اتوپلاستی (عمل زیبایی گوش) در چه سنی باید انجام شود؟

با جراحی اتوپلاستی، افراد یا والدین می‌توانند با اصلاح شکل گوش‌های برجسته خود یا فرزندانشان، به داشتن یک جفت گوش طبیعی و جذاب دست پیدا کنند. در واقع، گوش‌های یک شخص معمولاً حتی زمانی که او به صورت مستقیم نگاه می‌کند، به چشم نمی‌آیند، مگر اینکه آن‌ها بیش از حد بزرگ، برجسته یا به شکل نامناسبی باشند. با این حال، برای داشتن ظاهری طبیعی برای گوش‌ها، لازم نیست که لبه‌های آن‌ها به سر چسبیده باشد، زیرا این باعث می‌شود که آن‌ها به شکل غیرعادی به نظر برسند (همچنین، زمانی که به سر نزدیک هستند، تصحیح آن‌ها سخت می‌شود).

جراحی اتوپلاستی طراحی شده است تا گوش‌های برجسته را به سمت سر نزدیکتر کند. بیرون‌زدگی گوش‌ها به عنوان یک عارضه مشخص شناخته شده است (مانند گوش‌های خفاشی، گوش‌های آویخته، گوش‌های فنجانی و غیره) که هر کدام به یکی از عوارض آناتومیکی گوش اشاره می‌کنند. هدف جراحی اتوپلاستی، اصلاح شکل غضروف گوش با استفاده از یک عمل جراحی است تا گوش‌ها شکل و اندازه‌ای متناسب و صحیح داشته باشند و ظاهری طبیعی را به خود بگیرند.

آناتومی گوش‌های بیرون‌زده


ظاهر گوش را شکل طبیعی غضروف آن تعیین می‌کند. گوش شکل پیچیده‌‌ای دارد که از چین‌ها و خمیدگی‌های غضروفی تشکیل شده است. هرچند که گوش هیچ کس شبیه دیگری نیست، با این حال دو دلیل اصلی برای بیرون‌زدگی گوش‌ها وجود دارد.

دلیل اول نبودن یا صاف بودن چین اصلی گوش است که آنتی‌هلیکس نام دارد، و دومی بزرگی بیش از حد بخش کاسه مانند گوش است. البته، بزرگ بودن این بخش (که کونکا یا کونکا کاووم نام دارد) بدون وجود ناهنجاری‌های آنتی‌هلیکس، عارضه بسیار نادری است.

مزایای جراحی اتوپلاستی


 • جراحی زیبایی اتوپلاستی گوش‌های بیرون‌زده را اصلاح می‌کند
 • معمولاً در اتوپلاستی اصلاح شکل و محل قرارگیری گوش با هم انجام می‌شود
 • با استفاده از اتوپلاستی گوش‌ها نزدیک‌تر به سر قرار داده می‌شوند
 • اتوپلاستی یک عمل جراحی کوتاه و کم خطر است
 • اتوپلاستی به زمان استراحت و ریکاوری کمی نیاز دارد
 • از اتوپلاستی برای اصلاح بدشکلی‌های ناشی از آسیب‌ها و جراحات استفاده می‌شود
 • اتوپلاستی می‌تواند اعتماد به نفس فرد را بهبود ببخشد

کاندیداهای جراحی گوش


کاندیداهای جراحی گوش

مشکلات زیبایی بسیاری وجود دارد که می‌توانند با تأثیر منفی بر ظاهر گوش، شخص را وادار سازند تا، برای خود یا فرزندش، به دنبال یک جراح پلاستیک باشد. کاندیداهای این عمل می‌بایست از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند.

مشکلات زیبایی مختلفی که می‌توان آن‌ها را با اتوپلاستی (جراحی گوش) رفع کرد عبارتند از:

 • گوش‌های بیرون‌زده
 • بدشکلی گوش‌ها (داشتن نرمه‌های بیش از اندازه کشیده و غیره)
 • گوش‌های فنجانی
 • بزرگی بیش از حد ساختار گوش

جراحی گوش کودکان

گوش‌های کودکان بین چهار تا شش سال به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که جراحی اتوپلاستی برای آن‌ها خطری نداشته و نتیجه عمل نیز قابل پیش‌بینی باشد. غضروف گوش، که تعیین کننده شکل گوش است، در کودکان خردسال آنقدر قابل انعطاف هست که بتوان روی آن جراحی اصلاحی انجام داد. والدین معمولاً قبل از ورود کودک به مدرسه برای درمان بیرون‌زدگی گوش او اقدام می‌کنند.

