تزریق ژل (فیلر): برجسته سازی نقاط مختلف صورت و بدن به صورت طبیعی

تزریق ژل‌

تزریق ژل‌ باعث محو شدن خطوط چهره و همچنین جوانسازی و پر کردن صورت می‌شود. با افزایش سن‌، به صورت طبیعی چربی زیر پوست صورت شما کاهش پیدا می‌کند. با کاهش چربی زیر پوست، عضلات صورت در نزدیکی سطح پوست به فعالیت خود ادامه می‌دهند به همین دلیل در این زمان خطوط لبخند و خطوط دور چشم بیش از قبل نمایان می‌شوند. علاوه بر این به دلیل کشیده شدن و شل شدن پوست، حجم صورت نیز کاهش پیدا می‌کند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر پوست صورت تاثیر گذار باشند مانند تابش خورشید، ژنتیک و وراثت و همچنین سبک زندگی افراد.

با وجود اینکه عمل تقویت بافت صورت به وسیله تزریق ژل، یک عمل بسیار سریع و سرپایی است که در مطب پزشک انجام خواهد شد و نتیجه‌ی چشمگیری از تغییرات را در چهره به وجود می‌اورد و ظاهری جوان‌تر به شما می‌بخشد، با این حال، برای اینکه نتیجه‌ی حاصل از تزریق ژل، نتیجه‌ای مطمئن و تاثیر گذار باشد، این تزریق باید توسط پزشک متخصص در زمینه‌ی زیبایی و آشنا به آناتومی و ساختار چهره انجام شود و از ژل‌های معتبر و مناسب برای این کار استفاده گردد. مانند تمام مواد داروئی دیگر، ژل‌ها و فیلرها نیز ممکن است عوارض پیچیده‌ای را برای افراد به همراه داشته باشند، به همین دلیل تزریق ژل باید تحت نظر یک متخصص انجام شود تا بتواند ایمنی و نتیجه‌ی مناسبی را برای شما به همراه داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

تزریق ژل و فیلر برای چه مواردی انجام می‌شود؟


تزریق ژل در موارد زیر کاربرد خواهد داشت:

 •          برجسته سازی لب‌های نازک
 •          زاویه‌دار کردن صورت
 •         رفع خطوط و چروک پوست
 •         بهبود ظاهر اسکار‌ها
 •          بهبود ساختار پستی و بلندی‌های صورت و رفع مشکلات کانتورینگ
 •          افزایش و یا کاهش تیرگی زیر چشم‌ها

تزریق ژل برای افرادی که دچار پیری زودرس پوست صورت شده‌اند و آثار افزایش سن در چهر‌ه‌ی آن‌ها آشکار شده است، و یا به عنوان افزایش حجم در عمل جوانسازی صورت، بسیار موثر خواهد بود.

تزریق ژل برای چه افرادی مناسب خواهد بود؟


تزریق ژل‌

در صورت وجود موارد زیر، تزریق ژل برای شما مناسب خواهد بود:

 • شما از نظر فیزیکی در سلامت باشید
 • دخانیات و سیگار مصرف نکنید
 • از انجام تزریق ژل، توقعی واقع گرایانه و منطقی و مناسب با چهره‌ی خود داشته باشید.
 • سعی در حفظ سلامت پوست خود داشته باشید.

جلسه‌ی مشاوره برای انجام تزریق ژل چگونه خواهد بود؟


تزریق ژل‌

در جلسه‌ی مشاوره‌ای که برای تزریق ژل خواهید داشت باید راجع به موارد زیر با پزشک خود صحبت و مشاوره نمایید:

 • اهدافی که از انجام تزریق ژل خواهید داشت
 • شرایط پزشکی و سلامتی خود و حساسیت‌های دارویی و روش‌های درمانی استفاده شده برای هرگونه بیماری در گذشته را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • وضعیت کنونی خود درباره‌ی مصارف دارویی، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، استفاده از الکل، مواد مخدر و یا دخانیات را به پزشک اطلاع دهید.
 • اطلاعات لازم درباره‌ی هرگونه تزریق ژل و فیلر، بوتاکس درمانی، لیزر تراپی و انواع دیگر روش‌های غیر جراحی در صورت، و حتی جراحی‌های انجام شده در گذشته را در اختیار پزشک قرار دهید.

