ابدومینوپلاستی (تامی تاک): کوچک کردن و لیفت شکم با جراحی

اگر به تازگی زایمان کرده‌اید و یا وزن زیادی از دست داده‌اید بنابراین قطعا بدنتان دچار تغییرات اساسی شده است. متأسفانه همیشه اینطور نیست که شکم پس از زایمان یا کاهش وزن به حالت اولیه خود برگردد و گاهی ممکن است که شکم دچار افتادگی و یا آویزان شدن شود. پزشکان برای ترمیم عضلات ضعیف شکم و از بین بردن پوست و چربی اضافی از عمل جراحی ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) استفاده می‌کنند و از این طریق به فرد کمک می‌کنند تا بتواند دوباره زیبایی ظاهری خود را در این ناحیه از بدن بدست آورید.

ابدومینوپلاستی برای لاغر و کوچک کردن شکم نیز گزینه خوبی برای بسیاری از افراد است. شود

پزشکان از رویکردهای بی‌شماری از جمله مینی تامی تاک برای جراحی ابدومینوپلاستی استفاده می‌کنند و با همکاری خود بیمار روشی متخص وی بکار می‌گیرند تا بیمار از حداکثر مزایای این جراحی بهره‌مند شود.

چه کسانی می‌توانند از ابدومینوپلاستی استفاده کنند؟ 


چه کسانی می‌توانند از ابدومینوپلاستی استفاده کنند؟

تامی تاک که در علم پزشکی به آن ابدومینوپلاستی گفته می‌شود به بیماران کمک می‌کند تا بعد از زایمان یا کاهش وزن شدید، شکمی صاف و باریک و کمری زیبا داشته باشند. در صورتی که شرایط زیر را دارید جراحی تامی تاک می‌تواند گزینة درمانی خوبی برای شما باشد: اگر

 • وزن ایده‌آلی دارید و یا نزدیک به وزن ایده‌آل خود هستید.
 • پوست و چربی اضافی در ناحیه کمر دارید.
 • عضلات شکمی شما ضعیف است بطوری که ضعف این عضلات باعث بیرون زدگی شکم می‌شود.
 • دیگر قصد باردار شدن ندارید.

قبل از هرگونه اقدامی ابتدا پزشک یک جلسه مشاوره‌ای با شما ترتیب خواهد داد و در این جلسه به نگرانی‌ها و اهدافتان گوش می‌دهد، سپس بر اساس جمع‌بندی کلی در مورد بهترین تکنیک جراحی شکم تصمیم‌گیری خواهد کرد. پزشک از یک رویکرد جامع استفاده کرده و به تمام جزئیات توجه می‌کند تا کل قسمت میانی بدن شما از همه زوایا عالی ظاهری زیبا به خود بگیرد.

بر اساس وضعیت هر بیمار تصمیم‌گیری خواهد شد


برای جراحی ابدومینوپلاستی بر اساس وضعیت هر بیمار تصمیم‌گیری خواهد شد

هر پزشک برای هر بیمار از یک روش خاص برای درمان استفاده می‌کند. یک جراح زیبایی تمایل دارد که نتایج طبیعی و زیبا برای بیماران خود داشته باشد. بنابراین، او ابتدا شکل و ظاهر شکم را ارزیابی کرده و تاریخچه سلامت بیمار را بررسی می‌کند. سپس، قبل از اقدام به جراحی، گزینه‌های مختلف را به بیمار توضیح می‌دهد و بر اساس نیازهای وی، یک برنامه جراحی منحصر به فرد برای او تنظیم می‌کند. افتادگی شکم دلایل مختلفی دارد، بنابراین سفارشی‌سازی و دقت در جراحی از عوامل اصلی در موفقیت جراحی تلقی می‌شوند. هنگامی که به پزشک مراجعه می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که او دارای تخصص و تبحر کافی در این زمینه است و تمام تلاش خود را می‌کند تا گزینه‌های درمانی ایمن را به شما پیشنهاد کرده و بهترین نتایج را متناسب با اهداف شما برای شما به ارمغان بیاورد. سه مؤلفه مختلف ابدومینوپلاستی که پزشکان برای کسب بهترین نتایج و متناسب با نیازها و سبک زندگی شما بدان توجه می‌کنند عبارتند از:

سفت کردن عضلات شکم

نوسانات وزن و زایمان باعث می‌شود تا عضلات شکم بیش از حد کشیده و بعضا پاره شوند. برای سفت کردن مجددا شکم، پزشک با ترمیم این عضلات و بازگرداندان آنها به جای اصلی خود این عضلات و یا پوشش رویی آنها را به حالت اولیه برمی‌گرداند.

