ترمیم جای بخیه با پماد، لیزر، میکرونیدلینگ و پیلینگ شیمیایی

بخیه‌ها ضروری هستند تا فرآیند بهبودی را در مواردی که پوست به تنهایی بهبود نمی‌یابد، تسهیل کنند. با این حال، آن‌ها ممکن است روند طبیعی بهبود پوست را مختل کنده و جای زخم را باقی بگذارند. بسیاری از افراد به دلایل زیبایی علاقه‌مند به برداشتن بخیه‌های خود هستند. خوشبختانه، چندین روش درمانی پیشرفته وجود دارد که در از بین بردن جای بخیه کمک می‌کنند. استفاده از درمان‌های پوستی پیشرفته که به ترمیم پوست بی عیب و نقص و بدون زخم کمک می‌کنند، یک روش موثر برای از بین بردن جای بخیه است.

بخیه چیست؟ 


بخیه چیست؟

همانطور که معمول است، در صورت وجود آسیب شدید یا در حین جراحی، پزشکان به منظور ترمیم بافت، بخیه می‌زنند. این بخیه‌ها نیاز به مراقبت مناسب دارند تا جای زخم به درستی بهبود یابد. با این حال، بخیه‌ها اغلب همراه با جای زخم در ناحیه مصدوم شده پوست، آثاری روی پوست برجای می‌گذارند. دلیل این امر این است که به دلیل بریدگی یا آسیب، نظم طبیعی سلول‌های پوست بهم می‌ریزد و فرآیند بهبود پوست را به طور کامل به حالت قبلی بر نمی‌گرداند. به علت واکنش‌های مختلفی که پوست در روند طبیعی بهبودی نشان می‌دهد، ممکن است شکل‌گیری یک زخم اتفاق بیافتد.

انواع مختلف بخیه چیست؟ 


بسته به نوع زخم، پزشک تصمیم می‌گیرد از روش‌های سنتی بسته شدن پوست مانند بخیه  یا روش‌های نوین‌تری به نام منگنه استفاده کند. این روش ها آثاربخیه را به صورت نقطه‌های سفید یا قهوه‌ای یا آن‌هایی که شبیه ریل قطارهستند، به جا می‌گذارند. بخیه‌ها می‌توانند در هر ناحیه از بدن، از جمله صورت از جمله پیشانی، گونه و غیره، باز‌وها یا دست‌ها، قسمت بالای بدن (مانند سینه، شکم و پشت)، پایین تنه (مانند ران، ساق پا، پا) علایم خطی عمیق برجای بگذارند.

کاهش جای زخم پس از برداشتن بخیه 


با رعایت این اصول می‌توانید خطر ایجاد زخم بیش از حد را کاهش دهید:

از کشش خودداری کنید 

دوازده ماه طول می‌کشد تا پوست شما به حداکثر قدرت برسد (که هنوز از قدرت پوست سالم نیز کمتر است). طی چند هفته اول پس از برداشتن بخیه‌ها، زخم نسبتاً ضعیف است و در صورت کشش پوست در معرض خطر جدا شدن است. حرکاتی را که شامل کشش ناحیه است حدوداً یک ماه پس از برداشتن بخیه‌های خود به حداقل برسانید. هنگام بالا بردن وزنه‌های سنگین یا حرکت ناگهانی مراقب باشید. اگر به طور معمول ورزش بدنسازی، پیلاتس یا یوگا انجام می‌دهید، با مربی خود در مورد روش‌های ورزشی صحبت کنید که تنش در ناحیه آسیب دیده را کاهش ‌دهید.

استفاده از نوارچسب روی زخم می‌تواند به شما کمک کند از کشش در ناحیه آگاه باشید و به عنوان یک هشدار برای مراقبت عمل می‌کنید.

ژل سیلیکون 

کاهش جای زخم با ژل سیلیکون

روزانه ژل سیلیکون بزنید. این می‌تواند به لطافت و صاف نگه داشتن زخم کمک کند و از قرمزی یا تغییر رنگ بیش از حد جلوگیری کند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، زخم باید حداقل به مدت دو ماه روزانه درمان شود.

نوار

برای صاف شدن بیشتر زخم و کاهش کشش، یک نوار جراحی بزنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، زخم را با نوار چسب به مدت 4 تا 6 هفته پس از برداشتن بخیه‌ها نگه دارید.

