جراحی بلفاروپلاستی (برداشتن پف و افتادگی پلک بالا و پایین)

برای بسیاری از افراد، اولین قسمتی که نشانه‌های افزایش سن دران مشخص می‌شود، اطراف چشم‌هایشان است. پوست پلک چشم بسیار نازک است و در اثر افزاش سن کشیده می‌شود. پلک بسیار از افراد از بدو تولد، افتادگی دارد. برای برخی دیگر از افراد نیز این افتادگی پلک در میان سالی ایجاد می‌شود. پوست اضافی را به سختی می‌توان به کمک ریمل و سایه چشم پوشاند زیرا باعث پخش شدن آرایش می‌شوند. گاهی اوقات نیز ممکن است پوشت پلک چشم به حدی افتادگی پیدا کند که در بینایی فرد اختلال ایجاد شود!

عمل جراحی پلک چشم (بلفاروپلاستی) یکی از بهترین روش‌ها برای معکوس کردن علائم افزایش سن است. انجام این عمل بر ظاهر چشم‌هایی که دچار پیری زودرس شده و ناخواسته ناراحت، خسته و عصبانی به نظر می‌رسند تأثیر می‌گذارد. پلک چشم‌ها بسیار ظریف هستند و به همین دلیل این عمل باید توسط یک پزشک متبحر و با تجربه انجام شود.

بهترین روش برای تعیین این که آیا شما شرایط تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گرفتن را دارید یا نه این است که به یک پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت معاینه‌ای جامع قرار گیرید و با وی در مورد اهداف زیبایی خود گفتگو کنید.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با بهره‌گیری از جدیدترین تکنیک‌های جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به درمان افتادگی پلک و رفع پف زیر چشم شما کمک خواهند کرد.

 

 علت نقص‌ها و عیوب پلک چشم


پوست اطراف چشم ظریف و نازک است و غالباً به همین دلیل افزایش سن و پیری در این قسمت مشهودتر است. زمانی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، شروع به کشیده شدن کرده و همین موضوع باعث می‌شود که پوست اضافی روی چشم‌ها بیفتد و پلک حالت افتادگی و شل شدگی پیدا کند. پلک بالایی چشم ممکن است به حدی افتادگی پیدا که در دامنه دید فرد محدودیت ایجاد کند.

این اثر در پلک پایینی کمی متفاوت است. چربی‌های کمی در زیر چشم‌های ما انباشته می‌شوند که مانند ضربه‌گیر برای چشم عمل می‌کنند. زمانی که خاصیت ارتجاعی در پوست پلک پایین چشم کاهش می‌یابد این چربی‌ها در زیر چشم خالت برآمده‌ای پیدا کرده و باعث ایجاد پف زیر چشم می‌شوند.

 بلفاروپلاستی چیست؟


 

در عمل لیفت پلک چشم که به آن بلفاورپلاستی نیز گفته می‌شود، پوست اضافی از روی پلک چشم برداشته می‌شود. برداشتن این پوست اضافی باعث می‌شود که چشم‌ها بازتر شده و ظاهر آنها تغییر یابد. آرایش کردن این قسمت از صورت نیز پس از انجام عمل ساده‌تر انجام می‌شود. بسیاری از افراد بیان داشته‌اند که در پایان روز، کمتر احساس خستگی می‌کنند زیرا مجبور نبوده‌اند وزن پوست اضافی پلک‌ها را روی چشمان خود تحمل کنند.

