نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی(رینوپلاستی)

رینوپلاستی یک نوع عمل جراحی برای اصلاح فرم بینی است و می‌توان از آن برای بهبود ظاهر بینی رفع نقایص مادرزادی و کمک به تنفس بهتر کمک کرد. مراقبت‌های بعد از عمل یک اقدام بسیار مهم در فرآیند اصلاح فرم بینی است زیرا در آن بهبود حفظ نتایج به دست آمده، ایمنی بیمار و بهبودی پس از جراحی نقش مهمی را ایفا می‌‌کند. پیروی کردن از مراقبت‌های بعد از عمل باعث می‌شود که ریسک بروز عفونت پس از جراحی به حداقل برسد و بینی شما بتواند در بازه زمانی تعیین شده ترمیم گردد.

 مراقبت‌های پس از عمل جراحی


بلافاصله پس از جراحی، پزشک از اسپلینت یا گچ ویژه استفاده می‌کند و آن را روی بینی شما قرار می‌دهد یا در برخی موارد، اگر امکان وجود داشته باشد، یک بانداژ کوچک روی بینی شما قرار می‌دهد. ممکن است پزشک شما را یک روز پس از جراحی به منزل مرخص کند یا شما را برای یک شب در بیمارستان نگه دارد تا وضعیت شما تحت کنترل باشد. پزشک از شما می‌خواهد که یک هفته بعد دوباره به مطب مراجعه کنید تا اسپلینت خارجی را از روی بینی شما بردارد. پزشک ترجیح می‌دهد از بخیه جذبی در قسمت خارجی بینی استفاده کند که نیازی به برداشتن آنها نباشد و پس از دو هفته خودبخود جذب شوند و هیچ اثری از آنها باقی نماند.

 در هفته اول تا دوم پس از جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 در این دوران معمولاً شما احساس می‌‌کنید که به شدت دچار سرماخوردگی شدید و به احتمال خیلی زیاد دچار مقداری کبودی و تورم نیز خواهید شد و ممکن است بخیه‌های شما قابل مشاهده باشد. خاطر نشان می‌کند که شما در دوران بهبود قرار دارد به همین دلیل بروز تورم و کبودی یک بخش طبیعی از فرایند درمان محسوب می‌شود.

 در هفته ۸ تا ۱۲ پس از عمل جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 پس از آنکه یک هفته بعد از عمل به پزشک مراجعه کردید از شما می‌خواهد که در هفته ۸ تا ۱۲ بعد از جراحی نیز برای انجام یک معاینه دیگر به او مراجعه کنید. در این هنگام او به ارزیابی نحوه بهبود بینی شما می‌پردازد و نکات مهم در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل را برای شما توضیح خواهد داد نحوه عادت کردن شما به صورت جدیدتان را ارزیابی خواهد کرد. بی حسی نوک بینی به مدت چند هفته و حتی چند ماه پس از عمل کاملا طبیعی است.

 در هفته ۱۲ تا ۱۸ پس از عمل چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 معمولاً مقداری از تورم بینی به ویژه تورم نوک بینی حدود ۱۲ تا ۸ هفته طول می‌‌کشد تا به طور کامل از بین برود پس نباید وجود تورم باعث نگرانی شما شود زیرا کاملاً طبیعی است.

 بهبودی پس از جراحی رینوپلاستی


 ممکن است در محل برش‌ها شما چند بخیه داشته باشید یا در این ناحیه چسب زده وجود داشته باشد. بخیه‌های داخل بینی و دهان معمولاً جذبی هستند و پس از مدتی از بین می‌روند. اگر روی بینی شما چسب وجود داشته باشد از پزشک در اولین مراجعه پس از عمل اقدام به برداشتن آن خواهد کرد و روی بینی شما بانداژ می‌گذارد. پزشک از اسپلینت روی بینی شما استفاده می‌کند تا علاوه بر محافظت از بینی به حفظ شکل جدید آن نیز کمک کند. احتمالاً پزشک زیر بینی شما از پد استفاده می‌‌کند تا به جمع‌ آوری خونی که از بینی خارج می‌شود بپردازد البته پزشک نحوه تعویض آن را به شما یاد خواهد داد. پزشک درون بینی شما را توسط بانداژ پر می‌‌کند تا از میزان خونریزی و تورم بینی بکاهد که معمولاً دو روز پس از عمل برداشته خواهند شد و یک هفته بعد اسپلینت بینی جدا می‌شود. ممکن است تا مدت کوتاهی برای نفس کشیدن دچار مشکل شوید و پوست نوک بینی شما بی حس باشد. احساس خارش یا درد تیر کشنده در این ناحیه پس از بازگشت فرم بینی کاملاً طبیعی است. در صورتی که استخوان‌های بینی در طول عمل جراحی دچار شکستگی شده باشند باید تا ۳ ماه پس از عمل از آسیب دیدگی بینی جلوگیری کنید. در هفته سوم تا چهارم پس از جراحی می‌‌توانید فرم بینی خود را مشاهده کنید اما معمولاً حدود یک سال طول می‌‌کشد تا شما شاهد نتایج نهایی حاصل از عمل باشید. پیروی کردن از نکاتی که پزشک در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل به شما گوشزد می‌‌کند برای کسب نتایج دلخواه از درمان ضروری است اما به خاطر داشته باشید که شرایط همه افراد شبیه هم نیست و هر فرد با سرعت و شرایط متفاوتی بهبود پیدا می‌کند. شما می‌توانید با پیروی کردن از نکات زیر به بهبودی سریع تر خود کمک کنید.

 مراقبت‌های بعد از عمل در منزل


 پس از مراجعه به منزل شما باید از نکات زیر پیروی کنید:

 • هر موقع احساس خستگی کردید استراحت کنید زیرا خواب کافی به تسریع فرایند بهبود کمک خواهد کرد.
 • تا چند روز پس از عمل برای خوابیدن از ۲ یا ۳ عدد بالش استفاده کنید تا زیر سر شما بلند باشد.
 • سعی کنید هر روز کمی پیاده روی کنید و هر روز زمان قدم زدن خود را افزایش دهید و به تدریج مقدار قدم زدن خود را بیشتر کنید.
 • احتمالاً باید یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید البته این مسئله به نوع فعالیت کاری شما و میزان بهبودی شما پس از عمل جراحی بستگی دارد.
 • به مدت ۲ تا ۳ هفته و تا زمانی که پزشکی داده نداده است از انجام فعالیت جسمانی سنگین از قبیل دوچرخه سواری و دویدن، تمرینات ایروبیک و وزنه برداری خودداری کنید.
 • از پزشک خود در خصوص اینکه کی می‌توانید رانندگی کنید سوال بپرسید.
 • حداقل تا یک هفته پس از جراحی از فین کردن خودداری کنید و بینی خود را به آرامی به کمک یک دستمال تمیز کنید و اگر می‌خواهید عطسه کنید با دهان باز این کار را انجام دهید.
 • از پزشک خود بپرسید که از چه زمانی می‌تواند به سمت جلو خم شوید.
 • تا ۸ هفته بعد از عمل از خاراندن بینی خود اجتناب کنید و با پوشیدن یک کلاه مناسب اجازه ندهید نور آفتاب بینی شما برخورد کند و دچار آفتاب سوختگی شود. می‌توانید کرم ضد آفتاب را به آرامی روی بینی خود بمالید.
 • تا یک هفته پس از عمل شنا نکنید.

 رژیم غذایی پس از جراحی رینوپلاستی

پس از جراحی رینوپلاستی، ممکن است متوجه شوید که عملکرد روده‌های شما نسبت به قبل تغییر کرده است و با مشکل یبوست روبه‌رو هستید. این مسئله به‌طور طبیعی رخ می‌دهد. برای جلوگیری از بروز یبوست و عوارض مرتبط با آن، باید تلاش کنید در رژیم غذایی خود مقدار زیادی فیبر مصرف کنید. در صورتی که پس از دو روز همچنان با یبوست مواجه هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید تا به شما ملین دهد.

 مصرف داروها

 شما باید از دستورات و نکات زیر پیروی کنید:

 • پزشک نکات لازم را در خصوص زمان شروع مصرف مجدد داروهای شما توضیح خواهد داد همچنین دستورات مربوط به مصرف داروهای جدید را شرح می‌‌دهد.
 • در صورتی که شما از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، آسپرین و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنید باید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. پزشک به شما می‌گوید که آیا می‌‌توانید مجدداً از این داروها استفاده کنید یا خیر و در صورت لزوم زمان استفاده مجدد از آنها را برای شما توضیح خواهد داد. کاملا دقت داشته باشید تا بتوانید نکاتی که پزشک به شما گوشزد می‌کند را به خوبی به خاطر بسپارید.
 • داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر پزشک به شما داروی مسکن داده است حتما از آن استفاده کنید. در صورتی که قصد مصرف هرگونه دارو را داشته باشید باید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. اگر پزشک برای شما داروهای آنتی بیوتیک تجویز کرده است حتماً آنها را به موقع مصرف کنید. از قطع مصرف آنها به بهانه احساس بهبودی خودداری کنید زیرا شما باید دوره درمان خود را تکمیل کنید.
 • در صورتی که مصرف داروهای مسکن باعث درد معده در شما شده است بهتر است داروهای خود را بعد از غذا مصرف کنید مگر آنکه پزشک دستور دیگری داده باشد. با پزشک خود در خصوص مصرف داروهای مسکن دیگر صحبت کنید.

 مراقبت از بخیه‌ها

 شما باید از دستورات زیر پیروی کنید:

 • پس از برداشتن چسب بینی و کشیدن بخیه‌ها باید ناحیه مورد نظر را به آرامی با آب و صابون بشویید.
 • در صورتی که روی بخیه‌های شما چسب قرار دارد و اجازه بدهید چند تا حدود یک هفته روی بینی شما بماند تا خودش از پوست جدا شود یا آن که از دستورات پزشک مبنی بر جدا کردن چسب پیروی کنید.

 سایر نکات مهم


 سایر نکات مهم در خصوص مراقبت از بینی پس از عمل جراحی به شرح زیر می‌باشد:

 • تا سه روز پس از عمل و هر یک تا دو ساعت یک بار به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه کمپرس یخ را روی بینی خود قرار دهید تا تورم آن از بین برود. استفاده از بسته ذرت یا سبزیجات یخ زده بهتر است زیرا به خوبی با شکل صورت شما هم خوانی خواهد داشت. برای استفاده از کمپرس یخ بهتر است آن را درون کیسه پلاستیکی بریزید سپس کیسه پلاستیکی را درون یک تکه پارچه قرار دهید و روی صورت خود بگذارید تا از سوختگی پوست شما جلوگیری شود.
 • تا ۴ هفته بعد از عمل از قرار دادن عینک روی بینی خود اجتناب کنید و در صورت نیاز به عینک باید آن را به کمک چسب به پیشانی خود وصل کنید تا روی تیغه بینی قرار نگیرد.
 • تا یک هفته بعد از عمل از پوشیدن لباس‌هایی که دکمه ندارند و از بالا پوشیده می‌شوند خودداری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