مراقبت های بعد از کاشت مو : تسریع روند رشد مو پس از کاشت

کاشت مو یک عمل زیبایی ظریف است و رعایت و انجام صحیح دستورالعمل‌های پزشک پس از انجام این عمل زیبایی برای رسیدن به نتایج بهینه ضروری است.

سخت ترین قسمت کاشت مو منتظر رشد مو ماندن است. امروزه موهای کاشته شده تا ۳-۴ ماه پس از عمل شروع به رشد نمی‌کنند. قبل از این زمان، نوارهای کوچکی در اطراف موهای کاشته شده تشکیل می‌شود. زخم‌ها در ۷-۱۰ روز اول به همراه شافت مو از بین می‌روند و این طبیعی است. ریشه موها همچنان در داخل سر قرار دارد و ساقه موی جدید همچنان در زیر پوست رشد خواهد کرد و طی ۳-۴ ماه به سطح آن می‌رسد. حدود ۱۰ ماه بعد مو بالغ می‌شود و تراکم مو را افزایش می‌دهد. ۱۰-۱۲ ماه طول می‌کشد تا نتیجه این عمل زیبایی مشاهده شود زیرا موی سر با سرعت متوسط ​​۱٫۵ سانتی متر در هر ماه رشد می‌کند.

بسیاری از افراد برای بهبود ظاهر خود به دنبال جراحی کاشت مو هستند. موی سر تأثیر چشمگیری در ظاهر هر فرد دارد و باعث می‌شود که جوانتر به نظر برسیم. علاوه بر این، این نوع جراحی بی خطر و مقرون به صرفه است و نتایج آن برای طولانی مدت دوام خواهد داشت و درمانی هدفمند و قابل اعتماد برای طاسی است.

در کلینیک زیبایی رازی انواع روش های جدید کاشت مو با کمترین عوارض تحت نظر متخصصین با تجربه انجام میشود.

 

چه کسی برای کاشت مو کاندید مناسبی است؟


بیشتر مردانی که از ریزش موی ارثی رنج می‌برند و دچار طاسی یا ریزش موی شدید در تاج سر هستند، می‌توانند از کاشت مو انتظار نتایج خوبی داشته باشند. حتی زنانی که از علائمی مشابه ریزش موی مردان رنج می‌برند نیز با کاشت مو قابل درمان هستند. با این حال، برخی از افراد ممکن است انتظار نتایج بهتری نسبت به دیگران داشته باشند. آنچه در نتیجه این عمل تأثیر می‌گذارد بستگی به میزان کاشت مو دارد، یعنی بیمار چه مقدار مو در اطراف سر و گردن دارد و این موها چقدر ضخیم هستند. میزان موهای مورد نیاز بستگی به اندازه سطح مورد نظر برای پوشش و ضخامت موی مورد نظر دارد.

قبل از کاشت مو


قبل از عمل کاشت مو، مشاوره‌ای انجام می‌شود که پزشک شرایط فرد، انتظارات و نتیجه مورد نظر وی را ارزیابی می‌کند. پزشک همچنین کیفیت مو را معاینه کرده و در مورد سلامت عمومی آن سؤال می‌کند تا بفهمد چه چیزی ممکن است.

 مهم است که قبل از عمل این موارد را در نظر داشته باشید:

  • روزهای قبل از عمل هیچ دارویی مصرف نکنید.
  • مصرف دخانیات را کاهش داده و در صورت امکان از مصرف آن به طور کامل خودداری کنید. تنباکو می‌تواند میزان بقای فولیکول‌های جدید مو را کاهش دهد.

چگونگی کاشت مو


چگونگی کاشت مو-

روش  FUE تا حد زیادی جایگزین روش نواری که سابقا بسیار رایج بود (FUT) شده است زیرا تقریباً از همه نظر جایگزین بهتری است و هیچ زخم قابل مشاهده‌ای به جای نمی‌گذارد.