برداشتن چربی‌های اضافی

ابدومینوپلاستی برای لاغرکردن شکم نیز کاربرد دارد.

 بسیاری از بیماران برای زیباتر شدن نتایج و داشتن تون عضلانی طبیعی و البته بهبود نیمرخ کمر خود از ترکیب ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن استفاده می‌کنند.

سفت کردن پوست 

تقویت عضلات و کاهش چربی باعث سفت شدن و صاف بودن پوست شکم می‌شود و همچنین باعث کمربندی شدن آن می‌شود. علاوه بر این، پزشک می‌تواند پوست اضافی را سفت کرده و نواقص موجود را اصلاح کند.
افرادی که پس از کاهش وزن شکم آنها ظاهری افتاده و نامتعارف به خود گرفته است، پزشک ممکن است ابدومینوپلاستی جانبی، کمربند لیپکتومی یا لیفت شکم را توصیه کند تا پوست‌های شل و آویزان باسن، شکم و یا ران را سفت و محکم کند. استفاده از تامی تاک بهترین گزینه برای افرادی است که از لحاظ جسمانی سالم هستند و علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، وزن آنها ثابت است.

قبل از جراحی تامی تاک چه اقداماتی باید انجام داد؟ 


قبل از جراحی تامی تاک چه اقداماتی باید انجام داد؟

قبل از جراحی زیبایی شکم پزشک از شما می‌خواهد تا:

 • به منظور کمک به روند بهبودی، حداقل ۶ هفته قبل از عمل جراحی سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • با پزشک خانوادگی در ارتباط باشید تا آزمایش‌های جسمانی قبل از عمل جراحی را برای شما تجویز کند. این آزمایش‌های زیر عبارتند از:
 • بررسی کامل تاریخچه و وضعیت جسمانی شما در این اواخر به منظور ارزیابی کلی و اطمینان نبود هیچگونه مشکلی در خصوص جراحی تامی تاک و بیهوشی عمومی
 • آزمایش کامل کم خونی، آزمایش زمان پروترومبین، آزمایش زمان ترومبوپلاستین نسبی
 • بررسی وضعیت نوار قلب فعلی بیمار و ارائه گزارش در مورد بیماران بالای ۵۰ سال سن و یا افرادی که سابقه بیماری‌های قلبی دارند.
 • انجام هر نوع آزمایش دیگری که خود شما و یا پزشک احساس نیاز بکند.
 • خودداری از مصرف آسپرین و برخی از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و یا مکمل‌های گیاهی که ممکن است احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند.
 • در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید( حتی اگر دیگر آنها را مصرف هم نمی‌کنید باز هم پزشک خود را از این موضوع مطلع سازید)
 • به منظور ایمن کردن روند بهبودی سعی کنید که قبل و بعد از جراحی بدن خود را به خوبی هیدراته کنید.
 • سعی کنید که یک نفر از اعضای خانواده یا دوستان را با خود به بیمارستان ببرید تا پس از مرخص شدن شما را به خانه برساند.
 • طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل در ۲۴ ساعت اول همواره یک نفر کنارتان باشد و در رفع نیازهایتان به شما کمک کند.
 • تا چند روز انجام کارهای مراقبت از فرزندانتان را به یکی از اطرافیانتان بسپارید.
 • سعی کنید که تا چند هفته برای انجام کارهایتان از اطرافیان کمک بگیرید. لذا همواره باید شخصی نزذ شما بماند.

وضعیت خانه خود را برای پس از مرخص شدن از بیمارستان آماده کنید

 • فضایی را برای گذاشتن داروها، دماسنج و دستورالعمل‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی در نزدیکی تختخواب، مبل یا محل استراحتتان تدارک ببینید.
 • به منظور به حداقل رساندن کشش وارد آمدن به شکم و خم شدن سعی کنید که وسایل توالت، دستمال کاغذی، داروهایتان، مواد نوشیدنی‌، خوراکی‌های میان وعده و از این قبیل وسایل را دم دست بگذارید.
 • فضای را برای گذاشتن کنترل تلویزیون، مجلات و کتاب‌ها، تبلت و یا لپ تاپ، تلفن همراه و شارژر آن و تعداد زیادی بالش در نظر بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که یخچال یا فریزر شما پر از وعده‌های غذایی سالم با پخت سریع و آب نوشیدنی است.
 • سعی کنید که لباس‌هایی را بپوشید که بدون نیاز خم شدن، کشیدن و یا پیچاندن زیاد بتوانید به راحتی آنها را پوشیده و درآورید.
 • دستورالعمل‌های کامل بعد از ابدومینوپلاستی را از پزشک خود بخواهید و آنها را بخوبی رعایت کنید.