از آنجا که ممکن است برجستگی گوش‌ها ارثی باشد، بستگان می‌توانند درکی عمیقی از آسیب‌های روانی ناشی از آزار و تمسخر به وسیله همسالان کودک داشته باشند. برای کودکان پایین‌تر از 12 سال، معمولاً این جراحی به صورت سرپایی و تحت شرایط نیمه‌ هوش‌بری انجام می‌شود. البته، در کودکان کم سن و سال‌تر (4 تا 8 سال)، بی‌هوشی عمومی مناسب‌ترین گزینه است.

اصلاح گوش‌های برجسته در نوجوانان و بزرگسالان

عموماً اتوپلاستی برای کودکانِ پیش از سن مدرسه، و همچنین نوجوانان و بزرگسالان قابل انجام است. برای بیماران بزرگسال، این عمل را می‌توان در مطب و با استفاده از بی‌حسی موضعیِ حاصل مواد آرامبخش به شکلی مؤثر و ایمن انجام داد. بی‌حسی ناحیه گوش برای جراحی عموماً نیازمند تنها یک تزریق لیدوکائین است. با این تزریق ناحیه گوش برای حدود دو ساعت کاملاً بی‌حس می‌شود (که برابر است با زمان مورد نیاز برای انجام جراحی زیبایی گوش).

آماده‌سازی


آماده‌سازی برای اتوپلاستی

قبل از روز انجام جراحی زیبایی اصلاح شکل گوش یا اتوپلاستی، جراح دستورالعمل کاملی جهت آمادگی برای عمل جراحی به بیمار می‌دهد.

آمادگی در سطحی مناسب و مؤثر، زیربنای یک جراحی موفق است. در اینجا، جراح از بیمار یک معاینه عمومی به عمل می‌آورد، درمورد وضعیت جاری سلامتش از او سؤالاتی می‌پرسد، سوابق پزشکی او را بررسی می‌کند و به هرگونه تردید یا دغدغه او پاسخ می‌دهد.

اگر جراح تشخیص دهد که بیمار به هر یک از آزمایش‌های پیش از عمل نیاز دارد، برای انجام آن‌ها قبل از عمل اتوپلاستی برنامه‌ریزی می‌کند.

هفته‌های پیش از اتوپلاستی

جراح از بیمار خواهد خواست تا در صورت استفاده از داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، و بعضی از ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی، در هفته پیش از جراحی از مصرف آن‌ها خودداری کند. اگر بیمار یک کودک باشد، جراح با کمک والدین یا قیم او، تلاش خواهد کرد تا مطمئن شود که کودک مطالب ذکر شده در مورد جراحی زیبایی اتوپلاستی‌اش را درک کرده است.

والدین می‌بایست از قبل به مدرسه فرزند خود اطلاع دهند، چراکه ممکن است نیاز باشد که کودک چند روز بعد از عمل را در مدرسه حاضر نشود. هم به کودکان و هم به بزرگسالان، عکس‌های قبل و بعد از اتوپلاستی نشان داده می‌شود تا بتوانند انتظارات واقع‌بینانه‌ای از عمل داشته باشند. اگر بیمار سیگاری باشد از او خواسته می‌شود تا دست کم از چند هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را کنار بگذارد. همچنین، در صورت لزوم، بیمار می‌بایست برای مراقبت‌های چند روز بعد از عمل برنامه‌ریزی کند.

یک روز قبل از جراحی

اگر قرار باشد اتوپلاستی تحت بی‌هوشی عمومی انجام شود از بیمار خواسته می‌شود تا هشت ساعت قبل از عمل از خوردن یا نوشیدن خودداری کند. همچنین می‌بایست برای مرحله ریکاوری هم برنامه‌ریزی‌هایی صورت بگیرد، برای مثال، بیمار می‌بایست از محل کار خود یک هفته مرخصی گرفته یا از کسی بخواهد تا بعد از حمل او را به خانه برساند.

