میکروپیگمنتیشن پوست صورت و موی سر چگونه انجام می‌شود؟

معمولا به میکروپیگمنتیشن به عنوان آرایش دائمی نیز اشاره می‌شود. این روش زیبایی برای جایگزینی یا بهبود رنگ از دست رفته روی پوست استفاده می‌شود و به عنوان نوعی خال کوبی آرایشی شناخته می‌شود. بیشتر در صورت شما، این روش برای تقویت ابرو، مژه، پلک (به عنوان خط چشم) و لب‌ها استفاده می‌شود. همچنین، میکروپیگمنتیشن برای استتار زخم‌ها و بهبود رنگ پوست و بازگرداندن رنگ به مناطقی از پوست که رنگ از دست داده‌اند، نیز استفاده می‌شود. علاوه بر این، میکروپیگمنتیشن پوست سر نیز یک روش غیر تهاجمی است که با استفاده از میکرو سوزن‌های ریز، رنگدانه را در پوست سر رسانده و بهبود رنگ موها را فراهم می‌کند.

چه کسانی برای انجام میکروپیگمنتیشن مناسب هستند؟


همه افراد – چه مرد و چه زن – می‌توانند از میکروپیگمنتیشن استفاده کنند. اگر فردی هستید که ضمن اجتناب از چالش‌های جسمی استفاده از آرایش ، می‌خواهید به بهترین نحو ممکن به نظر برسید، میکروپیگمنتیشن ممکن است برای شما مناسب باشد.

برخی از شرایط پزشکی که استفاده یا کاربرد لوازم آرایشی را به چالش کشیده است عبارتند از:

 • شرایطی که منجر به دست‌های ناپایدار می‌شود ، مانند آرتریت شدید ، اسکلروز مولتیپل یا بیماری پارکینسون.
 • شرایطی که منجر به بینایی ضعیف مانند آب مروارید یا دژنراسیون ماکولا می‌شود.

میکروپیگمنتیشن همچنین ممکن است درمان یا راه حلی برای برخی از شرایط پزشکی باشد از جمله:

 • به عنوان یک عمل جراحی ترمیمی برای صورت.
 • جایگزینی ابروهایی که به دلیل افزایش سن و یا در شرایط پزشکی نازک می‌شوند.
 • برای استتار کمبود رنگ پوست به دلیل ویتیلیگو.
 • بعد از جراحی سینه ، مجدداً برای ایجاد یک آئرولا (ناحیه اطراف نوک پستان) ایجاد شود.
 • اگر به آرایش کردن سنتی و موقت حساسیت دارید به عنوان یک راه حل دائمی می‌توانید از این روش استفاده کنید.

روش‌های میکروپیگمنتیشن همچنین به دلایل صرفاً شخصی در نظر گرفته می‌شوند ، مانند:

 • شما دوست ندارید که روزانه آرایش کنید.
 • دوست دارید ابرو یا مژگان شما کامل تر به نظر برسد یا بهتر تعریف شده باشد.
 • شما می‌خواهید لب‌های رنگی تر و تعریف شده تری داشته باشید.
 • زخم‌هایی دارید که می‌خواهید با رنگدانه تاتو بهبود پیدا کنند.

توجه ویژه برای جوانان: اگر فرد جوانی هستید ، اگر می‌خواهید یک روش میکروپیگمنتیشن داشته باشید ، باید با دقت فکر کنید. آنچه امروزه از نظر زیبایی “داغ” است ، ممکن است روند فردا نباشد و شما نمی‌خواهید با ظاهری نامطلوب گیر بیفتید. همچنین ویژگی‌های صورت با افزایش سن تغییر می‌کنند.

چه کسانی نمی‌توانند از روش میکروپیگمنتیشن استفاده کنند؟


در صورت وجود موارد زیر، توصیه نمی‌شود که از میکروپیگمنتیشن استفاده کنید:

 • صرع – (اگرچه با رضایت و تأیید پزشکان قابل انجام است)
 • لوپوس – (این بیماری به طور معمول به توانایی ضعیف پوست در بهبودی مربوط می‌شود)

بارداری – (این وضعیت همیشه منع استفاده دارد) – ما نمی‌توانیم با عبور مواد آن از طریق مادر به كودك متولد نشده را به خطر بیندازیم.

