تزریق بوتاکس:موثر در رفع چروک و خطوط پوستی و تغییر فرم اجزای صورت

تزریق بوتاکس موثر در رفع چروک و خطوط پوستی و تغییر فرم اجزای صورت

بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) سمی‌ترین ماده شناخته شده است. در صورت استنشاق، 1 ug شخص را می‌کشد. این ماده اثر خود را با فلج کردن عضلات مخطط (striated muscles) و یا عضلات محرک خودمختار اعمال می‌کند. امروزه تزریق نوروتوکسین بوتولینوم رایج‌ترین روش زیبایی در جهان است. اثبات شده است که ویژگی‌های فلج‌کننده عضله سم بوتولینوم، هنگامی‌که به‌طور مفید استفاده می‌شود، در بیش از 50 شرایط پاتولوژیک، از جمله کاربردهای زیبایی، مفید است.

چه مناطقی را می‌توان با بوتاکس درمان کرد؟


چه مناطقی را می‌توان با بوتاکس درمان کرد؟

بسیاری از چین و چروک‌های صورت، خطوط فعال ایجاد شده توسط انقباض عضلانی هستند که می‌توانند با تزریق بوتاکس برطرف شوند. سایر موارد پزشکی برای بوتاکس عبارتند از هیپیدروزی (عرق بیش از حد) و حتی میگرن.

  • • بالای صورت: خطوط اخم (بین ابروها)، خطوط پیشانی، بالای بینی (خطوط بانی)
  • • چشم‌ها: ابروها،چشم‌های روکش دار (hooded eyes)، خطوط دور چشم (خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم)، چروک زیر چشم (منبع اشک چشم)،خط لبخند (در اطراف دهان)، چانه (برای جلوگیری از چال افتادن)، زاویه گونه (ساییدن دندان‌ها، دندان قروچه)

آیا شما یک کاندید هستید؟


بهترین نامزدها برای بوتاکس باید در سلامت جسمی و روانی خوبی باشند، و فقط بخواهند ظاهر خطوط نازک و چین و چروک‌های دینامیک را بدون نیاز به عمل جراحی به حداقل برسانند. بوتاکس همچنین می‌تواند به‌صورت پیشگیرانه برای کمک به کند شدن سرعت به وجود آمدن چروک‌های موجود یا آینده استفاده شود. مهم است بدانید که بوتاکس نمی‌تواند خطوط عمیق یا زخم‌های صورت را پر کند.

قبل از انجام فرآیند شما


مهم‌ترین نکته در مورد انجام بوتاکس این است که صرف نظر از تحقیق در مورد پزشک، واقعا آمادگی زیادی لازم نیست. زمان تزریق واقعی معمولا کمتر از پنج دقیقه است و می‌تواند به راحتی در برنامه پرمشغله شما جای بگیرد. بسیاری از کاندیدها برای یک درمان سریع در طول زمان ناهار خود مراجعه می‌کنند! چیز مهمی که باید در آماده‌سازی برای روش بوتاکس شما در نظر گرفته شود، احتمال کبود شدن در طول فرآیند تزریق است. اگر شما آسپیرین، ایبوپروفن (ادویل، ماترین و غیره) یا هر داروی تجویز شده، بدون نسخه و یا داروهای گیاهی را مصرف می‌کنید، که ممکن است موجب رقیق شدن خون شوند، باید حداقل یک هفته قبل از انجام بوتاکس، آنها را متوقف کنید. این امر به شدت باعث کاهش خطر خونریزی شدید و کبودی در طی درمان می‌شود. اگر شما به سادگی کبود می‌شوید، می‌توانید آرنیکا (Arnica) را مصرف کنید که یک مکمل طبیعی است و ممکن است به کاهش کبودی کمک کند. اگر شما دچار کبودی شدید، نگران نباشید، پس از چند روز به‌طور کامل از بین می‌رود.

