هایفوتراپی چیست؟ جوانسازی و رفع افتادگی پوست با روش‌ هایفوتراپی

هایفو یا HIFU (اولتراسوند با تمرکز بالا) یکی از گزینه‌های درمانی بدون درد و غیر جراحی برای سفت شدن پوست محسوب می‌شود. به زبان ساده، هایفوتراپی بهترین راه حل برای هرگونه مشکل پیر شدن پوست است. هنگامی که شما به سن ۴۰ و ۵۰ سالگی خود می‌رسید، به دلیل ایجاد چین و چروک، خطوط ریز و آویزان شدن پوست، ظاهر پوست شما ناخوشایند به نظر می‌رسد. برای به دست آوردن پوست جوان تر و درخشان خود، بسیاری از افراد از هایفوتراپی استفاده می‌کنند.

امروزه هایفوتراپی به عنوان یک درمان ایمن و غیر تهاجمی شناخته شده است که به افراد بی شماری کمک کرده است تا به چهره ای درخشان و جوان رسیده و ظاهر پوست خود را بسیار بهبود ببخشند. به طور خلاصه، این روش لیفت صورت است که صورت را محکم و جوان سازی می‌کند. اگرچه دانشمندان ممکن است به تحقیقات بیشتری نیاز داشته باشند تا مشخص شود که آیا همه می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند، اما به جرات می‌توان گفت هایفوتراپی یک فرمول امیدوارکننده است که چهره جوانی را برای شما به همراه دارد.

هایفوتراپی چگونه عمل می‌کند؟ 


هایفوتراپی چگونه عمل می‌کند

همان‌طور که از نام این روش پیداست، هایفوتراپی از انرژی اولتراسوند برای گرم کردن بافت‌های زیر سطح پوست استفاده می‌کند. به محض رسیدن سلول‌های پوستی به دمای معینی، آسیب‌های لازم را متحمل می‌شوند. در حالی که ممکن است این وحشتناک به نظر برسد، در واقع سلول‌های شما را مجبور به تولید کلاژن بیشتری می‌کند (عنصری که به پوست شما قوام و فرم مناسبی می‌دهد). وجود مقدار زیاد کلاژن در پوست باعث سالم تر شدن و سفت تر شدن آن می‌شود. هایفوتراپی یک درمان بی خطر محسوب می‌شود زیرا انرژی اولتراسوند تنها بافتی را که در زیر سطح پوست شما وجود دارد هدف قرار می‌دهد. به این ترتیب، بیماران می‌توانند اطمینان داشته باشند كه هایفوتراپی هیچ گونه آسیبی به لایه‌های بالایی پوست آن‌ها وارد نمی‌کند. هرچند ممکن است درمان مؤثر باشد، لازم به ذکر است که ممکن است هایفوتراپی گزینه درمانی مناسبی برای همه نباشد. پزشکان معمولاً این روش را برای افراد دارای ۳۰ سال سن و بالاتر توصیه می‌کنند. در حالی که ممکن است این مورد اتفاق بیافتد، افراد سالخورده و دارای پوست افتاده نیز کاندیدای ایده آل برای استفاده از این روش نیستند. در عوض، عمل جراحی لیفت صورت برای این افراد نتایج بهتری خواهد داشت.

مزایای استفاده از روش‌هایفوتراپی 


مطالعات نشان می‌دهد که گزینه‌های جایگزین برای جراحی لیفت صورت با گذشت زمان از محبوبیت زیادی برخوردار شده اند. هایفوتراپی یکی دیگر از گزینه‌های درمانی غیر جراحی است که طی چند سال گذشته شاهد افزایش محبوبیت بوده است.

فقط یک درمان 

نتایج فوری قابل مشاهده است و نتایج آن از آن جایی که از داخل پوست به بیرون انتقال می‌یابد به تدریج و در طی ۳ ماه نتایج بروز می‌یابد و می‌تواند تا ۶ ماه پس از درمان ادامه یابد.