 • تغذیه با شیر مادر (قبل از رضایت پزشکان خود مطلع شوید و آگاه باشید که 4-6 ساعت پس از انجام روش می‌توانید از شیر خود به نوزاد بدهید)
 • آب مروارید – فرد مبتلا به آب مروارید نباید هیچ روش جراحی کوچک چشمی را انجام دهد.
 • اگر دچار پسوریازیس هستید ، توصیه نمی‌شود که به طور مستقیم روی هر منطقه ای که پسوریازیس یا واریس وجود دارد ، خال کوبی کنید.
 • در صورت داشتن کاشت گورتکس (به عنوان مثال در بینی) از خال کوبی کردن در این ناحیه اجتناب شود.
 • دیابت – رضایت پزشکان را در نظر بگیرید

میکروپیگمنتیشن چگونه انجام می‌شود؟


میکروپیگمنتیشن چگونه انجام می‌شود

در بیشتر عمل‌ها فقط به بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست و راحتی در حین انجام عمل نیاز دارید.

معمولاً، میکروپیگمنتیشن در یک محیط کلینیکی انجام می‌شود و از ابزاری شبیه به قلم یا اسلحه خال کوبی استاندارد استفاده می‌کند. سوزن‌های چند میلی‌متری به لایه میانی پوست (درم) نفوذ کرده و رنگدانه اکسید آهن را تزریق می‌کنند. متخصص جراحی زیبایی یا جراح پلاستیک از دستکش‌های پزشکی در طول عمل استفاده می‌کند.

مدت زمان این عمل‌ها معمولاً از 30 دقیقه تا چند ساعت متغیر است (از آماده‌سازی تا پایان مراحل؛ زمان بستگی به پیچیدگی عمل دارد). پس از عمل، متخصص یک ماده ضدعفونی کننده را برای نگهداری تمیزی ناحیه تحت درمان به شما می‌دهد. همچنین، ممکن است یک پماد برای نرم کردن ناحیه پوست عمل شده و بهبودی آن به شما داده شود. گاهی اوقات ممکن است برای محافظت از منطقه، بعد از عمل از یک باند استفاده شود.

میکروپیگمنتیشن پوست سر چیست؟


میکروپیگمنتیشن پوست سر چیست؟

میکروپیگمنتیشن پوست سر می‌تواند ظاهری را ایجاد کرده و جلوه ای از موهای طبیعی را در ناحیه ای از پوست سر ایجاد کند که موهای آن ناحیه از بین رفته یا ریخته است ، یا به دلیل طاس شدن ، آلوپسی ، جای زخم جراحی یا جای زخم پیوند فولیکول ، بیماری ، تروما ، پیری یا دلایل ارثی نازک است.

با خال کوبی کردن “نقاط” بسیار ریز روی پوست سر ، تصور یا توهم از یک فولیکول مو ایجاد می‌شود – این “نقاط” همچنین یک رنگ کلی تیره تر بر روی پوست سر ایجاد می‌کنند تا به مبدل ریزش مو کمک کند. و همچنین نقاط “مو” ، همچنین برای زنان و مردان که از آلوپسی یا ریزش مو رنج می‌برند ، می‌توان بر روی مو یا موهای موجود خال خال کرد. این کار باعث می‌شود پوست سر احساس ضخیم تر و پر موی سر را نشان دهد و ظاهر لک‌ها را در بین موهای باقی مانده کاهش دهد.

هدف هر دو روش تیره تر کردن و آلوپسی این است که با استفاده از نقاط خال کوبی شده در الگوی موهای موجود ، از زیبایی هر چه بیشتر ظاهر طبیعی استفاده کرده و از موهایی که باقی مانده است استفاده کنیم. به همان اندازه یک سر کاملاً طاس می‌تواند کاملاً با نقاط خال کوبی شود تا ظاهری طبیعی به سر مانند حالت تراشیده شده ، در سر ایجاد کند.

