علت ریزش موی سر زنان: هورمون، وراثت، استرس و تغذیه

ریزش مو یا کم پشت شدن مو در خانم‌ها به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد. اصلی‌ترین دلیل شناخته شده همان چیزی است که به آن ریزش مو با  الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنیک گفته می‎شود. به طور طبیعی یک زن در طول زندگی خود، به دلیل نوسانات هورمونی دچار ریزش مو می‌شود (به عنوان مثال ، بعد از بارداری که در واقع موها به حالتی که قبل از بارداری داشتند و کمی کم پشت‌تر بودند بر‌می‌‌گردند). با این حال ، ریزش مو با  الگوی زنانه ، ژنتیکی و برگشت ناپذیر بوده ، و باعث می‌شود بسیاری از زنان از ریزش مویی اجتناب ناپذیر و بدون درمان  دچار ترس و واهمه باشند. در موارد دیگر ، ریزش مو یا طاس شدن ناحیه‌ای مو ممکن است موقتی بوده و بازگرداندن موهای از دست رفته فقط نیاز به استفاده از لوسیون مخصوصی روی پوست سر داشته باشد. در موارد ریزش مو دائمی ، کاشت مو برای خانم‌ها یکی از معدود گزینه‌های موجود و اغلب بهترین گزینه است.

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که تمام تلاش‌های ممکن را برای بازگرداندن موهای خود از طریق استفاده از شامپوهای مخصوص، ماساژ و درمان‌های دیگر انجام داده‌اید، اما نتیجه مطلوبی به دست نیاورده‌اید. ممکن است موهای شما همچنان ریزش کنند یا حالت بدتری به خود بگیرند و یا بهبود قابل توجهی نداشته باشند.

بسته به علت ریزش مو، ممکن است نیاز به کاشت مو کامل داشته باشید، اما همچنین متوجه شده‌اید که آنچه که به بدن خود وارد می‌کنید، تأثیر زیادی بر سلامت فولیکول‌های مویتان دارد.

در کاشت مو برای زنان، اهمیت بسیاری به جراحی با مهارت و دقت بالا داده می‌شود. این امر به خاطر این است که گرافت‌ها به صورت جداگانه و به صورت دقیق در پوست سر کاشته می‌شوند تا به طور طبیعی به نظر برسند و با موهای موجود به خوبی ترکیب شده و همچنین از مشکلاتی مانند ترومای سلولی، پس زدن پیوندها یا عدم موفقیت در پیوند جلوگیری شود. در کلینیک زیبایی رازی، تعداد زیادی از مشتریان زنان هستند که به دنبال راه حل دائمی، بدون درد و با نتیجه زیبا برای مشکل ریزش مویشان هستند.

 

علت ریزش موی زنان


علت ریزش موی زنان

ریزش مو با الگوی مردانه یا الگوی زنانه 

ریزش مو با الگوی مردانه یا ریزش مو با الگوی زنانه هنوز هم بیشترین عامل ریزش مو در آقایان و خانم‌های بین 25 تا 60 سال است. بسیاری از افراد پیشاپیش از ریزش مو و کم مویی که انتظارشان را می‌کشد رنج می‌برند. به دلیل اینکه شاهد بوده‌اند والدین یا نزدیکانشان نیز دچار این مشکل بوده‌اند. با این همه بعضی مواقع حتی اگر هیچ یک از خویشاوندان درجه یک فرد دچار ریزش مو نباشند، ممکن است فرد در اثر وراثت دچار ریزش مو شود.

طاسی با الگوی مردانه یا با کم پشت شدن تدریجی مو در ناحیه تاج سر مشخص می‌شود ، که این ناحیه ممکن است به صورت دایره‌ای گسترش یافته و تا شقیقه‌ها هم برسد، یا با عقب رفتن خط رویش موی جلوی پیشانی که در نهایت به دایره کم مو یا بی موی پشت خود متصل می‌شود. هیچ درمان شناخته‌ شده‌ای برای طاسی با الگوی مردانه وجود ندارد ، اما محصولات جلوگیری از ریزش مو ممکن است در کند کردن سرعت ریزش مو و ایجاد ضخامت در ظاهر موها در جایی که موها نازک و کم پشت شده‌اند مفید باشد.

ریزش مو پس از زایمان یا پس از یک حادثه 

خانم‌ها ، اغلب در دوران پس از زایمان دچار ریزش مو می‌شوند. در حین بارداری ، موهای زنان ضخیمتر می‌شوند تا از پوست سر محافظت کرده و نواحی کلیدی روی آن را گرم نگه دارند. هنگامی که دیگر نیازی به این عملکرد نباشد ، بدن به طور طبیعی شروع به ریختن موهای اضافه خواهد کرد. ممکن است ریزش این موهای اضافه نگران کننده به نظر برسد، اما زنان پس از زایمان مویی بیشتر از آنچه قبل از بارداری داشتند از دست نخواهند داد. اگر ریزش مو ادامه یابد ممکن است دلیل دیگری داشته باشد ، که در خصوص آن می‌توان از پزشک راهنمایی خواست.