در روز جراحی ابدومینوپلاستی چه اتفاقی می‌افتد؟


در روز جراحی ابدومینوپلاستی چه اتفاقی می‌افتد؟

در روز جراحی ابدومینوپلاستی، متخصص بیهوشی برای راحتی و ایمنی بیشتر شما را بیهوش می‌کند. در اکثر جراحی‌های ابدومینوپلاستی برشی در ناحیه بیکینی تحتانی یعنی ناحیه بین استخوان‌های لگن ایجاد می‌شود. پزشک سعی می‌کند که برش را به گونه‌ای انجام دهد که بعدها جای آن را بتوان با لباس مایو یا لباس راحتی پوشاند. در حین جراحی، عضلات شل شکم سفت می‌شوند و فرد صاحب کمری باریک و شکم صاف خواهد شد. پوست اضافی است برداشته شده و غالبا از لیپوساکشن برای حذف چربی‌های اضافی دور کمر، شکم و پهلوها استفاده می‌شود. پس از آن پزشک ظاهر ناف را ترمیم و بازسازی می‌کند تا جذاب و طبیعی به نظر برسد.

دوران نقاهت و پس از آن 


معمولاً جراحی زیبایی شکم به صورت سرپایی انجام می‌شود. پس از به هوش آمدن می‌بینید که یک شکم بند به شکم شما بسته‌اند که باید معمولا تا ۴ الی ۶ هفته پس از جراحی از آن استفاده کنید. از آنجا پزشکان در این جراحی از تکنیک بخیه‌های داخلی استفاده می‌کنند بنابراین عموما نیازی به بیرون کشیدن بخیه‌ها نیست. سعی کنید که حتما یکی دو هفته اول پس از جراحی بالا تنه خود را منعطف نگه‌ دارید و از انجام هرگونه فعالیت شدید در این مدت خودداری کنید. پیاده‌روی در این دوران بسیار مفید است و به شما کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید و گردش خون در پاها جریان داشته باشد.را حفظ کنید. معمولا اکثر بیماران پس از گذشت ۱۰ تا ۱۴ روز می‌توانند بهبودی خود را بدست آورده و دوباره به سر کار برگردند.

اگرچه می‌توان پس از گذشت ۶ هفته شاهد بهبودی ظاهر شکم خود بصورت چشمگیری بود اما نتایج حاصل از ابدومینوپلاستی پس از گذشت ۶ ماه الی ۱ سال نمایان می‌شوند.

سوالات رایج در مورد تامی تاک 


سوالات رایج در مورد تامی تاک

آیا تامی تاک بی‌خطر است؟ 

 اگر چه جراحی تامی تاک یا همان کوچک کردن شکم یک روش بی‌خطر محسوب می‌شود اما در این جراحی نیز همچون سایر عمل‌های جراحی دیگر ممکن است یکسری عوارض و مشکلاتی پیش بیایید. اگرچه به ندرت پیش می‌آید که جراحی تامی تاک با خطرات و چالش‌هایی همراه شود اما بروز عوارض و مشکلات پس از جراحی جزء جدایی ناپذیر همه عمل‌های جراحی است. برخی از عوارض ناشی از عمل جراحی تامی تاک ممکن است شامل عفونت، لخته شدن خون، بهبودی ضعیف و مشهود شدن جای زخم‌های قدیمی پس از عمل می‌باشد که به نوبه خود ممکن است نیاز به جراحی‌های بیشتر داشته باشد. در صورت پیروی از دستورالعمل‌های بعد از عمل که توسط پزشک صادر می‌شود می‌توان تا حد زیادی از بروز خطرات جدی جلوگیری کرد.