مراقبت‌های بعد از انجام عمل میکروپیگمنتیشن شامل چه مواردی می‌باشد؟


برای رسیدن به نتیجه مطلوب ممکن است برخی از بیماران به بیش از یک روش درمانی نیاز داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که دقیقاً چند روش درمانی را برای هدفی که می‌خواهید نیاز دارید. از آنجا که رنگدانه در طول سال ها محو می‌شود ، شما نیز ممکن است برای حفظ ظاهر ، تحت درمان‌های اضافی قرار بگیرید.

پس از انجام عمل میکروپیگمنتیشن در خانه چه کاری باید انجام دهم؟


شما در همان روز و پس از انجام عمل به خانه باز خواهید گشت. معمولاً بلافاصله بعد از عمل می‌توانید به محل کار یا فعالیت‌های دیگر خود بازگردید.

از ناحیه معالجه انتظار تورم و قرمزی دارید. متخصص زیبایی یا جراح پلاستیک به شما آموزش می‌دهد که چند بار باید روی منطقه مورد نظر یخ بگذارید و چه نوع پمادهایی را می‌توانید در منطقه استفاده کنید.

به شما دستورالعمل خاصی داده می‌شود تا رویه ای را كه انجام داده اید دنبال كنید. لطفاً تمام دستورالعمل‌هایی را که به شما داده شده است دنبال کنید. در صورت بروز هرگونه سوال یا نگرانی ، هرگز از تماس با متخصص زیبایی خود دریغ نکنید.

آیا این روش محو می‌شود و تا چه زمانی تداوم می‌یابد؟

بله می‌توانید انتظار داشته باشید که رنگدانه محو شود. همیشه بلافاصله بعد از درمان رنگدانه ها تیره تر است اما در مدت زمان 4-6 هفته به رنگ شفابخش واقعی خود محو می‌شود. با روش‌های نیمه دائمی ، مواد موجود در رنگدانه ها طبیعی هستند و در نهایت با گذشت زمان توسط بدن جذب می‌شوند. اما این که در چه مدتی رنگدانه محو می‌شود از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در روش‌های دائمی با استفاده از رنگدانه دائمی (پوست سر) و جوهر دائمی (نوک پستان / آرئولا) ،  نیز درجه ای از محو شدن وجود دارد.

 • پوست سر – رنگدانه دائمی استفاده می‌شود که به مدت 8 سال یا بیشتر ادامه می‌یابد.
 • نوک پستان / آرئولا – جوهر دائمی مورد استفاده به معنای این است که این یک خال کوبی با طول عمر بالا است ، ممکن است مشتری در آینده نیاز به یک تاپ یا انجام تک به تک مجدد روش داشته باشد ، اما ممکن است دیگران به هیچ وجه نیازی به تکرار عمل نداشته باشند.
 • استتار پوست و زخم – واریانس عظیمی در اینجا بسته به جایی که روی بدن صورت خال کوبی انجام شود ، مناطق در معرض نور بیشتری از نور خورشید دریافت می‌کنند ، همچنین قرار گرفتن در معرض کلر بر روی خال کوبی تأثیر می‌گذارد ، می‌تواند 2-3 سال یا بیشتر از 5 سال دوام آورد ، واریانس عظیم وابسته به فرد تازه ممکن است بعد از علامت گذاری 3-5 ساله لازم باشد ، اما نه لزوما – همه متفاوت هستند.
 • ابروهای آمبره – 2-3 سال دوام دارد
 • پودر ابرو – 2 تا 3 سال طول می‌کشد
 • لب‌ها – 2 سال طول می‌کشد
 • خط چشم – بسیار متفاوت است – 1-2 سال طول می‌کشد

چه موقع باید با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرم؟


اگر هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تورم ، درد یا قرمزی بیش از حد را تجربه می‌کنید.
 • شما تب دارید یا بثورات جلدی ایجاد می‌کنید.
 • منطقه احساس گرمای بیش از حد و سوختگی می‌کند.

سوالات متداول


آیا میکروپیگمنتیشن باعث آسیب در شما می‌شود؟

اگر خط موی پیشانی من کاملاً فرو رفته است ، آیا می‌توانید خط موی جدیدی را خال کوبی کنید؟

افراد غالباً سؤال می‌کنند که آیا میکروپیگمنتیشن درد دارد یا خیر. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که درد یک تجربه فردی است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است ، بنابراین برخی از افراد آن را بیش از دیگران احساس می‌کنند.

برای انجام هر چه سریع تر این روش بدون درد ، یک کرم بی حس کننده موضعی (لیدوکائین) روی سطح پوست اعمال می‌شود. در این مرحله روند بی حسی آغاز می‌شود. پزشکان همچنین از بی حسی ثانویه روی ناحیه استفاده می‌کنند که باعث بی حسی بیشتر می‌شود. این ژل سریع عمل می‌کند که درد و تورم را تسکین می‌بخشد و در صورت وجود خونریزی به همراه داشته باشد. برخی از خانم‌ها در طی یک دوره زمانی که پریود می‌شوند ، درد بیشتری را تجربه می‌کنند. این درد همچنین می‌تواند زمانی رخ دهد که افراد به خصوص خسته یا تحت فشار زیادی باشند.

چه رنگی به نظر می‌رسد؟

پزشکان رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنند که با تن پوست شما (استتار اسکار پوست سر و نوک پستان / آرولا) هم خوانی داشته باشد، رنگ مو و چشم شما (ابروها/ خط چشم / لب) نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

آیا می‌توانم بعد از انجام عمل جراحی کوچک ، دوباره به سالن ورزشی بروم؟

بله. شما می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید اما تعریق بیش از حد باید تا یک هفته (آرایشی و پوست سر) و دو هفته پس از درمان محدود شود.

آیا سوزن‌ها در میکروپیگمنتیشن پوست سر با سوزن‌های خال کوبی هنری بدن متفاوت است؟

بله. سوزن‌های مورد استفاده در میکروپیگمنتیشن پوست سر تا 75٪ از سوزن‌های معمولی تاتو کوچک‌تر هستند ، بنابراین می‌توانند به طور دقیق با یک فولیکول مو مطابقت داشته باشند. سوزن‌ها مانند خال کوبی زیبایی فقط داخل لایه پوستی پوست قرار می‌گیرند که برای مشتری راحت تر است و نتیجه بسیار طبیعی می‌بخشد. پزشکان انواع مختلفی از اندازه سوزن را برای رسیدن به ظاهر مورد نظر دارند.

اگر خط موی پیشانی من کاملاً فرو رفته است ، آیا می‌توانید خط موی جدیدی را خال کوبی کنید؟

اگر خط موی پیشانی من کاملاً فرو رفته است ، آیا می‌توانید خط موی جدیدی را خال کوبی کنید؟

بله. با استفاده از میکروپیگمنتیشن پوست سر می‌توانید خط موی جدیدی را در اطراف پیشانی ، سمت صورت و پشت سر طراحی کرده و مکان‌هایی را که ریزش مو وجود دارد پر کنید. این کار ممکن است یک منطقه کوچک ، تکه های بزرگتر یا یک سر کامل باشد. انواع آرایش مو ، چه محافظه کار ، چه طبیعی ، چه نرم و چه سخت یا تعریف شده قابل دستیابی است.