به علاوه، بهتر است بیمار یک سری اقلام ضروری مثل بانداژ و گاز استریل، داروهای مسکن، کیسه یخ و بالش‌های اضافی را از پیش تهیه کرده و در خانه نگه‌دارد.

روز جراحی

در روز جراحی زیبایی گوش، بیمار می‌بایست با لباس‌های راحت و شل به مرکز جراحی بیاید. همچنین می‌بایست از پوشیدن هرگونه پیراهن تنگ یا لباسی که باید از روی سر دربیاید (لباس‌های بدون دکمه یا زیپ) خودداری کند. باید بسیار دقت کرد که بعد از جراحی کودک، هیچ چیزی باعث خم یا کشیده شدن گوش او نشود.

بیمار می‌بایست صبح روز جراحی موهای سر خود کامل بشوید. مردان بهتر است قبل از جراحی موهایشان اصلاح کنند، اما زنان می‌توانند موها را گیره زده یا ببافند. بیمار می‌بایست از آوردن وسائلی مانند جواهرات، لنزهای تماسی و سایر لوازم شخصی به محل انجام عمل جراحی خودداری کند. در روز جراحی می‌بایست از آرایش کردن خودداری شود. بیماران دیابتی می‌بایست صبح روز جراحی پارامترهای حیاتی خود را چک کنند.

جراحی گوش چگونه انجام می‌شود؟


جراحی گوش چگونه انجام می‌شود

حفظ محافظه‌کارانه غضروف گوش ویژگی بارز تکنیک‌ جدید اتوپلاستی است. در جراحی گوش، جراح به جای برداشتن غضروف گوش، با بهره‌گیری از برخی از بهترین یافته‌ها در زمینه پین کردن گوش (یا همان اتوپلاستی)، آن را با کمک بخیه‌های داخلی شکل می‌دهد تا فرم طبیعی مورد نظر برای گوش به دست بیاید. در جلسه مشاوره اولیه، پزشک ساختار گوش بیمار را کاملاً معاینه کرده و فواصل مهم آن را اندازه‌گیری می‌کند. بعد از این معاینه و ارزیابی، پزشک با بیمار یا والدین کودکی که از این عارضه رنج می‌برد، درمورد برنامه جراحی متناسب با شرایط او صحبت خواهد کرد. در اینجا لازم به یادآوری است که، برش‌های انجام شده در جراحی، در چین طبیعی پشت گوش بیمار مخفی می‌شوند تا از ایجاد هرگونه اسکار قابل رویتی اجتناب شود.

در این جراحی، اولین مرحله استریل کردن ناحیه گوش با یک محلول ضدعفونی مخصوص جراحی است. پزشک جراحی اتوپلاستی را از طریق برش‌های نسبتاً کوچک مخفی در درون چین پشت گوش‌ها انجام می‌دهد. برای شکل‌دهی دقیق به گوش، پشت غضروف گوش ایزوله می‌شود. محل طبیعی چین آنتی‌هلیکس (ساختار قابل رویت گوش) تعیین شده و برای ایجاد چین در عضروف از بخیه استفاده می‌شود. مشاهده و تنظیم دقیق در طول این فرایند، نقشی حیاتی در دستیابی به گوش‌هایی با ظاهری طبیعی ایفا می‌کند.

اگر بزرگ بودن کونکا (گودی گوش بیرونی) در بیرون‌زدگی گوش نقش داشته باشد، می‌توان مقدار مناسبی از غضروف اضافه را با دقت برداشت، البته طوری که باعث به جا ماندن لبه‌های تیز و بدریخت نشود. در پایان، نرمه گوش تنظیم می‌شود. پزشک با استفاده از بخیه‌های کلیدی نرمه گوش را متعادل و با موقیعت جدید گوش هماهنگ می‌کند. بعد از آنکه گوش به سر نزدیک شد، هرگونه پوست اضافه‌ای شناسایی و بریده می‌شود. برش با یک بخیه جذبی بسته شده و یک بانداژ محافظ روی آن قرار می‌گیرد.