ماساژ 

کاهش جای زخم با ماساژ

ماساژ می‌تواند باعث افزایش جریان خون در زخم و بهبود زخم شود. برای بهترین نتیجه، روزانه با بایو اویل (روغن بایو) به مدت 4 تا 6 هفته و حداقل 10 دقیقه در یک بار ماساژ دهید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید 

آفتاب سوختگی ممکن است باعث تیره شدن جای زخم‌های ترمیم شود. حداقل به مدت 6 ماه با استفاده از نوار چسب یا ضد آفتاب از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

چرا ارزیابی بخیه مشکل است؟ 


ارزیابی جای بخیه قدیمی بسیار مشکل است زیرا متخصص پوست از روش دقیق استفاده برای بخیه زدن آگاهی نخواهد داشت. با این وجود، بر اساس شرایط فعلی پوست، او می‌تواند با انجام معاینه فیزیکی و ثبت شرح حال پزشکی عمیق بیمار تصمیم رضایت بخشی بگیرد.

درمان‌های طبیعی برای از بین بردن جای بخیه


آب لیمو

آب لیمو می‌تواند یک ماده طبیعی عالی برای از بین بردن جای بخیه از صورت باشد. این ماده حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک و ویتامین C است و هر دو این ترکیبات عالی برای از بین بردن لکه‌های تیره، جوش‌های آکنه یا آثارزخم بسیار عالی هستند. آب لیمو هم‌چنین رنگ ناحیه آسیب دیده را روشن می‌کند. با استفاده از آب لیمو در یک دوره زمانی پایدار، می‌توانید نتایج موثری کسب کنید. در این حالت احتیاط خاصی وجود دارد که باید انجام شود. آب لیمو را فقط زمانی بمالید که ناحیه بخیه کاملاً خشک شده و زخم کاملاً بهبود یافته باشد. اگر اسید به نوعی با ناحیه زخمی اطراف بخیه تماس پیدا کند، می‌تواند خطرناک باشد.

ژل آلوئه ورا 

ژل آلوئه ورا یکی از مواد طبیعی و ارگانیک است که می‌تواند به شما در کاهش تیرگی و بهبود جای بخیه کمک کند. بهتر است همیشه از ژل تازه آلوئه ورا مستقیماً از برگ‌های آلوئه ورا استفاده کنید. تفاله‌های طبیعی ژل را روی ناحیه بخیه بمالید و به مدت حدود 3 دقیقه آن را ماساژ دهید. سپس ژل را به مدت چند دقیقه روی پوست نگه دارید و با آب سرد بشویید. این فرآیند به طور طبیعی نرمی ناحیه را افزایش می‌دهد و تیرگی جای بخیه را کاهش می‌دهد.

آب سیب زمینی 

آب سیب زمینی هم‌چنین برای کاهش جای بخیه عالی است. این ماده حاوی خاصیت سفید کننده طبیعی است و هر نوع تیرگی را روشن می کند. سفید کننده آب سیب زمینی به قدری ملایم است که به سختی اثرات مضر مانند سفید کننده‌های شیمیایی ایجاد می‌کند. در عین حال، اگر حداقل 3 ماه به طور منظم از آب سیب زمینی استفاده کنید، از شدت جای بخیه تا حد زیادی کاسته می‌شود.

چگونه پزشکان جای بخیه‌های قدیمی را ازبین میبرند؟


چگونه پزشکان جای بخیه‌های قدیمی را ازبین میبرند؟

در اینجا برخی از گزینه‌های درمانی وجود دارد که ممکن است متخصص پوست برای کاهش بارزجای بخیه شما پیشنهاد کند:

کرم از بین بردن جای بخیه 

کرم‌ها و ژل‌های موضعی مختلفی برای تسریع روند بهبودی وکم‌ترشدن علائم موجود است. این فرمولاسیون‌ها حاوی موادی مانند پپتیدها، سیلیکون‌ها و در بعضی مواقع حتی استروئیدها هستند. اگرچه این کرم‌ها محبوب هستند و نسبتاً ارزان‌تر از سایر روش‌های درمانی هستند، اما ممکن است نتایج طولانی مدت و مطلوبی نداشته باشند. کرم‌های حاوی استروئیدها ممکن است عوارض جانبی طولانی مدت ایجاد کنند. علاوه بر این، این کرم‌ها ممکن است در مراحل اولیه جای زخم‌های ناشی از بخیه را کمی کاهش دهند، اما به سختی در درمان جای زخم‌های قدیمی موثر هستند.