لیفت به بالا به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد

این روش با تحریک سیستم عضلانی- آپونئوریک سطحی، (SMAS) همان لایه ای از بافت که جراحان در صورت لیفت صورت آن را می‌کشند، باعث افزایش قوام و صاف شدن پوست صورت می‌شود. انرژی حرارتی به صورت کاملا ایمن  بافت زیرین  پوست شما را گرم می‌کند، در نتیجه با احیای کلاژن جدید، سفت شدن فوری پوست اتفاق می‌افتد.

بدون نیاز به انجام کارها و مراحل بعدی 

نیازی به مراقبت ویژه بعد از انجام این روش درمانی وجود ندارد

بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان 

شما می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را بلافاصله بعد از به‌کارگیری این روش از سر بگیرید.

یک روش غیر تهاجمی، غیر جراحی، کاملاً بی خطر 

روش‌ هایفوتراپی در مطالعات بالینی و برای معالجه بیش از ۲۰۰۰۰۰ بیمار در سراسر جهان به صورت ایمن و مؤثر استفاده شده است. این افراد به معنای واقعی کلمه به نتایج مشابه لیفت صورت دست یافته و بهترین گزینه جایگزین برای جراحی تهاجمی یا تزریق محسوب می‌شود.

مناطقی که می‌توانند با این روش درمان شوند


مناطقی که می‌توانند با روش هایفوتراپی درمان شوند

ممکن است چند هفته طول بکشد تا متوجه نتایج شوید، اما هایفوتراپی می‌تواند یک راه حل عالی برای مشکلات پیری پوست باشد. نتایج هایفوتراپی می‌تواند باعث:

 • کاهش هود پلک
 • کاهش خطوط نازونابیال (خطوط لبخند)
 • پوست را تقویت می‌کند و سفت می‌کند
 • سفت تر کردن گونه، غبغب و گردن
 • کاهش دو برابری چانه
 • کاهش کیسه‌های چشم، فرورفتگی‌ها و دایره‌های تیره اطراف چشم
 • کاهش مقادیر چربی
 • خطوط و چین و چروک‌های ریز و ظریف را کاهش می‌دهد
 • خط فک را بهبود می‌بخشد
 • کاهش آکنه
 • کاهش اسکار آکنه
 • گردش خون را افزایش می‌دهد
 • باعث افزایش کشسانی و تولید کلاژن و شکل دادن به کانتور صورت می‌شود
 • عضلات را دوباره آموزش می‌دهد
 • سلول‌های پوستی را تحریک می‌کند
 • پوست را جوان می‌کند
 • قوام و سفتی عضلات را بهبود می‌بخشد
 • پیشرفت علائم پیری را کند می‌کند

افراد مناسب برای این روش 


فرد مناسب برای انجام هایفوتراپی کسی است که دارای پوستی است تا جایی که به نظر می‌رسد و اغلب احساس می‌کند، از سفتی کمی برخوردار است. به عنوان مثال، پایین آمدن خط ابرو یا افتادگی پوست روی پلک‌ها، اولین نشانه بلوغ پوست است. به طور معمول، افراد دارای سی سال و بالاتر که دارای میان شل بودن پوست ملایم و متوسط هستند، افراد مناسبی برای این روش محسوب می‌شوند.

در حالی که هایفوتراپی نمی‌تواند به عنوان یک روش جایگزین برای جراحی لیفت صورت باشد، افراد زیادی وجود دارند که می‌خواهند در پوست خود لیفت داشته باشند اما برای جراحی آماده نیستند. افراد جوان دیگری نیز وجود دارند که می‌خواهند از روند پیری پوست خود جلوگیری کنند و همچنین افرادی که به دنبال طولانی کردن اثرات جراحی زیبایی هستند، می‌توانند به این روش درمانی نیز فکر کنند.