ریکاوری بعد از جراحی زیبایی گوش


ریکاوری بعد از جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی را می‌توان بدون هیچگونه خطری در شرایط سرپایی انجام داد. مدت بهبودی از این جراحی هفت تا ده روز است. اولین پانسمان می‌بایست به مدت 24 تا 36 ساعت در جای خود باقی بماند. والدین می‌بایست کودک را تشویق کرده و تحت نظر قرار دهند تا مطمئن شوند که او اجازه می‌دهد تا این بانداژ مهم در طول شب اول بعد از جراحی در جای خود باقی خواهد ماند. وجود درد گوش تا چند روز طبیعی است، اما می‌توان آن را با داروهای مسکن کنترل کرد.

پزشک بعد از برداشته شدن اولین پانسمان بیمار را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که فرایند بهبودی آن طوری که باید به پیش می‌رود. وقتی که بانداژ برداشته می‌شود، گوش‌ها موقعیت و شکل جدیدشان را نشان می‌دهند. پوست گوش ظاهری پف کرده خواهد داشت و ممکن است هنوز کبود باشد. بعد از برداشته شدن بانداژها بیمار می‌تواند حمام کند. پزشک یک هدبند ورزشی نرم و مناسب را برای بیمار انتخاب می‌کند که بتواند از گوش‌ها محافظت کرده و آن‌ها را در موقعیت جدیدشان نگه‌دارد. هدبند می‌بایست 5 تا 7 روز استفاده شود. توصیه می‌شود بعد از این مدت هم هنگام خواب از هدبند استفاده شود.

عوارض جانبی و ریسک‌های جراحی اتوپلاستی


شایع‌ترین عوارض جانبی این عمل عبارتند از ورم، کبودی و ناراحتی موقت گوش‌ها. ریسک‌های جراحی اتوپلاستی نادر بوده و عبارتند از عفونت، هماتوم (جمع شدن خون زیرپوست) و نیاز به جراحی مجدد.

جراحی اتوپلاستی چه هزینه‌هایی دارد؟


عموماً در هرگونه عمل جراحی، هزینه‌های عمده شامل دستمزد جراح و هزینه‌های اتاق عمل است. محل جغرافیای شما و اهداف نهایی‌تان هم در قیمت نهایی جراحی شما نقش دارند. حال بیایید نگاه دقیق‌تری به این هزینه‌ها بیاندازیم.

هزینه‌های جراح

یک جراح می‌بایست مهارت و توانایی هنری لازم برای خلق نتایج فوق‌العاده در تمامی جراحی‌هایش را داشته باشد. البته، وقتی جراحی با چنین تجربه‌ای را انتخاب می‌کنید، هزینه بالاتری را هم باید بپردازید. با این حال، با انتخاب یک جراح دارای بورد تخصصی، می‌توانید از حصول بهترین نتیجه، آن هم بدون عوارض، مطمئن باشید.

هزینه‌های محل انجام جراحی

محلی که در آن جراحی‌تان را انجام می‌دهید بسته به زمان مورد نیاز برای جراحی، متغیر است. در عمل‌های پیچیده‌تر، قیمت جراح و قیمت اتاق عمل، هر دو بالاتر است. با این حال، از آنجا که اتوپلاستی اغلب در کمتر از 2 ساعت انجام می‌شود، این عمل یکی از به‌صرفه‌ترین جراحی‌های زیبایی است.

هزینه‌های بیهوشی

اتوپلاستی را می‌توان با یک بی‌حسی موضعی یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام داد. بی‌هوشی عمومی معمولاً گران‌تر بوده و اغلب برای بزرگسالان ضروری نیست که البته این به پیچیدگی عمل بستگی دارد. در جلسه مشاوره اولیه، پزشک به طور مفصل با شما در مورد گزینه‌هایتان صحبت خواهد کرد.

هزینه‌های قبل و بعد از جراحی

همراه با جراحی اتوپلاستی چندین هزینه قبل و بعد از عمل وجود دارد که بیمار می‌بایست آن‌ها را هم تقبل کند. پزشکان اغلب برای آنکه مطمئن شوند درمان بهترین نتیجه را خواهد داشت از بیماران می‌خواهند تا پیش از عمل چندین آزمایش پزشکی و تست خون را انجام دهند. هزینه‌های بعد از جراحی هم عبارتند از بانداژهای فشاری، داروهای تجویزی ویا هزینه ویزیت‌های بعدی.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