کاربرد بوتاکس زیبایی چیست؟ نحوه و نقاط تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس یک روش درمانی تزریقی غیرجراحی است که به منظور کاهش خطوط، چین و چروک‌های پوستی استفاده می‌شود. این روش، یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی در سراسر جهان است. روش‌های درمانی با بوتاکس سریع انجام می‌شوند و با کمترین ناراحتی و عوارض همراه هستند. در حین درمان با بوتاکس، بیهوشی و زمان بازیابی لازم نیست. بسیاری از افراد می‌توانند در ساعات استراحت خود جلسات بوتاکس را انجام دهند و بلافاصله پس از تزریق به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند.

قبل از قبول هر نوع روش درمانی تزریقی زیبایی و قبل از انجام عمل، حتما با یک پزشک متخصص مشورت داشته باشید! این مشاوره باعث درک بهتر شما از این روش شده و باعث می‌شود به طور کامل مزایا و معایب این روش را ارزیابی کرده و تصمیم نهایی خود را بگیرید!

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با سالها تجربه در زمینه تزریق بوتاکس با بهترین کیفیت آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس ® و دیسپورت ® نام تجاری برای سم بوتولینوم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) تولید می‌شود. انواع مختلفی از این سم شناسایی شده‌اند، اما نوع A از این سم، که به صورت تجاری استفاده می‌شود، قوی‌ترین نوع سم تولیدی است. اثرات بوتاکس با مسدود کردن استیل کولین بروز می‌کند. استیل کولین یک ترکیب شیمیایی در بدن است که مسئول انتقال سیگنال‌های الکتریکی که باعث انقباض عضلات می‌شوند، می‌باشد. این مسدودکننده عصبی-عضلانی منجر به فلج عضلات می‌شود. فلجی که ایجاد می‌شود، به صورت موقت است زیرا رشد سلول‌های عصبی جدید باعث بازگشت انتقال سیگنال و در نتیجه انقباض مجدد عضلات می‌شود.

بوتاکس باعث درمان چه نوع چین و چروک‌هایی می‌شود؟


ایجاد چین و چروک پوستی بخشی از روند پیری و افزایش سن است. این چین چروک همچنین به وسیله نور آفتاب، اثر گرانش و انقباض عضلات ناشی از حالت‌های مختلف صورت مانند اخم و خنده ایجاد می‌شوند. چین و چروک ناشی از اثر گرانش ، نشانگر افتادگی طبیعی بافت با افزایش سن است و به طور کلی فقط با روش‌های جراحی بهبود می‌یابد. چین و چروک ناشی از انقباض عضلات مانند خطوط اخم ، خطوط پیشانی ،  خطوط پا کلاغی و خط لب می‌تواند با بوتاکس بهبود یابد. ممکن است از تزریق بوتاکس برای صاف تر شدن چال چانه نیز استفاده شود.

دیگر کاربردهای بوتاکس

بوتاکس همچنین می تواند برای کاهش درد ناشی از رشد نا مناسب دندان‌ها یا TMJ و یا برای لاغری فک، به عضلات فک تزریق شود. همچنین بوتاکس می‌تواند برای درمان عرق کردن زیاد در زیر بغل و کف دست‌ها استفاده شود.

کارهایی که باید از انجام بوتاکس باید از انجام آن‌ها خودداری کرد


حدود یک هفته قبل از دریافت بوتاکس:

  • سعی کنید از غذاهایی که سیر دارند، استفاده نکنید.
  • از مصرف داروهایی مثل آسپرین ، موترین® ، ویتامین E یا داروهای ضد انعقادی مانند کومادین® اجتناب نمایید. اگر این داروها برای سلامتی شما ضروری هستند ، در طول مشاوره خود این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا شما و او بتوانید بر اساس نیازهای خود برنامه مناسبی را تدارک ببینید.