اشخاصی که تحت یک عمل جراحی مهم قرار گرفته و یا دچار حادثه‌ای مانند تصادف اتومبیل شده باشند نیز ممکن است دچار ریزش موی منتشر شوند. به هر دو نوع از این ریزش مو‌ها، تلوژن ایفلوویم (ریزش موی موقتی یا واکنشی) می‌گویند.

ریزش مو در اثر مصرف دارو یا درمان  

علاوه بر بیماری‌ها طیف گسترده‌ای از داروها و روش‌های درمانی در پزشکی هستند که ممکن است باعث ریزش موی کوتاه مدت یا بلند مدت شوند. عوارض جانبی داروها احتمالاً بیشترین تاثیر را دارند و بیمارانی که بیش از حد طبیعی موهای خود را از دست می‌دهند ممکن است نیاز به مشاوره با پزشک در مورد داروهای تجویز شده و اثرات آن داشته باشند (به طور طبیعی هر کس هر روز ، حدود 100 تار موی سر خود را از دست می‌دهد). داروهایی که بیشتر به عنوان علتی برای ریزش مو شناخته می‌شوند عبارتند از داروهای ضد انعقادی ، داروهای نقرس ، مسدود کننده‌های بتا ، داروهای هورمونی مردانه و زنانه و برخی از داروهای ضد افسردگی.

اگر ریزش مو به دلیل درمان‌های سنگین پزشکی مانند شیمی درمانی اتفاق بیفتد، در بیشتر بیماران در دوره بهبودی مجددا موها به حالت طبیعی قبلی خود باز می‌گردد اما اگر این اتفاق نیافتاد بیمار ممکن است نیاز به ترمیم و جراحی کاشت مو داشته باشد.

استرس  

از طرف دیگر ، استرس نیز می‌تواند موجب ریزش مو شود. برای بسیاری از افراد اضطراب و استرس می‌تواند باعث ریزش شدید مو طی مدتی باشد که فرد درگیر ان است. طاسی منطقه‌ای  یا آلوپسیا آره اتا، ریزش مو در یک یا چند ناحیه از پوست سر در مردان و زنان است. در صورت عدم توجه به شرایط استرس‌زا و تغییر شرایط ، گذشته از دیگر مشکلات و بیماری بالقوه دیگری نیز که ممکن است در اثر استرس ایجاد شوند، این نوع ریزش مو ممکن است به قسمت‌های بیشتری گسترش یافته و برای مدت طولانی‌ای ادامه پیدا کند. “اختلال موکنی” بیماری است که فرد مبتلا به ان به طور مداوم موهای خود را به صورت تار تار یا دسته‌ای می‌کشد و می‌کند که منجر به آسیب دائمی به فولیکول‌های موی پوست سر می‌شود.

غذاهایی که می‌توانند در ریزش مو نقش داشته باشند 


درباره تاثیری که ممکن است مواد غذایی بر بدن ما بگذارند و حتی اثراتی که غذاها بر زیبایی مو و پوست بدنمان دارند، زیاد شنیده‌ایم و می‌دانیم. با این حال ، کمتر از این مساله با خبریم که بعضی غذاها می‌توانند در ریزش موها موثر باشند. رژیم‌های غذایی که به اندازه کافی شامل پروتئین و چربی‌های ضروری نباشند و یا رژیم‌های غذایی که به اندازه کافی شامل مایعات مناسب نیستند، فقط میزان کالری دریافتی بدن را محدود نمی‌کنند، بلکه تاثیرات خیلی بیشتری بر بدن ما دارند.

در اینجا نگاهی دقیق‌تر داریم  به غذاهایی که ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشند و اینکه این غذاها چگونه می‌توانند علائم ریزش مو را ایجاد کرده و یا باعث وخیم‌تر شدن آن شوند.

غذاهای سرخ شده 

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی چربی‌ ناسالم باشند هرگز برای سلامتی ما خوب نیستند، اما غذاهای سرخ شده و غذاهایی که حاوی روغن‌های هیدروژنه هستند برای موها نیز به شدت مضرند.

طبق تحقیقات ثابت شده است که هر دو نوع چربی اشباع شده و اشباع نشده در افزایش سطح تستوسترون موثر هستند ، که این به نوبه خود می‌تواند منجر به افزایش دی‌هیدروتستوسترون (DHT) در بدن شود. دی‌هیدروتستوسترون یک محصول جانبی در بدن است که ثابت شده باعث ریزش مو می‌شود.

روغن‌های هیدروژنه با سرکوب تولید اسیدهای چرب ضروری که برای رشد موهای سالم لازمند، باعث ریزش مو می‌شوند.

غذاهای بدون قند 

اگر به خوردن خوراکی‌های شیرین علاقه دارید، استفاده از مواد غذایی بدون قند ممکن است ایده خوبی به نظر برسد. اما این نوع غذاها ممکن است خیلی بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید به بدنتان آسیب‌ بزنند.

