مزایای تزریق بوتاکس خط اخم بین دو ابرو برای رفع چروک پیشانی

مزایای تزریق بوتاکس خط اخم بین دو ابرو

خط اخم به چروک عمودی و عمیق بین دو ابرو گفته می‌شود. این نوع از چین و چروک به این علت به این نام معروف شده که وقتی اخم می‌کنید بیشتر دیده می‌شود، بسیاری از افراد می‌گویند که این خطوط ظاهری عصبانی یا ناراحت به آنها می‌دهد. اگر خسته شده‌اید از بس دیگران به شما گفته‌اند که اخم نکنید در حالی که اخم نکرده‌اید، احتمالاً درمان خط اخم با بوتاکس برای شما مناسب خواهد بود.

حرکت تکراری عضله بین ابروها، که با هر بار اخم کردن چروک می‌شود، باعث ایجاد خط اخم خواهد شد. این نوع چروک را می‌توان با بوتاکس درمان کرد، با تزریق بوتاکس عضلات زیر پوست توانایی انقباض خود را از دست می‌دهند. این ناحیه یکی از محبوب‌ترین نواحی بدن برای درمان با بوتاکس است. این تزریقات می‌تواند چین و چروک را نرم کرده و همچنین با پیشگیری از حرکات مکرر عضلات مانع از عمیق‌تر شدن این خطوط شود. بیمارانی که خط اخم عمیقی دارند می‌توانند این درمان را با تزریق ژل ترکیب کرد تا فرورفتگی‌های پوست را “پر کند”.

در کلینیک زیبایی رازی جدیدترین روش ها برای رفع انواع چین و چروک صورت از جمله تزریق بوتاکس و ژل برای از بین بردن خط اخم پیشانی تحت نظر متخصصین مجرب انجام میشود.

علت ایجاد خط اخم


  • تغییر مکرر حالات چهره – اخم کردن مکرر باعث می‌شود که بین ابروها گود شود، که به مرور زمان عمیق‌تر می‌شود زیرا پوست دیگر نمی‌تواند خود را ترمیم کند.
  • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش – قرار گرفتن طولانی مدت و مکرر در معرض پرتوهای مضر نور خورشید کلاژن و الاستین پوست را نابود می‌کند، دو پروتئینی که به خاصیت کشسانی پوست مرتبط هستند. این امر سبب می‌شود که پوست گود افتاده و باعث چروک شدن پوست شود.
  • سیگار کشیدن – نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی را باریک می‌کند، که در نتیجه مانع از رسیدن مواد مغذی حیاتی و اکسیژن به پوست می‌شود. سیگار کشیدن به فیبرهای کلاژن و الاستین در پوست آسیب می‌رساند و توانایی پوست را در ترمیم خود کاهش می‌دهد.
  • پیر شدن – بخشی طبیعی از فرآیند پیر شدن از بین رفتن کلاژن و الاستین پوست و همچنین چربی زیر جلدی است که به پوست ظاهری جوان می‌بخشیدند. با از بین رفتن این پروتئین‌ها و چربی‌ها پوست گود شده و پوست شروع به چروک شدن می‌نماید.
  • رژیم غذایی – دانشمندان توصیه می‌کنند که مصرف بیش از حد شکر فرآوری شده باعث نابودی کلاژن شده و خاصیت کشسانی پوست را کاهش می‌دهد.

در جلسه تزریق بوتاکس خط اخم چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ 


در جلسه تزریق بوتاکس خط اخم چه اتفاقاتی خواهد افتاد

پزشک شما برای ارزیابی صورت و پیشانی شما، به ویژه ویژگی‌های صورت، موقعیت کنونی ابرو، شکل ابرو و هرگونه گود رفتگی در شقیقه‌ها، افتادگی یا عدم تقارن پلک‌ها، اقدام خواهد کرد. او در جلسه مشاوره با شما درباره درک شما از صورت و پوستتان و نتایج مطلوبی که از درمان انتظار دارید، مشورت خواهد کرد. همچنین، او در مورد عوارض جانبی و مشکلاتی که ممکن است درمان با خود به همراه داشته باشد و توصیه‌های پس از درمان، به شما راهنمایی خواهد کرد. پزشک تخمینی از تعداد واحدهای بوتاکس که برای بهبود خط اخم شما لازم است، ارائه خواهد داد. جلسه مشاوره قبل از درمان به طور معمول کمتر از 5 دقیقه طول می‌کشد.