 به طور معمول ، پزشک همچنین به بیماران توصیه می‌کند که از داروخانه‌ها مقداری کرم آرنیکا تهیه نمایید. این محصول می‌تواند ناراحتی و تورم ناشی از تزریق بوتاکس را کاهش داده و از ایجاد کبودی جلوگیری کند. وی توصیه می‌کند حدود یک روز قبل از تزریق، از کرم آرنیکا در مناطقی که قرار است تزریق بوتاکس در آنجا انجام شود، استفاده کنید.

در زمان انجام عمل تزریق، چه چیزهایی ممکن است اتفاق بیافتد؟


بوتاکس با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک به عضلات ایجاد کننده چین و چروک تزریق می‌شود. بسته به منطقه تحت درمان ، معمولاً چندین تزریق در مناطق مد نظر مورد نیاز است. هنگامی که از بوتاکس برای درمان تعریق زیاد در زیر بغل استفاده می‌شود، به طور مستقیم به پوست زیر بغل تزریق می‌شود. ناراحتی موضعی و کبودی ممکن است در این حالت ایجاد شود، اما به طور کلی نیازی به آرام بخش یا بی حسی موضعی نیست.

بلافاصله پس از جلسه تزریق، ممکن است در مناطق مورد معالجه، چند لکه به اندازه نیش پشه داشته باشید. این لکه‌ها باید ظرف 30 دقیقه از بین بروند، و شما هنگام ترک مطب خونریزی جدی نباید داشته باشید. وجود هر گونه کبودی جزئی و محدود در مناطق تزریقی امری طبیعی است که بعد از گذشت مدت زمان بسیار کوتاهی از بین خواهد رفت.

فعالیت‌هایی که بعد از تزریق بوتاکس باید از انجام آن‌ها اجتناب شود


بوتاکس به عنوان یک ” پروسه‌ی سریع و ساده” شناخته می‌شود زیرا کل پروسه معمولاً کمتر از 20 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیازی به بستری و یا زمان بهبودی نیست. این امر بیانگر این است که شما به سادگی می‌توانید در وقت آزاد خود به مطب پزشک مراجعه کنید و در مدت زمان کوتاهی تزریق خود را دریافت نموده و بلافاصله به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بازگردید. اما در اغلب اوقات پزشک برای حصول نتایج بهتر و مناسب تر،  پیشنهاد می‌کند که بیماران بعد از عمل تزریق، برخی فعالیت‌های خاص خود را محدود کنند. به عنوان مثال:

تا 24 ساعت بعد از تزریق، ورزش نکنید

فعالیت بدنی شدید می‌تواند فشار خون شما را بالا ببرد، که این امر به نوبه خود می‌تواند احتمال ایجاد کبودی در شما را بعد از بوتاکس افزایش می‌دهد. سعی کنید تا یک روز پس از تزریق بوتاکس استراحت کافی داشته باشید.

سعی کنید تا دو ساعت پس از تزریق دراز نکشید

پزشک بوتاکس را به روشی هدفمند و دقیق تزریق می‌کند و راه حلی را انتخاب می‌کند که بیشترین مزیت زیبایی را دارد. با دو ساعت دراز نکشیدن، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بوتاکس در مناطق مورد نظر باقی مانده و به مناطق مجاور تزریق راه پیدا نمی‌کند.

از گرما اجتناب کنید

تا 24 ساعت بعد از درمان بوتاکس، سعی کنید از حمام گرم ، استخر آب گرم و سایر اشکال گرما اجتناب کنید. گرما باعث می‌شود رگ‌های خونی گشاد تر شده و احتمال کبودی در شما را  بیشتر می‌کند. در روش درمانی بوتاکس از یک سوزن کوچک در حد و اندازه‌های  یک سرنگ انسولین استفاده می‌شود که افراد دیابتی به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند (بنابراین این روش عملاً بدون درد است). این سوزن‌ها به قدری كوچك هستند كه معمولاً باعث ایجاد كبودی در محل تزریق نمی‌شوند. با این حال ، هر زمان پوست را با سوزن سوراخ می‌کنید، احتمال ایجاد کبودی نیز وجود دارد. دور ماندن از گرما برای روز اول احتمال ایجاد کبودی حاصل از تزریقات را به شدت کاهش می‌دهد. اگر تصمیم دارید درمنطقه تحت درمان یخ درمانی کنید، آن را فقط به مدت 20 ثانیه یا کمتر و در یک منطقه خاص از پوست خود بگذارید.