مواردی که نباید از این روش استفاده شود 


برخی از بیماری‌های پوستی، مشکلات جسمانی و استفاده از برخی داروها می‌توانند در نتایج نهایی هایفوتراپی تأثیر داشته باشند و بی خطر بودن این روش برای یک فرد و ایمن بودن آن را زیر سوال ببرند. موارد منع استفاده از روش‌هایفوتراپی شامل موارد زیر است اما محدود به این موارد نمی‌شود:

 • ترومای پوستی، ضایعات، یا زخم‌های باز، بیماری‌های مسری پوست.
 • تب‌خال فعال در منطقه که باید تحت درمان قرار گیرد.
 • تب، درجه حرارت بالا، بارداری.
 • صرع یا شیمی درمانی و بیماری‌های تشنجی دیگر، دیابت درمان نشده، بیماری‌های خود ایمنی.
 • سابقه زخم‌های کلوئیدی یا هیپرتروفیک.
 • تاریخچه وجود خال یا سرطان پوست، ملانوما.
 • بیمار با انتظارات غیرواقعی.

اگر زیر ۱۸ سال سن دارید، فقط در صورت ارائه رضایت کتبی از والدین یا سرپرست خود می‌توانید از این روش درمانی استفاده کنید.

مراحل درمان


مراحل درمان با هایفوتراپی

پروب اولتراسوند به طور مساوی در قسمت‌های درمانی جابجا می‌شود تا اجازه دهد امواج فراصوت با تمرکز و با شدت زیاد به بافت همبند زیرین برسد و اثرات سفت کننده پوست مورد نظر را ایجاد کند. لایه‌های پوشاننده پوست بی تأثیر باقی می‌مانند، به این معنی که لیفت کردن می‌تواند به آرامی و بدون هیچ اثری انجام شود.

از این شکل لیفت جزئی می‌توان بر روی تمام نواحی صورت و برای خنثی کردن نواحی افتاده بر روی پوست استفاده کرد. مناطق زیر برای درمان ایده آل هستند: ناحیه گردن، چانه، گونه‌ها و ناحیه ابرو. در طی یک جلسه، یک منطقه خاص قابل معالجه است یا همه مناطق به طور یکجا قابل درمان هستند.

چه مدت طول می‌کشد تا من نتایج را ببینم؟


چه مدت طول می‌کشد تا من نتایج هایفوتراپی را ببینم

مراجعه کنندگان ممکن است شاهد تأثیر اولیه باشند ، اما در نهایت لیفت و سفت شدن پوست در طول حدود ۳ ماه اتفاق می‌افتد، زیرا کلاژن تجدید می‌شود و با کلاژن جدید و قوی تر جایگزین می‌شود. با ادامه این روند ساخت کلاژن، ادامه پیشرفت‌ها تا ۶ ماه ممکن است ظاهر شود.

نتایج هایفوتراپی برای چه مدت ماندگاری دارد؟ 


در بیشتر افراد نتایج این روش برای بیش از ۱ سال به طول می‌انجامند، اگرچه برای جلوگیری از روند پیری، سالانه درمان‌های یادآور توصیه می‌شود.

آیا این روش درد هم دارد؟


بیشتر افراد درد را گزارش نمی‌کنند. در طول درمان می‌تواند کمی درد در ناحیه‌های استخوانی و یا احساس گرما در پوست ایجاد شود. سطح ناراحتی هایفوتراپی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، در حالی که اکثر مشتری‌ها این روند را به خوبی تحمل می‌کنند. با این حال، مشتریانی که آستانه درد پایین‌تری دارند می‌توانند از پاراستامول استفاده کنند تا هرگونه ناراحتی را برطرف کنند. هرگونه درد یا ناراحتی در رابطه با هایفوتراپی  فقط به صورت  موقتی است و فقط در طول عمل دوام خواهد داشت.

آیا این روش ایمن است؟ 


هزاران درمان با استفاده از فناوری هایفوتراپی بدون وقوع عوارض جانبی جدی در سراسر جهان انجام شده است. علاوه بر این، انرژیاولتراسوند برای بیش از ۵۰ سال است که با خیال راحت در زمینه پزشکی استفاده می‌شود.

