مزایای تزریق ژل در مردان و زنان: مراحل تزریق فیلر زیبایی

آیا میدانید علت ظهور بیشتر عوامل پیری، لاغری است؟ با کاهش حجم بافت‌های صورت، خطوط اطراف بینی و دهان ظاهر شده و گونه‌ها حالت تورفتگی پیدا می‌کنند.

فیلرهای پوستی مواد ژله‌ای هستند که در زیر پوست تزریق شده و به بازیابی حجم از دست رفته، رفع خطوط و چین و چروک‌ها یا بهبود کانتورهای صورت کمک می‌کند. بیش از یک میلیون مرد و زن هر سال از این روش درمانی برای جوانسازی صورت خود استفاده می‌کنند که یک روش مقرون به صرفه برای جوان شدن ظاهر بدون نیاز به انجام عمل‌های جراحی است.

با وجود انواع مختلف‌های فیلرهای پوستی در بازار، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع ژل بدون راهنمایی یک پزشک باتجربه کاری دشوار است. هر محصول یک فرمول، بافت، چگالی و عمق تزریق منحصر به فرد دارد که به این معنی است که هر نوع ژل برای درمان نوع خاصی از مشکلات مناسب است. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با سال‌ها تجربه در تعیین مناسب‌ترین محصول به شما کمک می‌کنند.

 

 فیلر چیست؟


زل‌های پوستی بر اساس موادی که به طور طبیعی در بدن وجود دارند – یک مولکول قندی که به طور طبیعی در تقریباً همه ارگانیسم‌های زنده بدن وجود دارد – ساخته می‌شوند. عملکرد طبیعی آنها به آب مرتبط می‌شود بنابراین مانند یک ماده روان کننده و ضربه‌گیر در قسمت‌های متحرک بدن مانند مفاصل کار می‌کند. این مواد برای انتقال مواد غذایی و تنظیم آب در پوست نیز مهم هستند. فیلرهای پوستی با تقویت پوست به کمک این مواد طبیعی، حجم از دست رفته را بلافاصله به پوست باز می‌گردانند. با این کار ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها کاهش یافته و پوست ظاهری هموار و طبیعی پیدا می‌کند. ژل‌هایی که ما استفاده می‌کنیم برای بافت‌های پوست بسیار مناسب هستند و بسیار شبیه به مواد موجود در بدن عمل می‌کنند.

 فیلرهای پوستی چگونه ظاهر فرد را بهبود می‌بخشند؟


با این که فیلرهای پوستی در صحبت‌های روزمره به عنوان “پرکننده‌های چین و چروک‌ها ” معروف هستند اما کاری فراتر از این در بدن انجام می‌دهند. برخی از مشکلاتی که به کمک تزریق فیلرهای پوستی می‌توان درمان کرد عبارتند از:

 • از بین بردن خطوط اطراف بینی و دهان (مانند خطوط مارینته، خطوط خنده و پرانتزها)
 • تقویت و بازیابی حجم از دست رفته و تورفتگی‌های گونه‌ها و شقیقه‌ها
 • کاهش خطوط عمودی لب‌ها
 • برجسته‌سازی و بهبود ظاهر لب‌ها
 • از بین بردن چین و چروک‌های چانه
 • بهبودی تقارن در اجزای صورت

 قبل از تزریق ژل


تزریق فیلرهای پوستی یک روش غیر جراحی است که معمولاً در یک جلسه ویزیت در مطب پزشک انجام می‌شود. جلسه اول درمان شما با مشاوره آغاز می‌شود، در این جلسه شما با جراح ملاقات کرده و در مورد نگرانی‌ها و اهداف خود تبادل نظر می‌کنید.

جراح زیبایی در خلال جلسه مشاوره، قسمت مورد نظر را در صورت شما مورد ارزیابی قرار داده و سوابق پزشکی شما را بررسی می‌کند. در حالی که ریسک‌ها ناشی از تزریق فیلرهای پوست جزئی است اما شما باید قبل از درمان همه سوابق پزشکی خود مانند آلرژی‌ها، بیماری‌های پوستی و بیماری‌های مغز و اعصاب یا داروهایی که مصرف می‌کنید را به اطلاع پزشک برسانید تا این فرایند بدون هیچ گونه خطری برای شما انجام شود. به عنوان مثال، اگر داروی صد التهابی غیراستروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید باید به پزشک اطلاع دهید زیرا مصرف این داورها باعث افزایش احتمال ایجاد کبودی می‌شوند.