پیش از درمان، تعدادی عکس از ناحیه پیشانی گرفته می‌شود و سپس پیشانی با الکل تمیز می‌شود. پزشک از شما خواهش می‌کند تا ابروهایتان را بالا برده و اخم کنید تا بهترین نقطه برای تزریق دارو تعیین شود. تزریق تنها چند ثانیه طول می‌کشد. اگر برای اولین بار این درمان را دریافت می‌کنید، جلسه بازبینی پس از 2 تا 3 هفته برنامه‌ریزی می‌شود تا نتایج درمان بررسی شده و نیاز به تغییر در درمان مورد بررسی قرار گیرد. پس از این جلسه، درمان مجدد لازم نخواهد بود.

مزایای بوتاکس

  • امن: بوتاکس در سرتاسر دنیا مورد استفاده است و تاکنون موردی از عوارض این درمان گزارش نشده است.
  • موثر: می‌توانید 2 الی 7 روز پس از درمان نتایج را ببینید و نتایج معمولاً 3 ماه دوام خواهند داشت.
  • سفارشی: انتخاب با شماست، می‌توانید تنها چروک خود نرم کنید یا با صاف کردن چین و چروک و خطوط ریز کاملاً ظاهر خود را تغییر دهید.

نحوه اثرگذاری تزریق بوتاکس خط اخم 


عضلاتی که حرکات پیشانی شما را کنترل می‌کنند عضله فرونتالیس و عضله اخم است (به شکل عضلات صورت مراجعه کنید). این عضلات در همکاری با هم بسیاری از حالات چهره را شکل می‌دهند از جمله بالا بردن ابروها با حرکت رو به بالا و گود کردن ابروها با حرکت رو به پایین ابروها.

این درمان برای چه کسانی مناسب است؟ 


این درمان برای چه کسانی مناسب است

اگر احساس می‌کنید که بخاطر شکل ابروهایتان دائماً ظاهری نگران یا ناراحت دارید، درمان خط اخم برای شما مناسب خواهد بود. این درمان را می‌توان بر روی بزرگسالان با هر سنی انجام داد، ولی بیشتر کسانی که برای این درمان مراجعه می‌کنند بزرگسالان سی ساله هستند که متوجه بروز نشانه‌های پیر شدن در صورت خود شده‌اند. این درمان برای اکثر بزرگسالانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند مناسب است. بسیاری از بیماران می‌گویند که این درمان ظاهری شاداب به آنها بخشیده و در نتیجه احساس خوشحالی دارند.

آیا می‌توان از فیلرهای پوستی نیز در ناحیه پیشانی استفاده کرد؟ 


گاهی اوقات از فیلرهای پوستی در ناحیه بالایی صورت استفاده می‌شود، ولی معمولاً از این ژل‌ها در ناحیه شقیقه‌ها و برای بازیابی حجم از دست رفته این ناحیه استفاده می‌شود؛ تزریق ژل در ناحیه ابرو برای بازیابی بافت‌ها از دست رفته و نرم کردن قاب استخوانی اطراف ابروهاست. در برخی از موارد که هم خطوط عمودی بسیار عمیق بین ابروها وجود دارد و همچنین حجم این ناحیه نیز از دست رفته است، پزشک مقدار کمی فیلر پوستی نیز به ناحیه بین دو ابرو تزریق می‌کند تا گود رفتگی چروک عمیق را از بین ببرد.