سپس پزشک شما موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • پزشک وضعیت سلامتی کنونی شما و هر گونه خطر و سابقه‌ی بیماری در گذشته را مورد بررسی قرار خواهد داد.
 • گزینه‌های مناسب برای شرایط شما را با شما در میان خواهد گذاشت.
 • صورت شما را آزمایش کرده و مورد بررسی قرار می‌دهد
 • از زوایای مختلف صورت شما عکسبرداری می‌کند
 • یک دوره‌ی درمان برای شما پیشنهاد می‌دهد
 • نتیجه‌ی احتمالی حاصل از تزریق ژل و همچنین، عوارض و خطرات احتمالی آن را با شما در میان خواهد گذاشت.

پزشک شما علاوه بر این در مورد موارد زیر با شما صحبت خواهد کرد:

 • دوره‌ی درمان شما
 • ژل مناسب برای تزریق به صورت شما و علت استفاده از این نوع ژل
 • نتیجه‌ی مورد نظر
 • مقدار ماندگاری و دوام نتیجه

بسیار مهم است که در جلسه‌ی مشاوره شما تمام جنبه‌های مختلف تزریق ژل را بررسی کرده و در مورد آن‌ها فکر کنید. وجود کمی استرس و اضطراب امری طبیعی است زیرا شما هم در انتظار یک چهره‌ی متفاوت خواهید بود و هم به دلیل انجام تزریق ممکن است کمی استرس داشته باشید. به راحتی احساسات خود را با پزشک در میان گذاشته و از بیان آن‌ها خجالت نکشید

مراحل تزریق ژل به چه ترتیبی است؟


تزریق ژل‌

مراحل تزریق ژل به ترتیب زیر خواهد بود

ارزیابی و نشانه گذاری صورت

اگر شما قصد تزریق ژل به قسمت‌های مختلف صورت خود را داشته باشید، پزشک و یا دستیار متخصص پزشک، چهره‌ی شما و نقاط تیره و روشن آن را ارزیابی کرده و قسمت‌هایی که احتیاج به تزریق ژل داشته باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد. قسمت‌های مناسب برای تزریق ژل علامت گذاری می‌شوند. ممکن است از نقاطی که درمان قرار است بر آن‌ها صورت گیرد عکسبرداری شود.

ضدعفونی و بی‌حسی صورت

نقاط تزریق با استفاده از محلول آنتی بیوتیک ضدعفونی خواهند شد. درد تزریق ژل در نقاطی که تزریق انجام خواهد شد با استفاده از رو‌ش‌های مختلف قابل کنترل است، در این مورد می‌توان از سرد کننده‌هایی برای خنک نگه داشتن پوست و یا پماد‌های بی‌حس کننده و یا تزریق بی حسی موضعی استفاده کرد. تزریق ژل بدون درد نخواهد بود اما معمولا این عمل به راحتی قابل تحمل است و برای فرد اذیت کننده نخواهد بود.

تزریق ژل

زمان لازم برای تزریق ژل به هریک از نقاط بیش از چند لحظه نخواهد بود. در ابتدا عمل تزریق انجام می‌شود و سپس بعد از ماساژ و بررسی نتیجه در صورت نیاز تزریق‌های بیشتری صورت خواهد گرفت. با توجه به تعداد نقاطی که ژل تزریق خواهد شد، عمل تزریق ژل حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر ۱ ساعت زمان لازم خواهد داشت.

شستشو و ریکاوری

بعد از بررسی تزریق و مشاهده‌ی نتیجه‌ی مناسب، علامت‌ گذاری‌های صورت شسته و تمیز خواهند شد. برای کاهش تورم و التهاب می‌توانید پرس یخ روی صورت خود قرار دهید. با این حال نقاط تزریق ممکن است تا یک یا دو روز حساس و قرمز باشند اما معمولا در این شرایط احتیاجی به استفاده از دارو برای کاهش قرمزی و حساسیت پوست نخواهد بود.

