ، درمان کند.

فسفاتیدیل کولین هنگام تزریق مستقیم به ذخایر چربی، به تجزیه و امولسیون رسوبات چربی کمک می‌کند. با استفاده از روش‌های طبیعی بدن برای دفع چربی، کاهش دائمی ذخایر چربی به تدریج اتفاق می‌افتد. فسفاتیدیل کولین دارای دو انتهای شبیه به آهنربا است. یکی جذب آب می‌شود و انتهای دیگر جذب چربی می‌شود. این خصوصیات به همین دلیل است که فسفاتیدیل کولین در مایعات گوارشی (صفرا) از کیسه صفرا یافت می‌شود، به دلیل توانایی آن در تجزیه چربی‌هایی که مصرف می‌کنیم. فسفاتیدیل کولین پس از تزریق به چربی زیر پوست، سلول چربی را احاطه کرده و به دلیل همین خاصیت مخالف قادر به امولسیون سلول‌های چربی و حل آن در گردش خون است، که با استفاده از آن به طور دائمی توسط کبد، روده‌ها و کلیه‌ها خارج می‌شود. از لحاظ عملکردی، شما به طور طبیعی و به طرز مبهم از طریق عرق کردن، ادرار و مدفوع از شر این چربی‌ها خلاص می‌شوید.

چه زمانی نتایج را می‌توانم ببینم؟ 

تغییرات نتایج به نوع بدن و وضعیت مورد نیاز برای درمان بستگی دارد. به طور متوسط، بیماران در دو یا سه جلسه بهبود قابل ملاحظه ای دارند. در شرایط خاص، بیماران نتایج بعد از جلسه اول را مشاهده می‌کنند.

مزوتراپی برای رشد مجدد مو 


مزوتراپی برای رشد مجدد مو

چگونه مزوتراپی برای رشد مو انجام می‌شود؟ 

با استفاده از درمارولر، مزوگون یا سرنگ انسولین، سوراخ‌های بسیار ریزی روی پوست سر ایجاد شده و سرم سلول‌های بنیادی یا پلاسمای غنی از پلاکت به درون لایه‌های عمیق تر پوست سر تزریق می‌شود که باعث تحریک فولیکول های مو موجود و رشد موی جدید می‌شود.

از درمان چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟ 

می‌توانید از رشد موهای جدید در امتداد خط موهای موجود و بهبود تراکم، سلامتی و بافت مو انتظار داشته باشید.

زن یا مرد چه کسی کاندیدای بهتری برای این روش درمانی است؟

این روش درمانی به یک اندازه در زنان و مردان مؤثر است.

درمان چقدر طول می‌کشد؟ 

درمان با مزوتراپی چقدر طول می‌کشد

مزوتراپی یک روش سرپایی است و حداکثر نیم ساعت طول می‌کشد و می‌توانید بلافاصله بعد از عمل به محل کار خود برگردید.

آیا می‌توانم موهایم را بعد از درمان شستشو دهم و بعد از چه مدت می‌توانم این کار را انجام دهم؟

می‌توانید موهای خود را بعد از ۲۴ ساعت از مزوتراپی با شامپو معمولی خود بشویید.

آیا این روش می‌تواند شوره سر من را نیز درمان کند؟

خیر، برای شوره سر باید موهای خود را با شامپو ضد شوره بشویید و مطابق تجویز متخصص پوست از درمان خود استفاده کنید.

چند جلسه درمانی نیاز خواهم داشت؟

هر فرد به طور متوسط به حداقل ۴ جلسه نیاز دارد. با ترکیب درمان‌هایی مانند محلول ضد ریزش مو، سرم سلول‌های بنیادی و پلاسمای غنی از پلاکت می‌توان این روش درمانی را به ۱۰ تا ۱۲ جلسه درمانی ادامه داد.

آیا درمان‌ها دردناک هستند؟


ممکن است در لحظه تزریق احساس خفیفی از درد یا سوزش کمی داشته باشید. با این حال، پزشکان می‌توانند یک بی حس کننده موضعی استفاده کنند که این عمل را عملاً بدون درد انجام می‌دهد.

آیا این روش عوارض جانبی دارد؟ 


یک عارضه جانبی مشترک مزوتراپی کبودی است که به طور کلی طی یک هفته برطرف می‌شود. برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی، پزشکان توصیه می‌کنند که مکمل آرنیکا همووپاتیک به صورت خوراکی یا به صورت موضعی و به صورت روزانه مصرف شود. ممکن است بیماران درد موقتی را تجربه کنند. در طی ۲۴-۴۸ ساعت این عوارض فروکش می‌کند.

آیا محدودیتی در انجام این روش وجود دارد؟


بسته به شرایطی که تحت درمان قرار می‌گیرید محدودیت‌ها متفاوت است. پزشکان قبل از شروع درمان، این موارد را با هر بیمار در میان می‌گذارند. به طور کلی، به بیماران توصیه می‌شود حداقل ۴ ساعت پس از درمان‌های صورت، از لوازم آرایشی استفاده نکنند، حداقل ۶ تا ۸ ساعت از حمام گرم استفاده نکنند. پزشکان توصیه می‌کنند که بیماران یک وعده غذایی با پروتئین بالا میل کنند و از خوردن کافئین یا سایر مواد محرک قبل از درمان خودداری کنند.

چه کسی نباید مزوتراپی داشته باشد؟ 


کسی که موارد منع مصرف دارد نباید این روش درمانی را انجام دهد. این موارد منع استفاده عبارتند از:

 • بثورات فعال، اگزما، درماتیت، کهیر، زخم سرد، زائده سمی یا موارد دیگر
 • نارسایی مزمن کلیه
 • نفروپاتی
 • آسیب‌های مزمن عروقی
 • بیماری سنگ کیسه صفرا
 • تب حاد
 • لخته شدن خون ناشی از بیماری یا آنتی کواگولانت ها
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون
 • اسکار های کلوئیدی
 • اختلالات لنفاوی
 • دیابت کنترل نشده (یا عوارض مربوط به دیابت)
 • بیماری شدید کلیه یا بیماری کبد
 • بارداری یا شیردهی
 • عفونت‌های باکتریایی و ویروسی پوست
 • اختلالات ترمیم زخم
 • اختلالات گردش خون
 • عمل جراحی در ۶ ماه گذشته
 • ایمپلنت‌های ضربان ساز یا فلزی
 • سیلیکون یا سایر ایمپلنت‌ها در ناحیه درمانی مورد نظر
 • استفاده از مش در ناحیه مورد نظر
 • سوراخ کردن بدن به صورت غیرقابل برگشت در منطقه مورد نظر
 • اسکار برش در ناحیه درمانی مورد نظر