طبق گفته FDA ، آسپارتام – که یک شیرین کننده مصنوعی است – علاوه بر سایر اثرات ناخوشایند مانند نفخ ، ناتوانی جنسی و افسردگی که دارد در ریزش مو نیز موثر است.

کربوهیدرات‌های ساده 

مدت‌هاست که فواید استفاده از کربوهیدرات‌های کامل یا سبوس‌دار و این که این نوع کربوهیدرات جایگزین بسیار بهتری برای نان‌های سفید ، برنج و ماکارونی هستند، ثابت شده است. اما کربوهیدرات‌های ساده – مانند کربوهیدرات‌های سفید – ممکن است مضرتر از چیزی باشند که قبلاً تصور می‌شد.

هنگامی که کربوهیدرات‌ تصفیه شده می‌خوریم، بدن برای هضم این مواد، که به طور معمول قند زیادی دارند، از هر ماده مغذی دیگری که خورده‌‌ باشیم نیز استفاده ‌می‌کند و این همان قندی است که می‌تواند یکی از خطرناک‌ترین عوامل بوده ، و به طور غیر مستقیم منجر به ریزش مو شود.

این که شکر باعث محدود کردن توانایی بدن در مقابله با استرس می‌شود واقعیتی بسیار شناخته شده است؛ در بسیاری از موارد ریزش مو ، استرس یکی از علل اصلی یا از جمله عوامل کمک کننده است. بنابراین با ادامه دادن به عادت خوردن حجم زیادی از کربوهیدرات‌های تصفیه شده، ممکن است ناخواسته باعث شوید ریزش مویتان بدتر شود.

کربوهیدرات‌های پیچیده و نیز غذاهای پر فیبر مانند موز مواد مغذی مناسب را به بدن می‌رسانند، در عین حال هضم آن‌ها بسیار آسان‌تر بوده و در نتیجه باعث می‌شوند خون‌رسانی به فولیکول‌های مو نیز بهتر ‌شود.

مواد افزودنی 

مواد افزودنی، اگرچه در تجارت و صنعت مواد غذایی، به دلیل اقتصادی بودن و کاربردهای فراوانی که دارند، انتخاب مفیدی محسوب ‌می‌شوند، اما غالباً به دلایل بسیار زیادی مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

مواد افزودنی، حتی انواعی از آن‌ها که از ترکیبات طبیعی به دست می‌آیند، علاوه بر واکنش‌های آلرژیکی که ممکن است ایجاد کنند و تأثیری که بر رفتار کودکان دارند، به طور مستقیم می‌توانند باعث ریزش مو نیز بشوند.

رنگ کارمين یا عصاره قرمز دانه، یک رنگ خوراکی طبیعی است که اغلب در ماست‌ها ، نوشیدنی‌های میوه‌ای و سایر مواد غذایی استفاده می‌شود . اما این رنگ در واقع از حشرات خشک شده استخراج می‌شود. ثابت شده است که این رنگ در بعضی از افراد واکنش‌های مرگ‌ آوری ایجاد کرده و نیز این باور وجود دارد که کارمين به طور مستقیم می‌تواند باعث ریزش مو شود.

رنگ کارامل، یک افزودنی غیر طبیعی است که مدت‌هاست استفاده می‌شود. اما این رنگ به طور مستقیم یا غیر مستقیم موجب مشکلات زیادی برای سلامتی از جمله ریزش مو می‌شود. این افزودنی با استفاده از انواع مختلفی از مواد نامناسب از جمله سدیم هیدروکسید ( یا کاستیک سودا) ، آمونیاک و سولفیت فرآوری می‌شود.

عمل کاشت مو برای زنان به چه شکل انجام می‌شود؟ 


عمل کاشت مو برای زنان به چه شکل انجام می‌شود

در جلسه مشاوره اولیه وضعیت ریزش مو ارزیابی شده و در صورت تأیید مناسب بودن برای جراحی کاشت مو، فرد برای عمل وقت می‌گیرد. مدت عمل کاشت مو برای زنان معمولاً در حدود 5 تا 10 ساعت متغیر است. در کاشت مو با روش اف‌ یو ای یا ” استخراج واحد فولیکولی “ گرافت‌های مو به صورت تک تک به طور مستقیم از ناحیه اهدا کننده برداشت می‌شوند. برای این کار، برش‌‌های دایره‌ای در پوست اطراف قسمت بالای فولیکول، در ناحیه وسیعی از پشت سر ایجاد می‌شوند. مکان ناحیه اهدا کننده طوری انتخاب می‌شود که موهای آن از ثبات طولانی مدتی برخوردار باشند. سپس فولیکول‌ مستقیماً از پوست سر استخراج می‌شود (بیرون کشیده می‌شود). پس از آن بافت مو با دقت و ظرافت پیوند زده شده و در ناحیه دریافت کننده کاشته می‌شود. این آخرین مرحله در روند جراحی کاشت موی زنان است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