بلفاروپلاستی

چربی زیر پوست پلک عاملی دیگر است. این چربی مانند عایقی در اطراف تخم چشم عمل می‌کند و زمانی که شما بالا یا پایین می‌پرید مانند یک ضربه‌گیر برای تخم چشم شما عمل کرده و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند. البته این چربی‌ها در نزدیکی سینوس‌ها قرار دارند و به همین دلیل ممکن است تحت تأثیر علائمی نظیر تب و سینوزیت قرار می‌گیرند که می‌تواند باعث تورم چربی‌ها در این قسمت شود. این تورم در پلک‌ها خود را نشان می‌دهد! تورم ممکن است ایجاد شده و دوباره برطرف شود اما پس از مدتی این تورم ماندگار شده و باعث می‌شود که زیر چشم‌های شما دچار پف آلودگی دائمی‌شود. در بلفاروپلاستی، چربی اضافی برداشته می‌شود یا حتی محل آن به گونه‌ای تغییر داده می‌شود که تورفتگی‌های غیرعادی در صورت را پوشانده و شادابی و لطافت را به پوست بازگردانده و ظاهر فرد را بهبود بخشد.

 بلفاروپلاستی، زیبایی در برابر عملکرد


 اهداف زیبایی

مهم‌ترین دلیل انجام عمل بلفاروپلاستی برای برخی افراد، بازیابی ظاهر جوانی آنها است. برای افرادی که به دلایل زیبایی تحت عمل بلفاروپلاستی قرار می‌گیرند، این عمل ممکن است به تنهایی برای سفت کردن پوست و مولکول‌های اطراف چشم انجام شود یا ممکن است به عنوان بخشی از یک عمل جراحی دیگر مانند لایه‌برداری پوست، لیفت پوست یا لیفت ابرو انجام شود. این عمل‌های جراحی باعث می‌شوند که علائم افزایش سن و پیری به طور کلی کاهش یابد.

 اهداف عملکردی

بلفاروپلاستی ممکن است با اهداف عملکردی نیز انجام شود. اگر پلک چشم شما یا پوست اطراف چشم‌ها دچار افتادگی زیاد شوند ممکن است میدان دید شما کاهش یابد.

پتوز یک بیماری است که در آن پلک چشم دچار افتادگی شدید می‌شود. این عارضه ممکن است از زمان تولد ایجاد شود که به آن پتوز مادرزادی گفته می‌شود یا ممکن است به دلیل افزایش سن یا ابتلا به مشکلات پوستی ایجاد شود.

پوشاندن و مخفی کردن پوست اضافی یا چربی اطراف چشم با عینک یا لنزهای تماسی دشوار است. برخی مشکلات عملکردی نادر دیگر عبارتند از سوزش ناشی از سایش چین و چروک‌های پوست اطراف چشم به یکدیگر یا ناراحتی پیشانی یا سر درد ناشی از بالا نگه داشتن ابروها و پلک‌ها که شما می‌توانید به راحتی این مشکلات را مشاهده کنید.

در بلفاروپلاستی عملکردی ممکن است عضلات و تاندون‌ها نیز سفت شده یا تنظیم شوند در حالی که در بلفاروپلاستی زیبایی، معمولاً فقط پوست کشیده می‌شود و چربی‌ها برداشته می‌شوند.

 چه کسانی می‌توانند کاندیدای عمل بلفاروپلاستی باشند؟


عمل جراحی پلک چشم یک عمل کاملاً سرپایی است. این عمل برای افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند مناسب است. این عمل هم برای مردان و هم برای زنان با هر پیش زمینه‌ای انجام می‌شود. انجام عمل بلفاروپلاستی برای افرادی که سن آنها بیش از ۳۵ سال است معمولاً در صورتی توصیه می‌شود که علائم پیری در ظاهر آنها پیدا شده باشد. در برخی موارد، انجام عمل بلفاروپلاستی برای فردی که به بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم مبتلا باشد یا سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات پلک داشته باشد توصیه نمی‌شود.

افرادی که پوست اضافی یا شل شده دارند و در حالت طبیعی پلک آنها اشکال ایجاد کرده است می‌توانند تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گیرند. این پوست روی پلک بالایی ممکن است آویزان شده باشد و در بینایی فرد اختلال ایجاد کرده باشد. پوست اضافی در پلک پایین نیز ممکن است باعث افزایش چین و چروک‌های ناخوشایند شده باشد. افرادی که زیر چشم آنها، انباشتگی‌های زیاد چربی وجود داشته باشد و باعث ایجاد پف زیر چشم آنها شده باشد نیز می‌توانند تحت این عمل جراحی قرار گیرند. افرادی که تمایل به انجام این عمل جراحی دارند باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند و انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج حاصل از انجام این عمل داشته باشند. احراز شرایط برای قرار گرفتن تحت این عمل جراحی در خلال جلسه مشاوره شخصی تعیین می‌شود.