خطرات و عوارض احتمالی


پس از تزریق ضد چروک بوتاکس، برخی عوارض جانبی خفیف مثل ورم، قرمزی، کبودی و حساسیت دیده می‌شود. این علائم در عرض 48 ساعت فروکش کرده و هرگونه اثرات قابل رویت را نیز می‌توان با آرایش کردن پوشاند. در موارد نادر، عوارض جدی مثل عفونت یا بی‌حسی طولانی مدت در ناحیه تزریق رخ می‌دهد. برای پیشگیری از اثرگذاری بوتاکس روی بافت‌های پیرامون ناحیه تزریق، از لمس کردن این ناحیه به مدت 12 ساعت خودداری کنید و تا 4 ساعت پس از تزریق نیز دراز نکشید.

هزینه‌های تزریق بوتاکس 


هزینه درمان‌های رفع چروک به مقدار ماده درمانی مورد نیاز بستگی دارد. معمولاً می‌توان خط اخم را با یک واحد بوتاکس درمان کرد. بسیاری از بیماران این درمان را با تزریق فیلر پوستی ترکیب می‌کنند تا چروک ناحیه پیشانی کاملاً بصورت عمقی از بین برود، که این کار هزینه اضافی فیلرهای پوستی را نیز در برخواهد داشت.

سوالات متداول 


سوالات متداول تزریق بوتاکس خط اخم بین دو ابرو

درمان چند مدت طول خواهد کشید؟ 

جلسه مشاوره اولیه شامل ارزیابی کلی صورت برای تعیین بهترین روش برای شماست، به همین خاطر جلسه اول 30 دقیقه طول می‌کشد. پس از آن، جلسات بازبینی حدوداً 15 دقیقه طول خواهد کشید.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج درمان خط اخم قابل مشاهده باشد؟ 

برخی از بیماران می‌گویند که در عرض 2 روز نتایج درمان را دیده‌اند، در حالیکه سایرین 7 الی 14 روز را برای مشاهده اثر کامل بوتاکس گزارش کرده‌اند. باید به خاطر داشته باشید که تا زمان مشاهده نتایج مقداری طول خواهد کشید و گاهاً برای رسیدن به نتیجه مطلوب به بیش از یک جلسه درمانی نیاز است.

آیا این درمان دوره نقاهتی خواهد داشت؟ 

خیر، می‌توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس به کار و فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. در ناحیه تزریق یک نقطه برآمدگی به شکل جوش وجود خواهد داشت که پس از مدت کوتاهی از تزریق برطرف خواهد شد.

آیا ملاحظاتی برای پس از درمان وجود دارد که باید آنها را رعایت کرد؟ 

در جلسه مشاوره، پزشک توصیه‌های پس از درمان را برایتان تشریح خواهد کرد و می‌توانید این توصیه‌ها را بصورت یک بروشور در اختیار داشته باشید. مسئله حائز اهمیت این است که تحت هیچ شرایطی نباید تا 4 الی 6 ساعت پس از درمان ناحیه را مالید، ماساژ داد یا روی ناحیه تزریق فشار وارد کرد – این کار به منظور اطمینان حاصل کردن از عدم حرکت بوتاکس به بافت‌های مجاور است. مالیدن آن یا پخش کردن بوتاکس به سایر نواحی صورت می‌تواند باعث تضعیف بافت‌های نزدیک شده و در نتیجه منجر به پتوز یا افتادگی ناخواسته برخی از اعضای صورت خواهد شد. طبق توصیه‌های پزشک عمل کنید و بروشور توصیه‌های مراقبتی پس از درمان را با دقت مطالعه نمایید.

هر چه وقت یکبار باید برای تجدید درمان مراجعه کرد؟

دوام نتایج برای هر بیمار متفاوت است، ولی معمولاً اکثر بیماران پس از 3 الی 4 ماه برای تجدید درمان مراجعه می‌کنند تا از عمیق‌تر شدن خطوط استاتیک (دائمی) ناحیه خط اخم جلوگیری نمایند.

آیا تزریق بوتاکس خط اخم درد دارد؟ 

ما از کوچک‌ترین سوزن‌های ممکن استفاده می‌کنیم تا تزریق دارو را انجام دهیم و اکثر بیماران مشکلی با درد تزریق ندارند – درد این تزریق چیزی شبیه به نیش پشه است.