 درمان به تزریق فیلرهای پوستی 


درست قبل از شروع درمان، قسمتی که باید تحت تزریق قرار گیرد تمیز می‌شود و احتمالاً شما تحت بیحسی موضعی قرار می‌گیرید. بسیاری از فیلرها حاوی لیدوکائین – یک بیحس کننده خفیف – هستند و به کاهش ناراحتی‌های شما حین و پس از درمان کمک می‌کند. پزشک به دقت مقدار مورد نظر از ژل را در نقاط مشخص زیر پوست شما تزریق می‌کند.

 بهبودی و ریکاوری 


بسته به محصول مورد استفاده و ناحیه تحت درمان، شما بلافاصله پس از تزریق می‌توانید نتایج حاصله را مشاهده کنید. برخی بیماران کبودی و تورم مختصری پیدا می‌کنند که موقتی است و تا چند روز پس از درمان از بین می‌رود. شما می‌توانید بلافاصله پس از درمان به کارهای روزمره خود بپردازید.

روش‌های زیادی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی جزئی ناشی از تزریق وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • دستورالعمل‌های پزشک در مورد مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق را به دقت رعایت کنید
 • 3 تا 4 ساعت پس از تزریق صاف بمانید و از دراز کشیدن خودداری کنید
 • به مدت 3 تا 4 ساعت پس از درمان از مالیدن و فشار دادن قسمت درمان شده اجتناب کنید
 • استفاده از مکمل‌های آرنیکای طبیعی به کاهش تورم کمک می‌کند.
 • در اولین شب پس از درمان سر خود را بالا نگه داشته و بخوابید تا تورم شما کاهش یابد
 • از انجام ورزش‌های هوازی، کششی و خم شدن به مدت 3 تا 4 ساعت پس از درمان خودداری کنید
 • از قرار گرفتن در هوای گرم و نور خورشید پرهیز کنید تا تورم و قرمزی پوست شما به طور کامل برطرف شود
 • پس از تزریق فیلرهای پوستی، هر ساعت یک مرتبه به مدت 5 تا 10 دقیقه روی قسمت درمان شده کمپرس سرد قرار دهید.
 • مصرف استامینوفن به کاهش ناراحتی و درد شما کمک می‌کند.
 • حداقل به مدت 24 ساعت پس از آنجا تزریق از انجام درمان‌های زیبایی دیگر مانند لایه‌برداری شیمیایی پرهیز کنید
 • اگر در محل تزریق، درد شدیدی دارید که تسکین نمی‌یابد یا پوست شما سفید شده باید با پزشک تماس بگیرید.
  برای برخی افراد، برای دست‌یابی به نتایج مطلوب درمان باید دوباره تحت درمان قرار گیرید، یک تا دو هفته صبر کنید تا اثرات تزریق اول به طور کامل حاصل شود و سپس تزریق را تجدید کنید.

 پس از چه مدتی می‌توان نتایج را مشاهده کرد؟


با این که همه افراد تمایل دارند که ظاهر جوانی خود را دوباره بلافاصله بازیابند اما 7 تا 10 روز طول می‌کشد تا شما بتوانید نتایج حاصل از تزریق را مشاهده کنید. در این مدت تورم و کبودی به طور کامل از بین رفته و نتایج مشهود خواهد شد. نتایج حاصل از تزریق فیلرهای پوستی پس از 3 روز تا دو هفته مشخص می‌شود.

 نتایج حاصل از تزریق فیلرهای پوستی چه مدت دوام خواهد داشت؟


دوام اثر زل‌های تزریق شده به نوع محصول، قسمت تحت درمان و بیمار بستگی دارد. معمولاً گفته می‌شود که هر چه محصول غلیظ‌تر باشد و تزریق عمقی‌تر انجام شده باشد، دوام نتایج آن نیز بیشتر خواهد بود البته این یک قانون قطعی و صددرصد نیست. برای حفظ نتایج باید تزریق تجدید شده و میزان و روش انجام درمان نیز در صورت لزوم برای دست‌یابی به نتایج مطلوب تعدیل شود.