آیا هایفوتراپی به عنوان یک روش جراحی طبقه بندی می‌شود؟ 


نخیر. در حالی که روش اولتراسوند لایه‌های عمیق پوست را که اغلب در عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هدف قرار می‌دهد، استفاده از این روش نیازمند بیهوشی عمومی یا بریدن پوست نمی‌باشد و در نتیجه این روش به عنوان جراحی طبقه بندی نمی‌گردد.

آیا هایفوتراپی می‌تواند به عنوان جایگزینی برای لیفت صورت در نظر گرفته شود؟


اگرچه هایفوتراپی جایگزینی برای جراحی نیست، اما برای افرادی که مایل به لیفت صورت و گردن هستند اما از نظر روانی ، مالی یا لجستیکی آماده جراحی نیستند، یک روش ایده آل محسوب می‌شود. این روش بیشتر به عنوان "لیفت جزئی" صورت در نظر گرفته می‌شود تا این که به آن "لیفت صورت" بگوییم و می‌تواند با سایر روش‌های لیفت کردن غیر جراحی ترکیب شود تا بیشتر نتایج را تقویت کند.

سوالات متداول


سوالات متداول هایفوتراپی

این روش درمانی چقدر طول می‌کشد؟ 

این روش درمانی بین ۳۰-۹۰ دقیقه بسته به منطقه ای که قرار است درمان شود، بستگی دارد.

در روش ‌هایفوتراپی چه نتیجه ای کسب می‌کنید؟ 

روش ‌هایفوتراپی در پوست‌هایی که به صورت خفیف تا متوسط شل یا آویزان هستند، به طور خاص با بازسازی و تجدید پوست از درون، تأثیر مناسبی می‌گذارد و باعث بهبود ظاهر پوست می‌شود. هایفو درمانی باعث لیفت ابرو می‌شود که به نوبه خود باعث کاهش پوست اضافی روی پلک‌ها می‌شود، چشم‌ها را باز می‌کند و به طور کلی طراوت بیشتری به آن می‌بخشد. بيماران در مناطق ديگر صورت و گردن نيز پوستي محکم تر و شفاف تر گزارش کرده اند.

آیا به بیش از یک جلسه درمانی با هایفوتراپی نیاز دارم؟

اکثر بیماران فقط به یک جلسه درمانی نیاز دارند. با این حال، برخی ممکن است از بیش از یک جلسه درمانی (بسته به میزان سستی پوست آن‌ها و واکنش بیولوژیکی بدنشان به روند هایفوتراپی و بازسازی کلاژن) بهره مند شوند.

آیا در این روش نیازی هست که فرد در بیمارستان بستری باشد؟ 

به طور معمول زمان بستری یا ریکاوری بعد از عمل برای این روش لازم نیست. بیشتر افراد بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود برمی گردند.

این درست است شما می‌توانید بلافاصله بعد از عمل بدون محدودیت یا الزامات بعد از مداوا به فعالیت‌های عادی خود برگردید.

ممکن است در ابتدا و پس از استفاده از این روش پوست شما کمی رنگی و قرمز دیده شود، اما قرمزی باید طی چند ساعت از بین برود. برخی از بیماران تورم، سوزن سوزن شدن و یا حساسیت به لمس را تجربه می‌کنند، اما این موارد از نظر ماهیت خفیف و موقتی هستند.

سایر عوارض بعد از عمل که کمتر ممکن است دیده شود شامل کبودی موقت یا بی حسی در نواحی کوچک پوست باشد. مانند هر روش پزشکی، با پزشک متخصص خود در مورد آنچه که پس از درمان با هایفوتراپی خود انتظار دارید صحبت کنید.

آیا این روش عوارض جانبی هم دارد؟ 

ممکن است بعد از درمان قرمزی کمی وجود داشته باشد. تعداد کمی از بیماران تورم، سوزن سوزن شدن یا حساسیت به لمس را گزارش می‌کنند.

تمام عوارض جانبی احتمالی قبل از درمان توسط پزشک به صورت کامل برای شما مطرح خواهد شد.