تزریق چربی به صورت: نحوه انجام، ماندگاری، مزایا و عوارض

تزریق چربی به صورت: نحوه انجام، ماندگاری، مزایا و عوارض


سستی و چروک پوست تنها تغییراتی نیست که با گذشت زمان در صورت ایجاد می‌شود. از دست دادن حجم نیز یکی دیگر از نگرانی‌های مربوط به پیری است که می‌تواند ظاهر شما را تغییر دهد و باعث شود شما نسبت به ظاهر خود احساس خوشایندی نداشته باشید. مانند چین و چروک پوست، شل شدن نیز نتیجه کاهش حجم و سطح کلاژن است که این فرایند از ۲۰ سالگی شما شروع می‌شود. از آنجا که کلاژن ماده مهمی است که از ساختار زیرین پوست پشتیبانی می‌کند، بازیابی این ماده برای معکوس کردن روند پیری شما و حفظ نتایج طبیعی و طولانی مدت آن ضروری است.

جوان سازی صورت با استفاده از تزریق چربی  یک روش کارآمد برای جوانسازی بدن و تقویت صورت است. انتقال چربی از سلول‌های چربی بدن برای تزریق به لایه‌های زیرین پوست برای بازگرداندن حجم و جوانی و صاف کردن خطوط و چین و چروک‌ها استفاده می‌شود. این فرآیند بدون ایجاد نگرانی از جمله واکنش آلرژیک یا پس زدن توسط سلول‌های بدن بوده و نتایج طولانی و حتی دائمی را ارائه می‌دهد.

این که آیا شما به دنبال راهی برای تقویت نواحی خاص صورت خود هستید، یا می‌خواهید چهره جوانی داشته باشید، در هر دو صورت متخصصین کلینیک زیبایی رازی می‌توانند به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کنند. بدون اینکه نیازی به بیهوشی عمومی داشته باشید یا روند نقاهت و بهبودی طولانی را تجربه کنید.

مزایای تزریق چربی 


عمل تزریق چربی مزایای زیر را ارائه می‌دهد:

 • از چربی طبیعی شما استفاده می‌کند و احتمال واکنش آلرژیک را از بین می‌برد
 • نتایج آن لطیف و طبیعی به نظر می‌رسد
 • نتایج طولانی مدت یا دائمی
 • بدون نیاز به دوره نقاهت

عمل تزریق چربی صورت می‌تواند جایگزین خوبی برای پرکننده‌های پوستی یا فیلرها باشد، ضمن اینکه نتایج ماندگارتری را به همراه دارد و خطر بروز واکنش‌های آلرژیک را کاهش می‌دهد. از پزشک خود بپرسید که آیا این روش گزینه مناسبی برای دستیابی به اهداف جوان سازی صورت شما است یا خیر.

آیا شما کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی به صورت هستید؟ 


برای اینکه کاندید عمل تزریق چربی شوید، باید چربی کافی در یک ناحیه از بدن داشته باشید تا بتوان از آن برای تقویت صورت استفاده کنید. این چربی اهدا شده معمولاً از مناطق بزرگتر بدن مانند شکم، ران یا باسن گرفته می‌شود. مزیت اضافی جوان سازی صورت با این روش در اینست که شما از سایر بخش‌های چاق بدن که به رژیم و ورزش پاسخ نداده‌اند می‌توانید چربی بردارید.

جوان سازی صورت با تزریق چربی می‌تواند نگرانی‌های زیر را کاهش دهد:

 • پر کردن بخش‌هایی از صورت که فرو رفته یا توخالی شده‌اند
 • خطوط روی صورت و جای زخم
 • فرورفتگی یا دایره‌های تیره زیر چشم
 • چین و چروک‌های پیشانی، روی بینی یا دهان
 • عدم تقارن یا نقص‌هایی که قرینگی صورت شما را بهم می‌زند.
 • علائم پیری که باعث می‌شود شما نسبت به ظاهر خود حس بدی داشته باشید.

قبل از تزریق چربی


مشاوره اولیه شما برای تعیین این است که آیا چربی کافی برای عمل تزریق دارید یا خیر و اینکه آیا تزریق چربی نتیجه مورد نظر را برای شما فراهم می‌کند یا خیر. با ارزیابی وضعیت سلامتی فعلی و تاریخچه پزشکی شما، پزشک قادر خواهد بود تا به شما بگوید که آیا حذف چربی برای شما بی خطر است یا خیر. او همچنین در مورد نحوه تزریق و نتیجه آن با شما صحبت خواهد کرد، بنابراین شما دقیقاً می‌دانید تزریق شما چگونه خواهد بود و چه نتایجی را از آن باید انتظار داشته باشید.