از استفاده از NSAID ها یا رقیق کننده‌های خونی خودداری کنید

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا NSAID ها می‌توانند باعث رقیق تر شدن خون شما شوند که این امر ممکن است منجر به کبودی شود. این داروها شامل Advil ، Motrin ، Aleve و آسپیرین هستند. حداقل 24 ساعت پس از انجام تزریق خود، از مصرف این داروها یا هرگونه رقیق کننده خونی دیگر خودداری کنید و حتماً با پزشک معالج خود در مورد هرگونه داروی مصرفی خود قبل از انجام بوتاکس، صحبت کنید تا از ایمنی و حصول نتایج مد نظر شما اطمینان حاصل شود.

ناحیه تزریق شده را مالش ندهید

دوباره می‌گوییم که شما تا یک روز بعد از تزریق بوتاکس، نباید ناحیه تزریق شده را تحریک کنید، زیرا این کار می‌تواند بر نتایج نهایی شما تأثیر منفی بگذارد (که باید طی 2 تا 7 روز قابل مشاهده باشد). برای حصول نتیجه مطلوب از ماساژ دادن یا مالش این مناطق خودداری کنید.

بعد از تزریق بوتاکس از آرایش کردن خودداری کنید

این امر برای جلوگیری از عفونت در نقاط تزریقی لازم است.

روز بعد ازتزریق بوتاکس، بیماران هیچ محدودیتی در فعالیت‌های خود نخواهند داشت.

نتایج کار به چه شکلی است؟


نتایج اولیه بوتاکس معمولاً 24-72 ساعت پس از تزریق قابل مشاهده است، ولی حداکثر 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا اثرات کامل تزریق بوتاکس در محل تزریقی نمایان شود. نتیجه حاصل شده عموماً در حدود 3-4 ماه ماندگاری دارد. هنگام تزریق بوتاکی به عضلات مسئول ایجاد چین و چروک‌های صورت، چهره شما ظاهری آرام‌تر و صاف‌تر خواهد داشت. گاهی اوقات اثرات طولانی تر (9 تا 12 ماه) پس از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد مشاهده شده است. هنگامی که محو شدن تدریجی اثر درمانی تزریق مشاهده می‌شود، ممکن است برای تزریق مجدد به پزشک معالج خود مراجعه فرمایید.

محدودیت‌های این روش چیست؟


در حالی که بوتاکس به دلیل کاهش انقباض عضلات می‌تواند در کاهش چین و چروک بسیار مؤثر باشد، اما در کاهش چین و چروک و خطوط ریز ناشی از نور آفتاب و خطوط ناشی از افتادگی پوست صورت هیچ تاثیری ندارد. در بیمارانی که خطوط بسیار سنگینی دارند، ممکن است برای حداکثر تأثیر نیاز به درمان‌های مکرر باشد. دوز زیاد بوتاکس ممکن است منجر به مقاومت بیمار در برابر درمان به دلیل تشکیل آنتی بادی شود و درمان بوتاکس ممکن است وجود هرگونه عدم تقارن در صورت را نمایان تر کند.

موارد منع استفاده از بوتاکس چیست؟


استفاده از بوتاکس در افرادی که مانند بیماری میاستنی گراویس دارای اختلالات عصبی و عضلانی هستند، افرادی که داروهای شل کننده عضلانی و آنتی بادی هایی نظیر آمینوگلیکوزیدها مصرف می‌کنند، زنان باردار یا شیر‌ ده ، افرادی که در محل پیشنهادی تزریق دارای عفونت یا التهاب هستند  و درمواردی همچون اختلالات خونریزی، توصیه نمی‌شود و منع مصرف دارد.