نتایج حاصل از تزریق فیلرهای اسید هیالورانیک معمولاً موقتی است و به همین دلیل به بیمارانی که برای اولین مرتبه تصمیم به تزریق ژل دارند استفاده از این نوع ژل‌ها توصیه می‌شود. اثر ژل‌های اسید هیالورانیک معمولاً بین 6 تا 12 ماه باقی می‌ماند. اثر تزریق این ژل‌ها در لب معمولاً زودتر از چین و چروک‌های نازولابیال از بین می‌رود. برخی فیلرهای اسید هیالورانیک مانند وولوما دوام بیشتری دارند اما معمولاً در قسمت‌های خاص مانند گونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فیلرهای مصنوعی دوام بیشتری دارند زیرا این نوع ژل‌ها جذب بدن نمی‌شوند. این نوع ژل‌ها اگر برای بیماران به درستی انتخاب شوند نتایج عالی به دنبال خواهند داشت اما شما باید آمادگی داشته باشید که اثرات این ژل‌ها را برای چندین سال روی صورت خود داشته باشید. برای تزریق این ژل‌ها باید یک پزشک باتجربه و متبحر انتخاب کنید.

نتایج حاصل از تزریق چربی به مدتی طولانی دوام خواهند داشت ولی برخی از چربی‌های تزریق شده زنده نمی‌مانند به همین دلیل، جراح زیبایی ممکن است چربی بیش از مقدار مورد نیاز را در ناحیه تحت درمان تزریق کند و در نتیجه پس از درمان، ظاهر قسمت درمان شده پرتر به نظر برسد که به مرور زمان کاهش یافته و ظاهری طبیعی‌تر به خود خواهد گرفت.

 هزینه تزریق ژل‌های پوستی چقدر است؟


هزینه تزریق فیلرهای پوستی به دلایل مختلف از جمله نوع و میزان ژل مورد استفاده، محل درمان، تجربه پزشک و طول مدت اجرای درمان متغیر است.

 سؤالات رایج 


 تفاوت بین بوتاکس و ژل‌های پوستی چیست؟

بوتاکس حاوی باکتری خالص شده است که عضلات را فلج کرده و باعث کاهش ظاهر چین و چروک‌ها و خطوط روی پوست می‌شود.

فیلرهای پوستی حاوی مواد حجم دهنده‌ای هستند که به دلیل فرایند افزایش سن کاهش یافته‌اند و غالباً در لب‌ها، گونه‌ها و اطراف دهان دیده می‌شوند.

تزریق هر دوی این مواد به روش کم تهاجمی انجام می‌شود (بدان معنی که به عمل جراحی نیاز ندارند)

 چرا فیلرها نام‌های مختلفی دارند؟

فیلرهای پوستی از نظر غلظت، نیاز به بیحسی و دوام با هم تفاوت دارند. هر برند، غلظت هر نوع ژل را مشخص می‌کند بنابراین با دانستن نام هر برند می‌توان محصولات مختلف را شناسایی کرد.

 آیا تزریق زل آسیب‌زا است؟

بسته به ناحیه تحت درمان، پزشک ممکن است از بیحسی استفاده کند. برخی فیلرها نیز حاوی بیحس کننده‌هایی هستند که درمان را قابل‌تحمل‌تر کنند.

 آیا همه می‌توانند تحت تزریق ژل‌های پوستی قرار گیرند؟

فیلرهای پوستی را نباید در قسمت‌هایی که بیماری یا مشکلات پوستی و التهاب وجود دارد به کار برد. اثر تزریق فیلرهای پوستی در زنان باردار و در دوران شیردهی، افراد مبتلا به بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن آنها را تضعیف می‌کند یا افرادی که تحت درمان با سرکوب کننده‌های ایمنی بدن هستند، آزمایش نشده است و احتمال ابتلا به عفونت در این افراد پس از تزریق بیش از سایر افراد است. حین جلسات مشاوره پیش از درمان، شما باید سوابق پزشکی خود را به طور کامل به اطلاع پزشک یا پرستار برسانید.

 آیا تزریق زل‌های پوستی، خطراتی هم به دنبال خواهد داشت؟

از آنجا که فیلرهای پوستی شبیه به مواد موجود در بدن انسان هستند، خطر بروز واکنش‌های آلرژیک بسیار ناچیز است.

با این حال احتمال بروز برخی واکنش‌های پس از تزریق وجود دارد که معمولاً چند روز بعد از تزریق در پوست یا یک هفته پس از تزریق در لب‌ها خود به خود برطرف می‌شوند. برخی از این واکنش‌ها عبارتند از قرمزی، تورم، درد، خارش، کبودی یا حساسیت به لمس در ناحیه تزریق. پس از برجسته‌سازی لب ممکن است لب‌ها تا حدود یک هفته پس از تزریق متورم شوند اما این تورم معمولاً پس از دو تا سه روز کاهش می‌یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