مراقبت بعد تزریق چربی به صورت، سینه و باسن: تغذیه و استراحت

مراقبت بعد تزریق چربی به صورت، سینه و باسن

جراحی انتقال چربی، که به آن پیوند چربی یا تزریق چربی نیز معروف است، یک روش جراحی است که در آن جراح پلاستیک با دقت سلول‌های چربی را از یک بخش از بدن بیمار برداشت می‌کند و سپس آن‌ها را برای پرکردن یا فربه کردن بخش دیگری از بدن استفاده می‌کند. در گذشته، تزریق چربی بیشتر برای افزایش حجم و صافی نمودن بخش‌های کوچک بدن به طور موضعی استفاده می‌شد. امروزه، جراحان پلاستیک قادرند در جایگاه پروتزهای سینه، باسن و دیگر قسمت‌های بدن، مقادیر بیشتری از چربی را استفاده کنند. در موارد برجسته‌سازی سینه، عملیات اولیه جهت ایجاد فضا در سینه قبل از تزریق سلول‌ها نیز لازم است.

استفاده از چربی بدن در تزریق چربی، این روش را سازگار با بدن می‌سازد و به کاهش احتمال بروز خطرات و عوارض ناشی از تزریق یا واکنش‌های آلرژیک کمک می‌کند. همچنین، تزریق چربی باعث می‌شود ظاهر فرد به طور طبیعی‌تر نسبت به زمان استفاده از پروتزهای مصنوعی به نظر برسد. در اینجا، درباره نحوه مراقبت از خود در منزل پس از جراحی تزریق چربی، توضیحاتی را برای شما خواهیم داشت.

شما باید دستورالعمل‌های پزشک را در مورد مراقبت‌های پس از عمل تزریق چربی به دقت رعایت کنید تا به بهترین نتایج ممکن است پس از انجام عمل دست‌یابید. کلینیک زیبایی رازی یک دستورالعمل دقیق و مفصل به بیماران می‌دهد تا نسبت به دست‌یابی به بهترین نتایج اطمینان حاصل شود.

 کدام افراد کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی هستند؟


یک کاندیدای خوب برای تزریق چربی باید از نظر فیزیکی از سلامت کافی برخوردار باشد و انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج عمل داشته باشد. همچنین وی باید چربی‌های انباشته شده کافی برای پیوند داشته باشد. بهترین اقدام برای شروع این است که یک گفتگوی صریح با پزشک در مورد بهترین روش جراحی که مناسب شما باشد داشته باشید.

نحوه انجام عمل تزریق چربی 


به قسمتی که چربی در آن تزریق می‌شود، ناحیه گیرنده گفته می‌شود.

به قسمتی از بدن که چربی از آن برداشته می‌شود، قسمت اهداکننده گفته می‌شود. قسمت اهداکننده چربی ممکن است شکم، باسن یا ران باشد. قبل از انجام تزریق، شما و پزشک باید در مورد انتخاب محل اهداکننده چربی صمیم گیری کنید. ممکن است در صورتی که به چربی بیشتری نیاز باشد یا اگر شما بیش از یک تزریق چربی بخواهید انجام دهید، چند محل برای اهدای چربی انتخاب کنید.

بسته به نوع عمل یا عمل‌هایی که شما انجام می‌دهید ممکن است در هنگام تزریق چربی تحت بیهوشی عمومی یا آرام بخشی قرار گیرید. چربی معمولاً از ناحیه شکم یا ران‌ها به روش لیپوساکشن گرفته می‌شود. سلول‌های چربی فراوری شده و خالص‌سازی می‌شوند و سپس در ناحیه تحت درمان تزریق می‌شوند.

اولین مویرگ‌ها پس از 3 تا 4 روز تشکیل شده و سلول‌های جدید چربی را با خون تغذیه می‌کنند. در این مدت، تا 60 درصد از سلول‌های چربی تزریق شده می‌میرند. جراحان معمولاً چربی بیشتر از حد نیاز در محل درمان تزریق می‌کنند تا این موضوع مشکلی ایجاد نکند. به هر حال ممکن است برای دست‌یابی به نتایج مطلوب به تعداد جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشید.