در دوران ریکاوری بعد از تزریق ژل چه اقداماتی باید انجام دهیم؟


تزریق ژل‌

دوره‌ی ریکاوری در هر فرد می‌تواند مختلف باشد و علاوه بر این به نوع ژل تزریق شده نیز بستگی خواهد داشت. بلافاصله بعد از تزریق ژل می‌توانید تمام فعالیت‌های روزمره‌ی خود را از سر بگیرید اما معمولا توصیه می‌شود در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه بعد از تزریق ژل، از انجام فعالیت‌های بدنی شدید خودداری کنید تا میزان کبودی و تورم قسمت‌هایی که تزریق در آن‌ها انجام شده است کاهش پیدا کند. حتما قبل از انجام تزریق ژل، برنامه‌ی مشخصی را برای دوره‌ی ریکاوری خود تنظیم و با پزشک در مورد ان مشورت کنید. چهره‌ی شما بلافاصله بعد از تزریق ژل بدون در نظر گرفتن نوع ژل تزریق شده به حالات زیر خواهد بود:

 • قسمت‌هایی که ژل به آن‌ها تزریق شده است کمی پف خواهند داشت.
 • وجود کبودی و تورم ضعیف یا شدید
 • بی‌حسی و قرمزی موقتی
 • توده‌ها و یا نقاط سفت در قسمت‌های تزریق ژل
 • واکنش‌های حساسیتی که مانند آلرژی نمایان خواهند شد و شامل تورم و کهیر می‌شود.

اغلب موارد بالا در طی چند ساعت یا چند روز و با استفاده از ماساژ و قرار دادن کیسه‌ی یخ برطرف خواهند شد. بعضی از عوارض ناشی از تزریق ژل، ممکن است احتیاج به مصرف دارو و یا تزریق دارو داشته باشد. حتما برنامه‌ها و موارد ضروری برای گذراندن دوره‌ی ریکاوی و بهبودی خود را با پزشک در میان بگذارید. اگر به جای تزریق ژل از تزریق چربی بدن خود استفاده کرده باشید، دوره‌ی بهبودی و ریکاوری شما ممکن است کمی طولانی‌تر باشد و چند هفته طول بکشد. برای این منظور بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد تزریق چربی به دست آورید.

نتیجه‌ی حاصل از تزریق ژل چگونه خواهد بود؟


تزریق ژل‌

نتیجه‌ی حاصل از تزریق ژل بلافاصله بعد از تزریق نمایان خواهد شد و بسته به نوع ژل مصرف شده، و شرایط بدن فرد، ممکن است چند ماه تا چند سال ماندگاری داشته باشد. با حفظ سلامتی پوست خود و استفاده از روش‌های سالم برای حفظ پوستی سالم و قوی و همینطور با استفاده از محصولات مناسب پوست و زیبایی، نتیجه‌ی حاصل از تزریق ژل بهتر بوده و همینطور دوام آن افزایش می‌یابد.

تزریق ژل برای چه مواردی مناسب نخواهد بود؟


برای بعضی از افراد، مناسب‌ترین روش، استفاده از جراحی‌های مربوط به لیفت صورت ، لیفت ابرو و یا لیفت پلک می‌باشد. تزریق ژل و فیلر که روش‌های جوانسازی پوست هستند، نمی‌توانند عملکردی شبیه به جراحی‌های لیفت داشته باشند و برای لیفت صورت مناسب نخواهند بود، اما می‌توان با استفاده از تزریق ژل، پوست صورت خود را سالم‌تر و جوان‌تر نگه داشت تا زمان استفاده از جراحی‌های زیبایی به تعویق افتد. باید به یاد داشته باشید که استفاده از ژل و فیلر روش‌های موقتی برای جوانسازی پوست هستند و این روش‌ها باید به طور دائم انجام شوند تا نتیجه‌ی ماندگارتری از خود به جای بگذارند.

خطرات تزریق ژل چیست؟


تصمیم گیری برای استفاده از تزریق ژل امری کاملا شخصی است. شما باید تمام جوانب این عمل را در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا نتیجه‌ی حاصل از تزریق ژل خوشایند شما خواهد بود و نیاز‌های شما را برطرف خواهد کرد یا خیر و آیا می‌توانید عوارض احتمالی تزریق ژل را پذیرا باشید. متخصص پوست و زیبایی تمام عوارض احتمالی ناشی از تزریق ژل را برای شما شرح خواهد داد. برای انجام تزریق ژل، احتمالا نیاز باشد که شما برگه‌ی رضایت‌ نامه‌ای را امضا کنید تا مشخص شود که شما تمام موارد را متوجه شده‌اید و عوارض و خطرات احتمالی ناشی از این عمل را پذیرفته‌اید. تزریق ژل معمولا عوارض و خطرات جدی در پی نخواهد داشت. عوارض ناشی از تزریق ژل قبل از تزریق برای شما توضیح داده خواهد شد. نکته‌ی مهم در این باره این است که شما باید تمام سوالات و ابهامات خود را با پزشک خود در میان گذاشته و پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