تزریق بوتاکس برای چروک پیشانی چه مقدار از چروک پیشانی را کاهش خواهد داد؟

مقدار کاهش یافتن چروک پیشانی به آن ماده‌ای که درمان را با آن شروع کرده‌اید بستگی دارد. هنگامی که با بالا بردن ابروهای خود روی پیشانی خطوط واضحی را می‌بینید (به این خطوط، خطوط پویا گفته می‌شود زیرا تنها با حرکت دادن پیشانی قابل رویت خواهند بود) – تزریق باعث فلج شدن عضلات شده و پیشانی شما را از حرکت کردن باز می‌ایستند که در نتیجه کاملاً چروک از بین خواهد رفت. ولی اگر در حالی که پیشانی خود را حرکت نمی‌دهید نیز خطوط قابل رویتی روی پیشانی وجود دارند (به این خطوط، خطوط ایستا گفته می‌شود) و وقتی ابروها را بالا می‌برید این خطوط عمیق‌تر نیز می‌شود، با تزریق بوتاکس خطوط نرم‌تر شده و وضوح کمتری می‌یابند ولی باز هم کاملاً از بین نخواهند رفت.

باید به خاطر داشته باشید که خطوط و چروک پویا (که در زمان حرکت دادن پیشانی قابل رویت هستند) معمولاً با افزایش سن به خطوط و چروک ایستا تبدیل می‌شود (که همیشه در ناحیه پیشانی هستند حتی در زمانی که پیشانی خود را حرکت نمی‌دهید). هیچگاه برای کاهش خطوط ایستا دیر نیست، اکثر مردم موفق می‌شوند که حتی خطوط عمیق ایستای خود را با تزریق بوتاکس از بین ببرند، ولی با پیشگیری کردن از تشکیل خطوط ایستا و استفاده از بوتاکس برای خطوط پویا می‌توان از تشکیل شدن خطوط عمیق پیشانی جلوگیری کرد.

آیا درمان پیشانی به تنهایی کافی است یا این که باید تمام قسمت فوقانی صورت را درمان کرد؟ 

می‌توان تنها پیشانی را درمان کرد. از آنجایی که جوانسازی صورت با تزریق بر دینامیک عضلات صورت اثر می‌گذارد (برای مثال انقباض و حرکت هر ماهیچه)، تزریق کردن دارو به یک ناحیه برای مدت طولانی بدون در نظر گرفتن سایر نواحی صورت می‌تواند باعث بیش فعالی نواحی مجاور شده که در نتیجه در نواحی مجاور خطوط و چروک شکل می‌گیرند. بنابراین نتایج بهینه طولانی مدت – مخصوصاً برای کسانی که بیش از 30 سال سن دارند – هنگامی ایجاد می‌شود که خطوط پنجه کلاغی دور چشم و گاهی اوقات ابروها در یک زمان تزریق شوند. با درمان تمام ناحیه فوقانی صورت، بهترین نتیجه حاصل خواهد شد و احتمال بیش فعال شدن یک ناحیه از صورت کاهش خواهد یافت، ولی اگر تزریق تنها در یک ناحیه باشد و ناحیه مجاور فعالیت خود را داشته باشد، صورت ظاهری غیرطبیعی خواهد یافت.

به تزریق بوتاکس خط اخم نیاز دارم یا بلفاروپاستی؟ 

گاهی اوقات، پوست اضافی پلک باعث می‌شود تا شخص برای بهتر دیدن بطور ناخودآگاه پوست پلک خود را “بالا بکشد”. این کار باعث پیری زودرس پوست پیشانی شده و خطوط افقی عمیقی را روی پیشانی ایجاد می‌کند. ترکیب جراحی بلفاروپلاستی و تزریق بوتاکس می‌تواند به طرز موثری هم علت و هم علائم این مشکل را برطرف نماید. اگر پوست پلک با قرار گرفتن روی مژه‌ها در هنگام نگاه کردن به جلو مانع دید شماست، ترکیب این دو درمان برای شما مناسب است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