روش تزريق بوتاکس زیبایی


روش تزريق بوتاکس زیبایی

ابتدا، پزشک از شما چندین سوال می‌پرسد تا درک درستی از انتظارات شما برای بوتاکس داشته باشد. سپس، او از شما می‌خواهد برخی حرکات صورت را انجام دهید تا او دقیقا به بررسی نحوه حرکت عضلات در چهره شما بپردازد. این کار به او کمک می‌کند تا تعیین کند که محل دقیق هدف تزریق برای کسب بهترین نتایج کدام ناحیه است. از ابتدا تا انتها، یک قرار ملاقات کامل اغلب می‌تواند در طول زمان ناهار شما باشد.درمان بوتاکس سریع و حداقل تهاجمی است. بوتاکس دقیقا توسط یک سوزن کوچک به عضلات خاص صورت تزریق می‌شود. مناطقی که تزریق می‌شوند، درست قبل از تزریق با یک بسته یخ خنک می‌شوند تا به‌طور قابل توجهی ناراحتی ناشی از وارد شدن سوزن را کاهش دهد. هنگامی‌که به عنوان یک درمان آرایشی استفاده می‌شود، بوتاکس در مقادیر بسیار کوچکی تزریق می‌شود، و به‌طور موقت عضلات موجود در منطقه هدف را فلج می‌کند. اثر نوروتوکسین اجازه می‌دهد عضلات شل شده و پوست  صاف شود، و خطوط ریز و چین و چروک‌های دینامیکی ناشی از حرکات مکرر ماهیچه را از بین می‌برد. کل درمان تنها یک تا سه دقیقه طول می‌کشد (بسته به تعداد مناطق تحت درمان) و نیازی به استفاده از بی‌حسی‌های موضعی نیست. هر ناراحتی در فرایند تزریق، حداقل و کوتاه است؛ اکثر مردم این احساس را با نیش یک حشره مقایسه می‌کنند.

بعد از فرآیند شما


پس از تزریق بوتاکس، هیچ زمان از کار افتادگی وجود ندارد. شما قادر خواهید بود که به کار بازگردید، خرید کنید، بچه‌ها را از مدرسه بردارید و غیره. بهتر است تا 24 ساعت بعد از انجام فرآیند بوتاکس، در ناحیه تزریق آرایش نکنید. هرچند، در صورت نیاز می‌توانید اطراف محل تزریق را لمس کنید. تا 24 ساعت فعالیت‌های شدید نداشته باشید، و اگر تزریق در عضلات صورت انجام شده است، به مدت چهار ساعت بعد از تزریق به‌صورت صاف نخوابید. از همه مهم‌تر، از نتایج درمان بوتاکس خود لذت ببرید! بوتاکس در عرض 5-7 روز پس از تزریق اثر خود را نشان خواهد داد. اطمینان حاصل کنید پیش از اتمام درمان خود، قرار ملاقات خود را پیگیری کنید. در صورت نیاز، ممکن است تزریق‌های دیگری در ویزیت‌های پیگیری برای رسیدن به نتیجه مورد نظر شما انجام شود. برای مراقبت بعد از بوتاکس، بهترین ایده این است که چندین روز پس از درمان خود، به ناحیه تزریق فشار وارد نکنید. به غیر از این، می‌توانید روال روزانه زندگی خود را به‌طور عادی ادامه دهید.

از بوتاکس چه نتایجی می‌توانید انتظار داشته باشید؟


از بوتاکس چه نتایجی می‌توانید انتظار داشته باشید؟

این روش باید چروک‌ها و خطوط را در چهره شما کاهش داده و به چهره شما جوانی بیشتری می‌بخشد. اگر چه بوتاکس نتایجی را ایجاد می‌کند، اما چشمه جوانی نیست. نتایج تقریبا سه تا چهار ماه دوام دارند. در آن زمان، برای حفظ نتایج، به دور دیگری از تزریق نیاز دارید. بعضی اوقات، افراد متوجه نتایج طولانی‌مدت می‌شوند، اما این معمولا به این دلیل است که عضلات آموزش دیده‌اند که در هم کشیده شده و بوتاکس آنها را در حالت استراحت قرار دهد. بسیاری از افراد نتایج را در عرض چهار تا پنج روز مشاهده می‌کنند، اما نتایج کامل می‌تواند تا دو هفته طول بکشد. چروک‌های عمیق باید در زمان کوتاهی بعد از درمان کمتر شوند و می‌توانند در طول زمان به تدریج بهبود یابند. اثرات طولانی‌مدت هستند و بسیاری از بیماران می‌توانند بین 3 تا 5 ماه بین درمان‌ها فاصله داشته باشند.

آیا می‌توانید بوتاکس را با روش‌های دیگر ترکیب کنید؟


بسیار رایج است که تزریق بوتاکس را با روش‌های دیگر ترکیب کنید تا به‌صورت همزمان بیش از یک مورد در ظاهر فرد مورد هدف قرار گیرد. به عنوان مثال، از آنجایی‌که بوتاکس نمی‌تواند جایگزین از دست دادن حجمی باشد که مسئول خطوط عمیق‌تر و چین و چروک‌هایی مانند خطوط خنده هستند، پزشک ممکن است درمال فیلر (پرکننده پوستی)را برای برخی از مناطق خاص توصیه کند. تعدادی از بیماران مایلند علاوه بر بوتاکس، روش‌های مختلف جوان‌سازی پوست مانند بازسازی پوست با لیزر، فیزیوتراپی، بازسازی پزشکی صورت (medical-grade facials) و یا پیلینگ‌های شیمیایی به عنوان بخشی از رژیم درمانی پوستی آنها باشد. این درمان‌های حداقل تهاجمی می‌توانند با هم پوستی سالم‌تر و ظاهری شاداب‌تر و جوان‌تر را برای شما به ارمغان بیاورند.