 آماده شدن برای انجام عمل جراحی پلک


جراحی پلک

برای قرار گرفتن تحت این عمل جراحی باید اقداماتی جهت آماده‌سازی انجام دهید که برخی از انها عبارتند از:

 • اجتناب یا متوقف کردن استفاده از محصولات تنباکویی
 • پرهیز از مصرف برخی داروها و مکمل‌ها، پزشک توصیه‌های لازم در این مورد را به شما خواهد کرد.
 • همراه داشتن عینک آفتابی و طبی؛ نه لنزها
 • در شب قبل از انجام عمل جراحی باید مطابق دستورالعمل جراح، صورت خود را شسته یا استحمام کنید. خواب خوبی نیز باید داشته باشید.
 • در روز انجام عمل جراحی، آرایش نکنید و از لوسیون، عطر و کرم‌های صورت نیز استفاده نکنید. همچنین جواهراتی نیز همراه نداشته باشید. با لباس راحت و گشاد بیایید.

 جزئیات عمل جراحی


عمل جراحی پلک چشم معمولاً در مطب به صورت سرپایی و تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. شما می‌توانید مدت کوتاهی پس از انجام عمل جراحی به منزل بازگردید. بسته به برنامه عمل، بلفاروپلاستی ممکن است حدود ۴۵ دقیقه طول بکشد.

شکاف‌های جراحی روی چین و چروک‌های طبیعی پلک ایجاد شده و در نتیجه اسکارهای ناشی از آن، پس از عمل جراحی در این نواحی استتار می‌شوند. پوست، چربی و عضلات اضافی از روی پلک بالا و پایین برداشته می‌شوند. اگر پلک بالایی پوست آویزان اضافی داشته باشد، برای بهبودی بینایی برداشته می‌شود. چربی نیز در پلک پایین بازتوزیع می‌شود تا پف آلودگی زیر چشم کاهش یابد. برای برداشتن پوست اضافی و سفت کردن پوست باقبمانده از ابزارهای قدیمی جراحی در ترکیب با لیزر استفاده می‌شود.

پس از انجام عمل جراحی، شما برای مدتی تحت نظر قرار می‌گیرید و سپس ترخیص می‌شوید. شما باید در ادامه روز بخوابید و استراحت کنید.

 جزئیات دوران بهبودی


عمل بلفاروپلاستی

این یک عمل پلاستیک با زمان بستری کوتاه برای بیشتر بیماران است. با این حال باید بدانید که دوران بهبودی پس از انجام عمل بلفاروپلاستی برای هر بیماری متفاوت است. عوامل مختلفی نظیر میزان تحمل درد، سلامت عمومی و واکنش طبیعی بدن نسبت به بهبودی پس از قرار گرفتن تحت عمل جراحی تأثیر دارند.

برای کاهش توزم و کبودی باید روی چشم‌های خود یخ قرار دهید، با این حال چشم بیشتر بیماران ممکن است به مدت چند روز متورم و کبود باشد. معمولاً ناراحتی پس از انجام عمل، جزئی است اما شما در چشمان خود احساس سفتی می‌کنید و چشم شما حساس‌تر می‌شود. بیشتر بیماران احساس پس از عمل را بیشتر "آزاردهنده" توصیف می‌کنند تا دردناک. بخیه‌ها حدود ۵ روز پس از انجام عمل جراحی کشیده می‌شوند. شما معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز پس از انجام عمل بلفاروپلاستی می‌توانید در انظار عمومی ظاهر شوید ولی ممکن است ۲ تا ۳ ماه طول بکشد تا نتایج نهایی قابل مشاهده شوند. مدتی طول می‌کشد تا سفت شدگی پوست، خشک چشم‌ها و حساسیت نسبت به نور روشن برطرف شوند! (همیشه باید عینک آفتابی خود را همراه داشته باشید)

 

 نکاتی برای تسریع روند بهبودی

 • همیشه دستورالعمل‌های جراح را پس از انجام عمل جراحی رعایت کنید.
 • به موقع پس از انجام عمل جراحی برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.
 • از کشیدن سیگار یا مصرف مواد مخدر و داروهایی که پزشک برای شما تجویز نکرده است خودداری کنید.
 • یک پرستار خوب برای هفته اول پیدا کنید که به شما کمک کند. احتمالاً شما به کمک کودکان نیاز خواهید داشت.
 • برای کمک به کاهش کبودی و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • در هنگام خوابیدن، سر خود را بالا نگه دارید.
 • باید در طول روز به اندازه کافی استراحت کنید و از استرس دور باشید.
 • تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است از لنزهای تماسی استفاده نکنید.
 • غذاهای سبک و سالم میل کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.

 خطرات احتمالی و عوارض جانبی ناشی از بلفاروپلاستی چیست؟


بلفاروپلاستی نیز مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است با عوارض جانبی و خطرات احتمالی همراه باشد. عوارض جانبی احتمالی شامل ابتلا به عفونت؛ خونریزی شدید، بروز اسکار و نتایج زیبایی ناخوشایند می‌شود. زمانی که این عمل توسط یک جراحی متبحر و با تجربه انجام می‌شود احتمال بروز عوارض جانبی و خطرات احتمال به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد. البته همه عوارض جانبی در جلسه مشاوره قبل از انجام عمل به تفصیل برای شما توضیح داده می‌شود.

 آیا پس از انجام عمل بلفاروپلاستی، اسکاری باقی می‌ماند؟


احتمال باقی مانده اسکار پس از انجام عمل بلفاروپلاستی وجود دارد ولی محل ایجاد شکاف‌ها به دقت انتخاب می‌شوند تا اسکارهای ناشی از آن کمتر جلب توجه کنند. شکاف‌ها در پلک بالایی در چین و چروک‌های طبیعی پلک ایجاد می‌شوند. شکاف‌ها در پلک پایینی نیز درست در زیر خط مژه ایجاد می‌شوند و غالباً تا چین و چروک‌های اطراف چشم گسترش می‌یابند.

 نتایج ناشی از انجام عمل بلفاروپلاستی معمولاً چه مدت باقی می‌مانند؟


جراحی زیبایی پلک

نتایج ناشی از انجام عمل بلفاروپلاستی برای مدتی طولانی باقی می‌ماند اما باید به یاد داشته باشید که با این عمل، سرعت ایجاد این تغییرات کاهش می‌یابد ولی نمی‌توان افتادگی پلک‌ها را به طور کامل متوقف کرد. شما جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر می‌رسید اما فرایند افزایش طبیعی سن نیز همچنان پس از انجام عمل ادامه دارد. برای افزایش دوام نتایج عمل بلفاروپلاستی، مراقبت‌های پوستی مناسب (مانند محافظت در برابر نور آفتاب و مرطوب کردن پوست) باید انجام شود. برخی نکات در مورد اقداماتی که به دوام نتایج کمک می‌کنند در جلسه مشاوره به شما گفته خواهد شد.

 هزینه انجام عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟


هزینه عمل بلفاروپلاستی به عوامل مختلفی نظیر این که پلک بالایی یا پایین یا هر دو پلک تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و همچنین میزان اصلاح مورد نیاز بستگی دارد. در صورتی که افتادگی پوست روی مژه‌ها در بینایی شما اختلال ایجاد کرده باشد ممکن است انجام عمل بلفاروپلاستی برای پلک بالا تحت پوشش بیمه قرار گیرد.