تزریق چربی نتایج قابل مقایسه‌ای را با فیلر پوست ارائه می‌دهد، اما این توانایی را دارد که تغییر دائمی در ظاهر شما ایجاد کند. پزشک مسائل مربوط به پیری شما را ارزیابی خواهد کرد تا تعیین کند که آیا تزریق چربی در رسیدن به اهدافتان کافی خواهد بود یا خیر. در بعضی موارد، او ممکن است ترکیبی از انتقال چربی و یک روش جراحی را به شما پیشنهاد دهد تا بهترین نتیجه را برای شما ایجاد کند.

گزینه‌های تزریق چربی


تکنیک‌های مختلفی برای فرآیند استخراج چربی برای تزریق وجود دارد و پزشک بر اساس محل چربی، اینکه چربی‌ها را از کجا خارج کرده و چقدر چربی برای فرآیند تزریق لازم است، یک روش بهینه را انتخاب می‌کند. گزینه‌های مربوط به برداشتن چربی عبارتند از:

 • لیپوساکشن به کمک نیرو (از تحریک مکانیکی برای شل شدن سلول‌های چربی استفاده می‌کنند)
 • لیپوساکشن با کمک لیزر (قبل از گرفتن چربی، آنها را با گرمای لیزر مایع می‌کنند)
 • لیپوساکشن به کمک سونوگرافی (همچنین به عنوان وازر شناخته می‌شود، از انرژی اولتراسوند برای استخراج چربی از سلول‌های مورد نظر استفاده می‌کنند).

هر یک از این تکنیک‌های لیپوساکشن را می‌توان به صورت سرپایی انجام داد و در اکثر موارد از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. برش‌های کوچک و حداقلی بر روی پوست و بافت اطراف آن ایجاد می‌شود که به معنای یک عمل نسبتاً راحت و یک دوره بهبودی سریع است.

درباره نحوه جراحی


سه مرحله اساسی در فرآیند تزریق چربی وجود دارد:

 • استخراج چربی با استفاده از یکی از تکنیک‌های لیپوساکشن ذکر شده در بالا انجام می‌شود.
 • خالص سازی چربی برداشت شده و آماده سازی آن برای تزریق
 • تزریق سلول‌های چربی به نواحی از صورت که نیاز به تقویت دارند

هر سه مرحله با یک جلسه ویزیت در مطب ما انجام می‌شود. بعد از لیپوساکشن، در حالی که سلول‌های چربی برای تزریق شما آماده می‌شوند، می‌توانید به راحتی استراحت کنید. این تزریقات دردناک نیستند و در بسیاری از موارد فقط در عرض چند دقیقه انجام می‌شوند. بعد از اتمام تزریق خود قادر خواهید بود به خانه برگردید.

فرآیند نقاهت


بهبودی بعد از تزریق چربی پس از تزریق و جانشینی آن در محل مورد نظر به دست می‌آید. ممکن است در این موقعیت اندکی کبودی و تورم خفیف را تجربه کنید، ناراحتی‌های جزئی را می‌توان با داروهای ضد درد درمان کرد. اکثر بیماران می‌توانند طی یک هفته پس از لیپوساکشن و استفاده از تکنیک‌های بکار رفته توسط پزشک، به کار و فعالیت‌های خود بازگردند. استخراج کردن چربی و تزریق چربی، نتایج دائمی را ارائه می‌دهد و تا زمانی که بعد از عمل، وزن سالم خود را حفظ کنید، دوام خواهد داشت.

خطرات ناشی از تزریق چربی چیست؟ 


عوارض ناشی از تزریق چربی نادر است اما می‌تواند شامل عفونت، عدم تقارن، ایجاد کیست چربی، هماتوم، آمبولی چربی و تغییر رنگ دائمی ناشی از کبودی‌ها باشد. همچنین، این امکان وجود دارد که شما از نتایج نهایی تزریق خود راضی نباشید.