عوارض جانبی یا خطرات احتمالی چیست؟


اگر به درستی تزریق شود، عوارض جانبی بوتاکس باید جزئی باشد. بعضی از بیماران بلافاصله بعد از تزریق، کبودی یا قرمزی را تجربه می‌کنند. این اثرات باید فقط چند ساعت دوام داشته باشند. این امر می‌تواند با وارد کردن فشار بر روی ناحیه‌های تزریق شده، در صورت ایجاد تورم یا کبودی فوری، رفع شود. برخی سردرد پس از تزریق را گزارش کرده‌اند. به عبارت ساده، تزریق بوتاکس به ایمنی و یا امن تر از بسیاری از داروهایی است که مردم در حال حاضر به‌صورت روزانه استفاده می‌کنند. شما نمی‌توانید تمام خطرات هر دستگاه یا روش پزشکی را از بین ببرید، اما احتمال این که یک عارضه جانبی جدی برای هر فردی ایجاد شود، بسیار کم است. برخی از عوارض احتمالی بوتاکس ناشی از تزریق ضعیف و یا دوز نادرست است. اگر تزریق به درستی انجام نشود، بوتاکس می‌تواند به‌طور ناخواسته به سایر مناطق نفوذ کند و باعث پلک‌های افتاده، لبخند کج و کوله، ابروهای کج، یا عوارض مشابه شود.

آیا بعد از بوتاکس”یخ‌زده” به نظر می‌رسید؟


اثر بوتاکس وابسته به دوز است و بنابراین میزان صدمه به انقباض عضلانی می‌تواند بسته به مقدار بوتاکس که در هر منطقه درمانی مشخص تجویز می‌شود، متفاوت باشد. به نظر نمی‌رسد که هیچ کسی نتواند اخم کند، اما هر کسی می‌خواهد توانایی ابراز امید، تعجب یا نگرانی را داشته باشد. بنابراین تزریق پیشانی برای کاهش چین و چروک‌های افقی باید محافظه‌کارانه باشد. درمان بیش از حد پیشانی همچنین سبب پایین آمدن ابروها می‌شود، که بدون شک یک نتیجه نامطلوب بوتاکس است. بیماران اغلب می‌توانند در صورت تمایل از شر خطوط و چین و چروک صورت، که ممکن است لزوما به سن یا خستگی ربطی نداشته باشد، خلاص شوند.احساس قوی در مورد از بین بردن خطوط و چین و چروک صورت این است: اگر آنها سن شما را بالا نمی‌برند، و باعث نمی‌شوند که شما خسته و یا نگران به نظر برسید، بنابراین از خرج کردن پول خود که با تلاش زیاد به دست آورده‌اید صرف نظر کنید. بعضی از خطوط در واقع گرما و شخصیت را به‌صورت اضافه می‌کنند، و یک صورت پیر بدون خط معمولا کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد. یک پزشک ماهر دقیقا می‌داند که در کجا تزریق را انجام دهد و مواد مورد استفاده تزریق چقدر باشد تا بتواند چین و چروک‌های شما را بهبود بخشد بدون اینکه حالات طبیعی چهره شما از بین برود. اگر بوتاکس به خوبی انجام شود، نتایج بسیار ظریف و طبیعی را ایجاد می‌کند و باعث می‌شود شما شاداب به نظر برسید، نه یخ زده.

هزینه بوتاکس چقدر می‌شود؟


هزینه متوسط بوتاکس به محل درمان و مقدار تزریق مورد نیاز بستگی دارد. پزشکان یا با توجه به هر واحد از بوتاکس و یا بسته به محل درمان هزینه را محاسبه می‌کنند. درمان پیشانی شما احتمالا بین 20 تا 30 واحد نیاز دارد. بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم فقط به 10 واحد نیاز دارد. اگر بوتاکس بیش از حد ارزان باشد، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که محصول اصلی رقیق شده و اثر کمتری داشته و احتمالا به دوز خطرناک رسیده است. اگر قیمت بوتاکس به نظر شما خیلی خوب است که درست به نظر نمی‌رسد، احتمالا همین طور است. هزینه شما به سطح تجربه پزشک بوتاکس شما نیز بستگی خواهد داشت.

سوالات رایج


سوالات رایج

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان