لیزر موهای زائد: رفع همیشگی موی اضافی بدن (قیمت، مزایا و عوارض)

لیزر

در حالی که هر دو روش اصلاح کردن مو با تیغ و موم، از روش‌های محبوب رفع موهای زائد هستند، اما بزرگترین تفاوت آنها با رفع موی زائد با لیزر در این است که می‌تواند مو را به طور دائم از بدن حذف کند. به دلیل اینکه برای رسیدن به مقاصد زیبایی شناختی یا بهداشتی، رفع موهای زائد در طول سال های اخیر ضرورت پیدا کرده است، مزایای حذف موهای زائد به روش لیزر نیز اهمیت بیشتری یافته است. در میان روش‌های مختلف رفع موهای زائد بدن، روش لیزر در سراسر جهان شناخته شده است. مردان و زنان به طور فزاینده‌ای از لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن خود به عنوان راه حلی ایمن، موثر و دائمی استفاده می‌کنند. دفع موهای زائد با استفاده از لیزر یک روش تایید شده است و اثر بخشی آن در کاهش مداوم رشد مو در طول زمان ثابت شده است.

اینکه کجا بروید و چه کسی این کار را انجام دهد بسیار مهم است زیرا نقش مهمی در نتیجه آن دارد. نتیجه استفاده از یک نوع دستگاه لیزر یکسان، می‌تواند بسته به جایی که شما آن را دریافت و استفاده می‌کنید متفاوت باشد. اگر لیزر یک مدل قدیمی یا اجاره‌ای است یا از یک سایت تخفیف دار مشکوک خریداری شده است، شما در معرض خطر آسیب یا عدم گرفتن نتیجه مطلوب هستید. در نهایت، لیزر با قدرت بالا را فراموش نکنید، زیرا می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند، اما همچنین می‌تواند آسیب بزرگی نیز به شما بزند. قطعا شما انتظار دارید کسی که به خوبی برای این کار آموزش دیده و با مقررات اصولی و تخصصی که نیازهای شما را برآورده می‌کند، آشنایی داشته باشد، این کار را برای شما انجام دهد، مخصوصا زمانی که ممکن است دچار زخم‌های دائمی و سوزش به دلیل استفاده در نواحی نامناسب بدن شود. با توجه به مزایای حذف موهای زائد به روش لیزر، شما می‌توانید از لیزر به عنوان بهترین راه حل برای رفع نیازهای خود استفاده کنید. با این حال، مانند تمام عمل‌های زیبایی، شما باید به یک درمانگاه تایید شده با کارکنان متخصص، که به خوبی آموزش دیده‌اند مراجعه کنید که می‌تواند درمان لیزری را به طور موثر و ایمن ارائه دهد.

انواع لیزرهای حذف موهای زائد


لیزر

جالب است که شما هرگز درباره لیزرهای خاصی که برای رفع موهای زائدتان استفاده می‌کنید چیز زیادی نشنیده‌اید، اما باید بدانید که فقط یک نوع لیزر وجود ندارد بلکه انواع بسیاری از آنها وجود دارد و ممکن است یکی از آنها برای شما بهتر از بقیه باشد. قبل از انتخاب روش لیزر، شما باید در مورد دستگاه‌های مختلفی که موجود می‌باشد و ممکن است بر اساس نیازهای شما، بهترین گزینه باشد، اطلاعات کسب کنید. در اینجا ۵ گزینه اصلی برای هر کسی که از لیزر برای حدف موهای زائد استفاده می‌کند آورده شده است:

پالس شدید نوری(IPL)

احتمالا رایج ترین لیزر برای از بین بردن موهای زائد است. IPL دارای طیف گسترده‌ای از امواج نوری از جمله طیف مادون قرمز است. سیستم‌های زیادی وجود دارند که در این دسته قرار می‌گیرند؛ آکولایت و کوانتوم سیستم‌هایی هستند که کاربر پسندتر هستند و معمولا توسط اپراتورهای تازه کار استفاده می‌شوند. محدودیت‌هایی که کار با این سیستم‌ها را آسان‌تر می‌کند، همچنین موجب می‌شود که این دستگاه‌ها کمتر موثر باشند. برای استفاده از لیزر IPL برای کاهش دائمی مو به حداقل ۸-۱۰ جلسه لیزر با فواصل ۲-۸ هفته‌ای نیاز است.