پرسش و پاسخ 


در چه سنی می‌توان تزریق چربی را انجام داد؟ 

تزریق چربی را می توان در هر سنی انجام داد تا به اصلاح اسکارهای عمیق آکنه یا رفع عدم تقارن صورت کمک کند. کاربردهای دیگر آن شامل تقویت لب یا تقویت گونه، پر کردن شکاف‌های صورت است که به طور معمول برای افراد بالای ۲۰ سال و بالاتر می‌توان استفاده کرد.

آیا تزریق اتولوگ چربی، انتقال چربی و میکروپیگمنتیشن یکسان هستند؟

تمام اصطلاحات فوق الذکر به همین عمل مربوط می‌شود. همه اینها شامل قرار دادن چربی خود شخص از یک قسمت بدن به قسمت مورد نظر از طریق سرنگ است. این کار پس از تمیز کردن چربی و سپس تزریق مجدد آن به ناحیه مربوطه انجام می‌شود. تزریق چربی یک تقویت مناسب برای رفع افتادگی صورت ناشی از افزایش سن انجام خواهد شد. این چربی از ران یا قسمت دیگر بدن گرفته شده و می‌تواند برای حجیم کردن لب یا گونه‌ها استفاده شود. ناحیه‌ای که طی این فرآیند از آن چربی برداشته می‌شود معمولاً کمتر از بخشی است که از طریق عمل جراحی لیپوساکشن برداشته می‌شود.

چرا عمل تزریق چربی از فیلر پوست بهتر است؟ 

فیلر پوست غالباً از مشتقات بافت‌های پرندگان به دست می‌آید در حالیکه چربی مورد استفاده در تزریق چربی از بدن خود فرد برداشته می‌شود. بیماری که از چربی بدن خود برای تزریق چربی استفاده می‌کند، نگرانی نسبت به بروز هرگونه واکنش آلرژیکی نخواهد داشت، در حالی که احتمال بروز چنین واکنش‌هایی از طریق پرکننده‌های پوستی بیشتر است. هنگام تزریق فیلر، احتمال بروز واکنش‌های منفی در سیستم ایمنی وجود دارد و می‌تواند خطرناک باشد. تزریق چربی این مشکلات را ندارد زیرا بدن به صورت خودکار بافت خودی را می‌شناسد و به شکل متفاوتی واکنش نشان نخواهد داد.

معمولاً از چه نواحی بدن چربی گرفته می‌شود؟ 

چربی مورد نیاز به طور معمول از ران‌ها، باسن یا هر ناحیه دیگری که چربی آن زیاد است برداشت می‌شود. این کار به دو طریق انجام خواهد شد، می‌تواند به کاهش چربی از یک قسمت بدن کمک کند از طرف دیگر می‌تواند به حذف چربی قسمت دیگری از بدن کمک کند. از آنجا که نیاز به انتقال بافت چربی به قسمت دیگری از بدن است، بهتر است هردو فرایند همزمان انجام شوند تا ریسک عمل کاهش پیدا کند.

آیا روش تزریق چربی درد دارد؟ 

عمل تزریق چربی چندان دردناک نیست اما می‌تواند برای مدتی ناراحت کننده باشد. این امر از طریق داروهای ضد درد و قابل تجویز توسط پزشک قابل کنترل است. تاثیر تزریق چربی می‌تواند کوتاه مدت باشد.

نتیجه تزریق چربی به طور معمول چقدر دوام دارد؟


پراکنده شدن چربی منتقل شده زیاد طول نمی‌کشد. چربی تزریق شده مجدداً جذب می‌شود و در طی چند ماه تا یک سال توسط بدن پراکنده می‌شود. بخشی از بافت‌های تزریق شده فقط تا مدتی در آنجا باقی می‌مانند. با این حال بسیاری از روش‌های تزریق چربی وجود دارد که می‌توانند کمی طولانی تر از زمان عادی که برایشان تعریف شده است، دوام بیاورند.

آیا انجام چندین تزریق چربی برای دستیابی به نتایج مورد نیاز مطلوب است؟ 

جراح زیبایی اغلب این تزریقات را که منجر به آسیب کمتر به اهدا کننده و محل تزریق می‌شود را توصیه می‌کند تا به نتایج مطلوب برسد. این کاملاً به خواسته‌های بیمار بستگی دارد و می‌توان با پزشک هماهنگ شد تا موثرترین و کارآمدترین نتیجه را بدست آورد.

تزریق چربی به سینه : مزایای بزرگ کردن سینه با تزریق چربی