 مراقبت‌های پس از تزریق چربی 


مراقبت‌های پس از تزریق چربی

تورم و بزرگ شدن قسمت درمان شده، عادی و طبیعی است که دلیل آن جراحات ناشی از انجام عمل و تزریق بیش از حد چربی برای جبران مرگ سلول‌های چربی است. تورم به تدریج و پس از گذشت چند روز برطرف می‌شود اما بهبودی کامل پس از چند هفته حاصل می‌شود. باید از پوشش‌های فشرده‌ساز در مدت زمان توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید معمولاً باید حداقل 7 شبانه روز به طور کامل از این پوشش‌ها استفاده کنید و سپس 7 روز فقط بعدازظهرها آنها را به کار گیرید. هر چه مدت زمان بیشتری از این پوشش‌ها استفاده کنید بهتر است.

تا 24 ساعت پس از عمل نباید مسافرت‌های کوتاه هوایی داشته باشید و تا یک هفته هم نمی‌توانید به مدت طولانی پرواز کنید. به مدت دو هفته نباید فعالیت‌های سنگین انجام دهید یا ورزش کنید تا پس از آن بتوانید به فعالیت‌های روزمره و عادی خود بپردازید. ترشح مایع از بریدگی‌های کوچک در چند روز اول پس از درمان عادی است. معمولاً این اتفاق در 24 ساعت اول رخ می‌دهد و شما باید یک پد و گاز نو روی محل درمان قرار دهید. پس از تزریق چربی و مراجعت به منزل و تا مدت یک هفته پس از آن باید از لباس‌های قابل شستشو استفاده کنید.

 تورم وجود توده‌ها و برآمدگی‌ها 


تزریق چربی در اطراف و زیر چشم‌ها باعث بروز تورم و برآمدگی می‌شود، برای پیشگیری از این عوارض در پلک پایین، باید تزریق چربی نانو انجام شود. چربی به وسیله یک کانولای بسیار کوچک برداشته می‌شود و به ذرات بسیار کوچکی تبدیل می‌شود و سپس با استفاده از یک کانولای کوچک به طور عمقی در عضلات تزریق می‌شود. چربی به شکل دانه‌دانه به شکل یک فن انباشته می‌شود تا از برآمده شدن آن جلوگیری شود. شما باید تزریق چربی را پس از 12 هفته که التهاب برطرف شده بهبودی حاصل گردید، دوباره تجدید کنید. تزریق چربی در صورت به جوان‌سازی قسمت‌های مختلف صورت نظیر ابروها، خطوط نازولابیال، گونه‌ها و چانه کمک می‌کند.

 استفاده از یخ پس از تزریق 


برای به حداقل رساندن میزان تورم می‌توانید از کمپرس تمیز و سرد یا از یخ که در یک پارچه خشک پیچیده شده است استفاده کنید. یخ را به آرامی، 4 تا 6 مرتبه در روز و هر بار به مدت 20 دقیقه در 24 ساعت اول پس از انجام عمل روی قسمت تزریق قرار دهید. سرد شدن محل درمان به کاهش تورم کمک می‌کند اما اگر از یخ به مقدار زیاد استفاده کنید، جریان خون به ناحیه درمان شده محدود شده و ممکن است پوست و همچنین سلول‌های چربی دچار آسیب‌دیدگی شوند.

 چه موقع پس از تزریق چربی می‌توانم ورزش کنم؟


تزریق چربی به وسیله کانولاهای بلانت دار انجم می‌شود بنابراین بیشتر بیماران دچار تورم می‌شوند اما معمولاً کبودی پس از تزریق ایجاد نمی‌شود. تمرینات هوازی باعث افزایش فشار خون شده و ممکن است کبودی و تورم را افزایش دهند، توصیه می‌شود که حداقل به مدت دو هفته از انجام ورزش‌های هوازی خودداری کنید.