مزایای IPL
• IPL ملایم و بدون درد است که به معنی آن است که می‌توان آن را تقریبا در هر جایی از بدن استفاده کرد و این انتخاب مناسبی برای افرادی است که پوست حساس و آستانه درد کمی دارند.
• این روش بهترین اثر را در کسانی خواهد داشت که دارای موهای تیره و پوست سفید هستند، اما می‌تواند بر روی تمام انواع پوست‌ها استفاده شود.
• IPL برای موهای سفید یا بور توصیه نمی‌شود.

لیزر دیود

لیزر دیود بسیار محبوب و نسبتا جدید است. این دستگاه طول موج طولانی دارد که اجازه می‌دهد نور عمیق‌تر به فولیکول نفوذ کند و آسیب کمتری به خود پوست برساند. همچنین احتمال روشن شدن رنگ پوست نیز وجود دارد. به یاد داشته باشید که این لیزر نسبتا جدید است، تجربه و داده‌های طولانی مدت کمتری برای ارزیابی اینکه این لیزر برای حذف مو موفق است یا خیر، وجود دارد.

مزایا

• این لیزر بر روی اکثر رنگ‌های پوست اثر گذار است. اما بهترین اثر را در پوست‌های روشن یا معمولی نشان می‌دهد.
• روشی سریع با حداقل عوارض جانبی است، اما شما ممکن است به چندین جلسه لیزر نیاز داشته باشید. از آنجا که این فناوری جدیدتر است، طول عمر نتایج آن نیز هنوز قابل ارزیابی دقیق نیست.

Nd: Yag

دستگاه‌های Nd: Yag اغلب برای پاک کردن خالکوبی و پیگمان‌های بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما می‌توانند برای از بین بردن موهای زائد نیز مورد استفاده قرار گیرند. طول موج طولانی‌تر اجازه می‌دهد نفوذ عمیق‌تری به پوست داشته باشند بدون اینکه تغییر رنگ ایجاد شود، اما شما ممکن است نیاز به جلسات بیشتری نسبت به سایر دستگاه‌های لیزر داشته باشید.

مزایا

• این روش برای پوست تیره ترجیح داده می‌شود زیرا خطرات و ضایعات پس از لیزر و تغییر رنگ پوست را به حداقل می‌رساند، اگرچه می‌توان آن را در طیف گسترده‌ای از انواع رنگ پوست استفاده کرد.
• متاسفانه، این لیزرها برای موهای نازک، کمتر موثر هستند و اندکی دردناک می‌باشند.

لیزر الکساندر

این لیزرها سریع‌ترین لیزرها هستند، به این معنی است که شما می‌توانید منطقه بزرگی از بدن را در زمان کوتاهی لیزر کنید. لیزرهای الکساندر دارای طول موج کوتاه‌تری هستند که آنها را برای پوست‌های روشن و زیتونی رنگ مناسب می‌سازد. موثرترین دستگاه برای رفع موهای نازک و ظریفی است که دیگر انواع لیزر در حذف آنها موفق نبوده‌اند.

مزایا

• سرعت این لیزر برای کسانی است که مایل به لیزر بخش‌های بزرگتری از بدن مانند پاها و پشت هستند، عالی است.
• متاسفانه، دردناک است و در افرادی که رنگ پوست متوسط تا تیره دارند، خطر تغییر رنگ و سوختگی نیز وجود دارد.

لیزر روبی

این قدیمی‌ترین دستگاه لیزر برای حذف موهای زائد است و از کوتاه‌ترین طول موج استفاده می‌کند که باعث می‌شود که اگر موهایتان ظریف یا نازکتر هستند نیز موثر باشد. این لیزر نسبتا بدون درد است، که آن را برای پوست‌های حساس مناسب می‌سازد.

مزایا

•  مناسب برای موهای نازک یا ریز، پوست‌های روشن و پوستهای حساس.
• لیزرهای روبینی می‌توانند تغییرات رنگی در افرادی که پوستی شفاف دارند، ایجاد کند. همچنین آنها نسبتا کوچکتر از سایر دستگاه‌های لیزر هستند.