در عملFUE ، فولیکول‌های مو (گرافت) از پشت سر و در صورت لزوم نیز از طرفین برداشته می‌شوند. هر فولیکول مو واحدی است که حدوداً ۱-۴ مو دارد. استفاده از فناوری و تجهیزات مناسب برای کسب بهترین نتیجه کاملاً مهم است.

دوره ریکاوری


دوره ریکاوری کاشت مو

ریکاوری بعد از کاشت مو (کوتاه مدت)

اکثر بیماران طی یک یا دو روز بعد از عمل احساس بهبودی می‌کنند، اگرچه ممکن است برای چند روز پس از عمل مقداری بی حسی و درد خفیف وجود داشته باشد.

معمولاً بیماران در طی ۱۵ روز پس از عمل، ظاهر طبیعی خود را به دست می‌آورند. اندکی قرمزی بعد از این مدت قابل مشاهده است. قرمزی طولانی پوست سر در افرادی که دارای پوست روشن تری هستند، بیشتر دیده می‌شود.

بهبودی بعد از کاشت مو (بلند مدت)

در دوره ریکاوری بعد از عمل جراحی لکه‌های قرمز رنگی را در ناحیه پیوند خود مشاهده خواهید کرد که پس از ۷-۱۰ روز ناپدید می‌شوند.

موهای کاشته شده ممکن است بعد از ۱۵ روز شروع به ریختن کنند و ممکن است که ریزش در طی دو ماه اول ادامه یابد.

۳  ماه پس از کاشت مو، موهای شما شروع به رشد می‌کنند. موهای کاشته شده شما بعد از ۶ ماه قابل مشاهده خواهند بود و پس از ۱۲ ماه نتیجه مورد انتظار خود را مشاهده خواهید کرد.

توصیه‌های مراقبتی بعد از کاشت مو


توصیه‌های مراقبتی بعد از کاشت مو

برای دستیابی به بهترین نتیجه کاشت مو، لازم است که نکات زیر را دنبال کنید

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

شما باید با قرار دادن دو یا چند بالش به حالت نیمه قائم در پشت خود بخوابید. این وضعیت باعث کاهش هر گونه تورمی می‌شود که می‌تواند در پوست سر شما پس از کاشت مو ایجاد شود.

با استفاده از بالش مسافرتی، از موهای تازه کاشته شده خود در هنگام خواب محافظت کنید.

مدیریت درد

درد خفیف را می‌توان تا چند روز پس از انجام عمل کاشت مو احساس کرد. برخی از افراد در اولین روزهای پس از عمل، در هنگام خوابیدن مشکل دارند. این درد را می‌توان با برخی از داروهای مسکن که پزشک برای شما تجویز می‌کند، تسکین داد.

تورم بعد از کاشت مو

اندکی تورم ممکن است در پیشانی و ناحیه اطراف چشم ایجاد شود و ۲ - ۵ روز پس از کاشت مو ادامه یابد. در صورت تجربه این درد می‌توانید کمپرس یخ روی پیشانی و چشم خود بگذارید.

لطفا توجه داشته باشید که در هر صورت نباید از کمپرس یخ برای مناطق گیرنده و اهدا کننده خود استفاده کنید.

این تورم خطرناک نیست و معمولاً بدون نیاز به هیچ گونه دارویی از بین می‌رود. البته پزشک برای احتیاط برای شما قرص‌های ضد تورم تجویز می‌کند.

پوسته پوسته شدن، خارش و خونریزی بعد از کاشت مو

حدود ۷-۱۰ روز پس از پیوند موFUE ، دیگر نباید اثری از خون خشک شده، زخم یا پوسته روی پوست سر شما وجود داشته باشد. اگر بعد از گذشت ۷ روز هنوز پوسته‌هایی وجود داشت، هنگام شستن موها، آنها را به آرامی پاک کنید.

بعد از کاشت موFUE ، پوست سر شما می‌خارد. این یک احساس بسیار رایج است و معمولاً ۱۰-۱۵ روز طول می‌کشد. شما هرگز نباید مناطق گیرنده و اهدا کننده خود را بخارانید زیرا این امر می‌تواند بر نتایج آن تأثیر منفی بگذارد.