 رژیم غذایی تزریق چربی 


رژیم غذایی تزریق چربی

تا 48 ساعت پس از تزریق چربی باید از غذاهای نرم استفاده کنید که به حرکات روده شما کمک کرده و همچنین مایعات خنک بنوشید تا از بروز التهاب و تورم پیشگیری شود. به علاوه، مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز به تسریع روند بهبودی و کاهش کبودی کمک می‌کنند. کاهش مصرف نمک نیز به کاهش بروز ادما و التهاب پس از عمل جراحی کمک می‌کند.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به باسن


یکی از مهم‌ترین نکات در مورد دوران بهبودی پس از انجام عمل لیفت باسن برزیلی این است که حداقل به مدت 8 هفته پس از انجام عمل نباید به طور مستقیم روی باسن خود بنشینید. به بیماران غالباً توصیه می‌شود که روی شکم یا پهلو بخوابند و اگر شما مجبور به نشستن هستید باید از یک بالش حلقه‌ای در زیر پای خود استفاده کنید. قرار دادن بالش در پشت پاها نیز برای جلوگیری از وارد آمدن فشار روی چربی پیوندی مؤثر است. رعایت این نکته برای دست‌یابی به نتایج بلند مدت ضروری است زیرا اگر به طور مستقیم روی باسن خود بنشینید، گردش جریان خون در این ناحیه محدود می‌شود. کاهش جریان خون باعث تخریب سلول‌های چربی جدید در باسن می‌شود. باید توجه داشته باشید که تا 40 درصد از چربی‌های تزریق شده زنده می‌مانند؛ بدون در نظر گرفتن این که بیمار بنشنید یا ننشیند. پس از گذشت 8 هفته، باید هنوز برای نشستن از بالش‌های ضربه‌گیر استفاده کنید و از نشستن‌های طولانی مدت حذر کنید. همچنین توصیه می‌شود که در 8 هفته اول پس از انجام عمل جراحی از خوابیدن به پشت خودداری کنید.

 نتایج حاصل از تزریق چربی 


برخی از سلول‌های چربی تزریق شده در طول مدت 6 ماه می‌میرند که باعث می‌شود حجم سطح درمان شده کاهش یابد بنابراین توصیه می‌شود که چربی بیشتری در ناحیه تحت درمان تزریق شود. پس از گذشت 6 ماه، سلول‌های باقیمانده به طور دائمی در محل باقی خواهند ماند. در حالی که این سلول‌ها دائمی هستند اما ساختارهای دیگر صورت و پوست با افزایش سن شروع به از بین رفتن می‌کنند. با گذشت زمان و افزایش سن، بیماران ممکن است تمایل داشته باشند که برای حفظ نتایج و ظاهر جوان خود، درمان را دوباره تکرار کنند. با وجود این ایرادات، تزریق چربی باعث ارتقای طبیعی و دائمی حجم از دست رفته صورت و نقاط دیگر بدن می‌شود و بیشتر بیماران از نتایج حاصله رضایت دارند.

 چه زمانی مراجعه فوری به پزشک ضروری است؟


 در موارد زیر باید با پزشک یا پرستار تماس بگیرید:

  • قرمزی، گرما یا افزایش درد در اطراف شکاف‌ها
  • هر گونه تغییر در محل ایجاد شکاف‌ها مانند ترشح چرک، بوی بد یا جداسازی (دو لبه شکاف روی هم نمی‌آیند)
  • دمای بدن بیش از 38.3 درجه سلسیوس
  • لرزی که باعث لرزش شما می‌شود.
  • تنگی نفس ناگهانی یا ابتلا به اختلالات تنفسی
  • تورم، قرمزی یا ترشح جدید در قسمت‌های دیگر بدن
  • دردی که با مصرف داروهای تجویزی نیز بهبود نمی‌یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