 

هزینه‌ی تزریق ژل چقدر است؟


هزینه‌ی تزریق ژل به عوامل گوناگونی بستگی خواهد داشت. هزینه‌ی تزریق ژل یکی از مواردی است که در حین تصمیم گیری باید به آن توجه کنید. هزینه‌ی تقریبی تزریق ژل به میزان تخصص و مهارت پزشک، نوع متود مورد استفاده برای تزریق، زمان و لوازم و مهارت مورد استفاده برای تزریق و همچنین موقعیت مکانی مطب یا کلینیک زیبایی بستگی خواهد داشت. بسیاری از متخصصان زیبایی برنامه‌های مختلفی را برای نوع پرداخت هزینه‌ی تزریق ژل در نظر می‌گیرند که به همین دلیل حتما باید از نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ها مطلع شوید. میزان رضایت و نتیجه‌ی حاصل از تزریق ژل بیشتر از هزینه‌ی آن اهمیت خواهد داشت.

سوالات رایج


تزریق ژل‌

ماندگاری تزریق ژل به نوع ژل و فیلر استفاده شده بستگی خواهد داشت. اکثر فیلر‌های موقتی، مانند رستالین (Restslyn) یا (Juvederm) و یا Radiesse بیش از ۴ تا ۶ ماه دوام خواهند داشت. SILIKON® ۱۰۰۰ یک فیلر دائمی است و در بدن تجزیه نخواهد شد. میزان ماندگاری تزریق ژل به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت، بعضی از افراد با گذشت مدت زمان بسیار کوتاه و بعد از اینکه مقدار کمی از فیلرها از بین می‌رود ترجیح می‌دهند که تزریق ژل را تمدید کنند و بعضی دیگر، از نتیجه‌ی حاصل از تزریق رضایت کامل خواهند داشت تا زمانیکه فیلر‌ها کاملا از بین بروند.

اگر فیلر شما از آن دسته از فیلرهایی باشد که از هیالورونیک اسید تشکیل شده‌اند، مانند restalyn، آنزیم‌هایی وجود دارند که می‌توانید به قسمت‌هایی که ژل را تزریق کرده‌اید، تزریق کنید که در طی ۱ تا ۲ روز، تمام ژل را تجزیه و از بین خواهند برد. در صورتی که از انواع دیگر ژل‌ها استفاده کنید هیچ روشی برای کاهش مقدار ژل تزریق شده وجود نخواهد داشت.

کبودی‌های کوچک با استفاده از لوازم آرایشی قابل محو شدن هستند و معمولا ۲ تا ۳ روز بعد از تزریق ژل از بین خواهند رفت. کبودی‌های بزرگ‌تر به ندرت تا ۷ روز زمان لازم خواهند داشت تا محو شوند. خوشبختانه لیزر‌هایی وجود دارد که مي‌توان یک روز بعد از تزریق ژل از آنها استفاده کرد تا در مدت زمان ۱ تا ۲ روز اثرات ناشی از تزریق ژل را از بین ببرد.

موثرترین روش برای از بین بردن کبودی ناشی از تزریق ژل استفاده از لیزرهای پالس‌دار رنگی هستند که یک یا چند روز بعد از تزریق ژل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این روش، فرآیند محو شدن کبودی‌ها را از چند هفته، به دو روز کاهش خواهد داد. روش‌های دیگری نیز برای از بین بردن کبودی وجود دارند که تاثیر آن‌ها به اندازه‌ی لیزر نخواهد بود مانند آرنیکا ، بروملائین و غیره.

در بیشتر موارد خطری ایجاد نخواهد شد زیرا لیزر روشی است که از سطح پوست برای درمان استفاده می‌کند در حالیکه تزریق ژل در لایه‌های زیرین پوست درمان را انجام می‌دهد.

انجام این عمل‌ها بستگی به میزان ژل تزریق شده دارد. اگر تزریق ژل به میزان کم صورت گرفته باشد، مثلا به اندازه‌ی یک سرنگ، شما می‌توایند یک روز بعد از تزریق ژل مراقبت‌های پوستی خود را انجام دهید. در صورتی که میزان ژل مصرف شده بیشتر باشد باید یک هفته صبر کنید.