چگونه می‌توان فهمید که به تامی تاک نیاز دارم یا لیپوساکشن؟ 

در طی تامی تاک پزشک پوست‌های اضافی و آویزان نواحی شکم را حذف کرده و در صورت شل بودن و یا جدا شدن عضلات شکم، آنها را سفت می‌کند. غالباً پزشک برای فرم‌دهی به ران و کمر بیمار از ترکیب لیپوساکشن و تامی تاک استفاده می‌کند که به آن ابدومینوپلاستی گفته می‌شود. تا مناطقی مانند باسن و کمر را مجسم کند. معمولاً بیمارانی که باردار شده‌اند و یا دچار کاهش وزن قابل توجهی شده‌اند بایستی برای دوباره بدست آوردن ظاهری جوان و زیبا در ناحیه شکم از تامی تاک استفاده کنند.

آیا می‌توان جراحی ابدومینوپلاستی را به همراه سایر روش‌های درمانی استفاده کرد؟‌ 

بله، امری عادی است و اکثر پزشکان ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن، جراحی سینه و یا هر دو ترکیب می‌کنند که به آن جراحی زیبایی پس از زایمان مامی میک اور (Mommy Makeover) گفته می‌شود چرا که این روش، انتخابی محبوب در بین زنانی است كه بدن آنها پس از بارداری دچار تغییر شده است.

آیا پس از ابدومینوپلاستی جای زخم‌های ناشی از جراحی بر روی شکم می‌ماند؟ 

قطعا پس از هرگونه عمل جراحی جای زخم آن باقی خواهد ماند. در جراحی ابدومینوپلاستی پزشک سعی می‌کند که برش را که معمولاً از این لگن تا آن لگن ایجاد می‌شود را طوری تنظیم کنند که بتوان به راحتی جای زخم آن را با پوشیدن مایوی شنا و یا لباس راحتی منزل پوشاند. در مواردی که نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی برای بار دوم باشد پزشک برش‌های عمل دوم را در لابه لای چین‌های طبیعی ناف ایجاد می‌کند.

آیا می‌توان به کمک تامی تاک از شر علائم و جای کشیدگی‌های پوست شکم خلاص شد؟

از آنجا که تامی تاک پوست‌های شل و آویزان شکم را حذف می‌کند لذا در طی این جراحی هرگونه علائم کششی روی پوست این قسمت از بدن نیز برطرف می‌شود. افرادی که شکم آنها بسیار بزرگ باشد علائم ناشی از کشش پوست در بالای ناف پس از سفت کردن پوست در زیر لباس زیر پنهان خواهند شد.

چه تفاوتی بین تامی تاک کامل و مینی تامی تاک وجود دارد؟ 

در تامی تاک کامل پوست و چربی اضافی از ناحیه شکم و بالا و پایین ناف برداشته می‌شود اما در مینی تامی تاک بیشتر تمرکز بر روی ناحیه زیر ناف قرار دارد. البته در هر دو روش سعی بر ترمیم عضلات شکم است. معمولا برش ایجاد شده در مینی تامی تاک کوچک است و طول دوره بهبودی آن نیز نسبت به تامی تاک کامل به مراتب کوتاه‌تر است. با این همه تعداد اندکی از افراد هستند که شرایط لازم برای استفاده از مینی تامی تاک را دارند.

از آنجا که قصد دارم وزنم را کم کنم آیا اگر این برنامة کاهش وزن را به بعد از ابدومینوپلاستی موکول کنم ممکن است دوباره پوست‌های ناحیه شکمم شل و آویزان شود؟ 

توصیه می‌شود که زمانی از ابدومینوپلاستی استفاده کنید که نزدیک به وزن ایده‌آل خود هستید. بسته به عواملی همچون سن و وضعیت پوست این احتمال می‌رود که کاهش وزن اختلالی در روند نتایج ابدومینوپلاستی ایجاد نکند. با این وجود، اگر پس از تامی تاک دوباره باردار شوید یا دچار اضافه وزن شدید شوید احتمال این که نتایج جراحی زیبایی شکم از بین برود بسیار زیاد خواهد بود.

پس از جراحی ابدومینوپلاستی تا چه مدت نباید به سر کار رفت؟

معمولا افرادی که از ابدومینوپلاستی استفاده می‌‌کنند می‌توانند پس از گذشت ۱۰ الی ۱۴ روز دوباره فعالیت‌های سبک را از سر بگیرند و به سر کارهای پشت میز نشینی و اداری بازگردند. بعد از گذشت حدود ۶ هفته، بیشتر بیماران هیچگونه محدودیتی برای انجام کارهای شغلی و یا فعالیت‌های جسمانی ندارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