لیزر درمانی 

از بین بردن جای بخیه با لیزر درمانی

لایه برداری مجدد با لیزر یک درمان پوستی پیشرفته است که پزشکان از آن برای بهبود بافت پوست و کاهش این شرایط استفاده می‌کنند. در طی این روش، متخصص پوست شما پرتوی کنترل شده از نور لیزر را به ناحیه آسیب دیده هدایت می‌کند تا بازسازی سلول را تحریک کند. ضخامت و ظاهر زخم بخیه‌ها با این لیزر درمانی به شدت کاهش می‌یابد. این روش دارای حداقل اسیب است و بدون هیچ گونه ناراحتی و عوارض جانبی نتایج موثری را به همراه دارد.

لایه برداری شیمیایی 

از بین بردن جای بخیه با لایه برداری شیمیایی

متخصص پوست می‌تواند با استفاده از لایه بردا‌های شیمیایی تا حدی جای زخم‌های تیره یا رنگی باقی مانده توسط بخیه‌ها را روشن کند. وی ممکن است برای کمک به لایه برداری کنترل شده از لایه بالایی سلول‌های مرده و آشکار شدن لایه جدیدی از پوست سالم از زیر، یک لایه شیمیایی سطحی یا عمق متوسط به پوست اعمال کند.

میکرونیدلینگ 

از بین بردن جای بخیه با میکرونیدلینگ

این یک تکنیک مدرن برای ظاهرشدن مجدد پوست است که در آن سوزن‌های ریز با استفاده از گرما و فرکانس رادیویی فیبریل‌های کلاژن را تحریک می‌کنند. این ماده به بهبود پوست و روشن شدن تدریجی جای بخیه کمک می‌کند.

درم ابریژن (روش جوانسازی پوست) 

از بین بردن جای بخیه با درم ابریژن (روش جوانسازی پوست)

این یک روش آرایشی است که به کمک لایه برداری باعث از بین رفتن جای بخیه‌های صورت و بدن می‌شود. این یک روش تهاجمی و ساینده است. متخصص پوست شما برای از بین بردن لایه‌های بالایی پوست از ابزاری تخصصی استفاده می‌کند و در این فرآیند تغییر در تراز شدن الیاف کلاژن ایجاد می‌شود که تا حدی به کم‌تر شدن جای زخم کمک می‌کند.

جراحی اسکار 

از بین بردن جای بخیه با جراحی اسکار

یک جراح پلاستیک می‌تواند جراحی بازنگری اسکار را انجام دهد تا جای زخم را به حداقل برساند و آن‌ها را تا حد ممکن غیر قابل توجه نشان دهد. این گزینه درمانی بسته به اندازه جای زخم و تکنیک استفاده شده در حین جراحی می‌تواند گران باشد.

تزریق 

از بین بردن جای بخیه با تزریق

اگر علائم بخیه به صورت ناهموار باشد و جای زخم برجسته‌ای ایجاد کند، در این صورت پزشک می‌تواند برای کنترل ناهمواری و صاف کردن آن‌ها تزریقاتی انجام دهد. متخصصان پوست و جراحان از این تزریقات با دقت و در غلظت کنترل شده استفاده می‌کنند، زیرا این داروها شامل دار‌های خاصی مانند تریامسینولون است.

میزان موفقیت این روش درمانی چیست؟ 


داروهای بدون نسخه (OTC) اثری اثبات شده در از بین بردن علائم بخیه ندارد. لایه بردا‌های شیمیایی و درم ابریژن تا حدی به بهبود ظاهر بخیه‌های جدید کمک می‌کنند. لیزر درمانی و میکرونیدلینگ ، تا حد زیادی، بالاترین میزان موفقیت را دارند، زیرا می‌توانند به طور موثرهرنوع اسکار یا مارک را کاهش دهند.

هزینه درمان و یا از بین بردن جای بخیه چقدر است؟ 


هزینه درمان از بین بردن جای بخیه ممکن است بسته به اندازه ناحیه هدف، عمق بخیه، روش انتخاب شده، تجربه پزشک و شهرت و موقعیت کلینیک متفاوت باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