آیا دلایلی وجود دارد که برای ریزش مو نتوانم عمل میکروپیگمانتاسیون موی سر را انجام دهم؟

آیا دلایلی وجود دارد که برای ریزش مو نتوانم عمل میکروپیگمانتاسیون موی سر را انجام دهم؟

بله. پزشکان میکروپیگمنتیشن پوست سر را برای موارد زیر انجام نمی دهند: –

 • افراد مبتلا به فشار خون بالا یا هایپرتانسیون
 • زنانی که حامله یا شیرده هستند
 • مردان تحت شیمی درمانی
 • افرادی که در حال حاضر تحت درمان با آنتی بیوتیک هستند
 • افرادی که رقیق کننده خون مصرف می‌کنند
 • مبتلایان به اختلالات لخته شدن خون
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی ، مانند HIV ، هپاتیت
 • افراد مبتلا به صرع (تکنسین می‌تواند انتخاب کند که با فرد دارای صرع کار کند یا خیر)
 • افراد مبتلا به دیابت (مشكل در بهبودی خوب – تکنسین بر اساس مورد فردی توصیه خواهد كرد).
 • آلبینیسم (آلبینو – ما یک رنگدانه سفید پوست سر در دسترس نداریم)
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا کبدی.

پس از انجام عمل پیگمانتاسیون پوست سر از چه چیزی هایی باید پرهیز کنم؟

پزشکان دستورالعمل کامل مراقبت‌های بعدی را به شما توصیه می‌کنند ، اما برای 3 روز اول نباید این موارد را انجام دهید:

 • پوست سر را تمیز کنید
 • از قرار گرفتن پوست سر در معرض آفتاب جلوگیری کنید
 • اگر منطقه تحت درمان را خیس کردید (شامل شنا و تعریق) – باید 3 روز آن را خشک نگه دارید.
 • شما نباید در منطقه خراشیده ، شیو یا لایه برداری کنید
 • هیچ کرم ، مرطوب کننده یا مواد دیگری به غیر از کرم مراقبت‌های ویژه توصیه شده در این منطقه استفاده نمی‌شود

بعد از روز 7 ام، بسیاری از فعالیت‌های طبیعی شما از سر گرفته می‌شوند ، آب و شامپو اکنون خوب است. بعد از گذشت 1 ماه ، گرفتن یک برنزه طبیعی مانند رفتن سونا و استخرهای شنا خوب است. باید از این به بعد استفاده از کرم ضد آفتاب روی سر استفاده شود.

چند درمان میکروپیگمنتیشن پوست سر نیاز دارم؟

مشتری ممکن است حداقل به سه یا چهار جلسه درمانی 3-4 ساعته احتیاج داشته باشد ، این موارد را می‌توان به فاصله 7 روز با هم قرار داد ، که گاهی بستگی به میزان ریزش مو دارد ، ممکن است نیاز به یک درمان 4 یا 5 جلسه ای برای رسیدن به تراکم مورد نظر نیاز باشد.

آیا آمادگی برای انجام عمل قبل از درمان واقعی مورد نیاز است؟

پزشک به شما در مورد برنامه مراقبت از دو هفته منتهی به اولین درمان میکروپیگمنتیشن پوست سر توصیه می‌کند. برخی از افراد (به ویژه افرادی که در معرض مناطق طاس قرار دارند) به درمان SMP نیاز به آماده سازی تمیز کردن ، لایه برداری و مرطوب کننده دارند. این امر به آماده سازی پوست سر برای خال کوبی کمک می‌کند و بهترین روند ممکن جذب یا نگه داشتن رنگدانه را از طریق روند خال کوبی ترغیب می‌کند. کمی شبیه به “تهیه بوم قبل از شروع نقاشی” است. سایر افراد (معمولاً افرادی که پوشش مو بیشتری دارند و در جایی که پوست کمتر در معرض دید قرار دارد) به همان آماده سازی قبل از درمان احتیاج ندارند.

اگر این عمل در صورت انجام می‌شود، سعی کنید به مدت دو هفته از هر گونه آرایش و استفاده از مواد آرایشی و مرطوب کننده خودداری کنید. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر آب ، کلر یا استخر اسپا و خورشید و همچنین تعریق بیش از حد باید به مدت یک هفته (زیبایی) و دو هفته (پزشکی) پس از روند تزریق محدود شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