خطرات احتمالی روش چیست؟


هیچ عارضه شدیدی پس از استفاده از بوتاکس در مقالات گزارش نشده است. در موارد بسیار نادر ضعف بیش از حد عضلات هدف و فلج موقت عضلات مجاور ایجاد می‌شود که منجر به افتادگی صورت می‌شود. این موارد خود محدود شونده هستند و معمولا به صورت خود به خود بهبود می‌یابند. هنگام تزریق بوتاکس به بالای ابرو، آسیب به پلک بالایی یا افتادگی جزئی آن ممکن است رخ دهد اما احتمال این مورد تنها یک درصد است. این عارضه نادر با استفاده از قطره چشم قابل اصلاح است اما به تدریج و با کاهش اثرات بوتاکس نیز بهبود می‌یابد.

هزینه بوتاکس چقدر است؟


به طور کلی ، هزینه منوط به محل زندگی، فرد تزریق کننده، تجربه او و میزان بوتاکس تزریقی می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از پزشکان مقدار مشخصی را برای یک ناحیه از صورت مانند پیشانی استفاده می‌کنند، در حالی که پزشکان دیگر بسته به افراد مختلف از مقدار متفاوتی برای تزریق استفاده می‌کنند.

پرسش و پاسخ


درمان با بوتاکس چه احساسی دارد؟

تزریق بوتاکس به عنوان روشی دردناک تلقی نمی‌شود. بیشتر بیماران درد بسیار خفیفی را هنگام تزریق گزارش می‌کنند که پس از اتمام عمل ، این ناراحتی نیز تمام می‌شود.

چه زمانی تزریق بوتاکس را باید شروع کنم؟

برخی از بیماران ممکن است از خود سؤال کنند که آیا آنها برای عمل بوتاکس “خیلی جوان” یا “خیلی پیر” هستند یا خیر. هیچ سن درست یا نادرستی برای شروع استفاده از بوتاکس وجود ندارد. بیماران باید قبل از مداوا توسط یک پزشک متخصص ارزیابی شده و سپس تزریق بوتاکس را انجام دهند. بسیاری از مردم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هنگامی که برای اولین بار شاهد ایجاد چین و چروک در صورت یا سایر نواحی بدن خود هستند حتی اگر این اتفاق در بیست سالگی نیز اتفاق بیافتد، از بوتاکس استفاده می‌کنند.

آیا بوتاکس برای مردان هم مناسب است؟

قطعا مردان نیز همچون خانم‌ها می‌توانند از نتایج بسیار خوب درمان با تزریق بوتاکس بهره مند شوند.

 به چه تعداد درمان با بوتاکس نیاز دارم؟

به طور معمول تزریق 3 ماه یک بار، زمان بندی عالی برای تداوم مناسب نتایج حاصل از تزریق است. از آنجا که پزشکان معتقد به درمان محافظه کارانه هستند ، اولین تزریق بوتاکس ممکن است به تزریق ثانویه حدود 2 هفته بعد تزریق اولیه نیاز باشد تا نتایج مناسب تر و با دوام تری حاصل شود.

حداکثر تعداد جلسات درمانی تزریق بوتاکس که می‌توانم داشته باشم چقدر است؟

از نظر تعداد دفعات تزریق، هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید به همان اندازه که لازم باشد درمان خود را تکرار کنید. با این حال ، به یاد داشته باشید که پس از چند بار تزریق، بدن شما ممکن است با تولید آنتی بادی و بوسیله ایمنی خود، باعث ایجاد مصونیت و خنثی کردن اثر این سم در بدن شود.

پس از دریافت اولین تزریق، چه مدت بعد برای تزریق ثانویه و تکرار تزریق باید مراجعه شود

ساده ترین پاسخ به این سوال این است هنگامی که شما شروع به تجربه حرکت در منطقه مورد معالجه می‌کنید، باید برای تزریق ثانویه و مجدد به پزشک مراجعه نمایید. این حرکت نشانه خوبی برای این موضوع است که اثرات بوتاکس در منطقه تزریقی در حال فروکش کردن است. این علامت معمولا حدود سه ماه پس از تزریق قبلی شما اتفاق می‌افتد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