بعد از عمل کاشت مو، ممکن است مقدار کمی مایع از جمله مقداری خون روی بالش خود مشاهده کنید. نگران نباشید، این یک خونریزی طبیعی نیست، بلکه فقط مایع تزریق شده ای می‌باشد که در طول عمل از پوست سر شما خارج می‌شود.

شستن موها شما بعد از کاشت مو

پزشک یک شامپو و لوسیون مخصوص برای بعد از کاشت مو به شما ارائه می‌دهد. شستشوی مو در ۳ مرحله آسان انجام می‌شود:

  • با زدن (بدون مالش) لوسیون روی ناحیه گیرنده به آرامی اعمال می‌شود و حدود ۴۵ دقیقه روی موها گذاشته می‌شود. این کار به نرم تر شدن زخم‌ها در اطراف موهای کاشته شده کمک خواهد کرد. بعد از ۴۵ دقیقه باید لوسیون را با آب ولرم شستشو دهید.
  • با استفاده از شامپوی مخصوص، مناطق اهدا کننده و گیرنده را شستشو دهید. برای این کار مقدار کمی از شامپو را روی کف دست خود بمالید و به آرامی آن را در سراسر پوست سر خود بمالید. لطفاً با ضربه آهسته انگشتان، ناحیه پیوند شده را خیلی آرام بشویید. همچنین، می‌توانید ناحیه اهدا کننده را با ماساژ دادن برای افزایش گردش خون بشویید. اطمینان حاصل کنید که فشار آب نیز پایین است. همچنین شامپو و لوسیون را از پوست سر خود به طور کامل بشویید.
  • بعد از اتمام شستشو، موهای خود را با حوله کاغذی با ملایمت خشک کنید. فقط از حوله‌های کاغذی استفاده کنید زیرا نرم هستند و به موهای کاشته شده آسیب نمی‌رسانند. برای خلاص شدن از شر زخم‌ها و خون خشک شده باید این سه مرحله هر روز تا مدت ۱۴ روز تکرار شود. بعد از گذشت ۱۴ روز، می‌توانید شستن موهای خود را به روش عادی شروع کنید.

اگر از ریش به عنوان منطقه اهدا کننده استفاده می‌شود

اگر موهای ریش به عنوان بخش اهدا کننده استفاده شده است، ریش را می‌توان بعد از یک هفته تراشید. منطقه اهدا کننده معمولاً طی یک ماه کاملاً بهبود می‌یابد.

کوتاهی مو بعد از کاشت مو

شما می‌توانید ۱ ماه بعد از عمل کاشت مو FUE فقط با قیچی موها را بزنید و پس از ۶ ماه می‌توانید از دستگاه موزن استفاده کنید.

فعالیت‌های بدنی، خورشید و سفر

در ماه اول بعد از عمل کاشت مو، شما باید از تمام فعالیت‌های بدنی مانند فوتبال، بسکتبال یا هر نوع ورزشی که فعالیت بدنی شدیدی داشته باشد و همچنین وزنه برداری، دوچرخه سواری و دویدن خودداری کنید.

نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید زیرا این امر می‌تواند به پوست سر شما آسیب برساند. برای جلوگیری از تابش نور خورشید، پیشنهاد می‌شود در صورت لزوم از چتر استفاده کنید یا از یک کلاه مخصوص استفاده کنید.

اگر بعد از عمل قصد دارید به مسافرت بروید، تا زمانی که یک ماه از کاشت مو نگذشته است، نباید در استخر یا دریا شنا کنید.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات می‌تواند خون را رقیق کرده و خونریزی بیشتری ایجاد کند که باعث افزایش زمان لازم برای بهبودی زخم‌ها می‌شود. بهتر است تا ۲ هفته بعد از پیوند مو FUE از استعمال سیگار خودداری کنید.

کشیدن بخیه

در روش نواری / FUT بخیه ها باید طی ۱۰-۱۴ روز بعد از کاشت مو برداشته شوند زیرا آنها جذب نمی‌شوند. برداشتن بخیه در روش i-FUE یا پیوند موی روباتیک لازم نیست.