مزایای استفاده از لیزر رفع موهای زائد


لیزر

صرفه جویی در وقت و پول

روش‌های رایج برای از بین بردن موهای زائد مو شامل اپیلاسیون، اصلاح با تیغ و بند انداختن می‌شود که وقت گیر و خسته کننده است، به ویژه هنگامی که شما باید هر روز این کار را تکرار کنید. مزایای حذف موهای زائد به روش لیزر عبارتند از: دائمی بودن، و هنگامی که این دوره را می‌گذرانید، دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه برای سایر روش‌ها نیست. شما می‌توانید با خیال راحت کرم‌های موبر، موم و ژل‌های اصلاح را از لیست خرید خود حذف کنید. شما همچنین در می‌یابید که رشد موهای جدید با گذشت جلسات بعدی بسیار کم و پراکنده می‌شود. دیگر نیازی نیست که لباس پوشیدن خود را بر اساس برنامه اپیلاسیونتان تنظیم کنید. شما می‌توانید هر لباسی را که می‌خواهید بدون نیاز به چک کردن موهای بدنتان بپوشید.

پس از اثر بدون درد است

اپیلاسیون در صورتی که انجام شود می‌تواند موجب سوزش بثورات و سوزش پوست شود. اصلاح با تیغ منجر به خراشیدگی و بریدگی می‌شود در حالیکه کندن مو با موچین می‌تواند منجر به قرمزی و تورم شود. یکی از مزایای رفع موهای زائد با لیزر در این است که روشی تمیز است، و هیچ چسبندگی یا آلودگی را شامل نمی‌شود. شما مجبور نیستید با موهای دوباره رشد کرده یا تورمی که پس از چند ساعت بروز می‌یابد، روبرو باشید. از این روش می‌توان در هر منطقه از بدن مانند صورت، زیر بغل ، پاها، دست‌ها و بیکینی  استفاده کرد. مردها می‌توانند از لیزر برای رفع موهای روی سینه یا پشت خود استفاده کنند تا بتوانند بدن خود را نشان دهند. لیزر حتی بر روی موهای زائد در نیامده شما نیز اثر می‌کند، و سریع آنها را از بین می‌برد.

روش سریع

یکی دیگر از مزایای از بین بردن موهای زائد با روش لیزر در این است که شما نباید زمان زیادی را برای هر جلسه صرف کنید. لیزر می‌تواند موهای زیادی را در بخش بزرگی از بدن، در یک جلسه بسوزاند. هر جلسه برای یک منطقه کوچک مانند پشت لب تنها می‌تواند یک دقیقه از وقت شما را بگیرد. برای مناطق بزرگتر بدن مانند پشت و پاها ممکن است یک ساعت طول بکشد. اگر برای لیزر ناحیه زیر بغل یا بیکینی تصمیم گرفته‌اید، می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد. پس از سه تا هفت جلسه، خواهید دید که این منطقه به طور دائمی صاف شده و لمس ابریشمی دارد.

بی خطر و بدون درد

شما می‌توانید مطمئن باشید که روش لیزر بی خطر است زیرا پرتوهای نور تنها بر روی فولیکول مو موثر هستند و پوست اطراف آن دست نخورده باقی می‌ماند. یکی از جذاب ترین مزایای حذف موهای زائد با لیزر، این است که این روش در مقایسه با اپیلاسیون بدون درد است. تنها احساسی که شما می‌کنید شبیه به حرکت کردن یک نوار لاستیکی گرم روی پوستتان است. ناراحتی نیز می‌تواند به حساسیت ناحیه لیزر شده بستگی داشته باشد.

چگونه خود را برای رفع موهای زائد با لیزر آماده کنیم؟


لیزر

 

چهار هفته قبل از لیزر: بردشتن مو با موچین یا اپیلاسیون را قطع کنید

هر نوع روش حذف مو که شامل کندن مو از ریشه می‌شود، باید حداقل یک ماه قبل از جلسه لیزر متوقف شود. این شامل اپیلاسیون، بند انداختن، استفاده از موچین و ... است، البته فقط مربوط به منطقه‌ای است که تحت لیزر قرار می‌گیرد. دلیل این امر در این است که پرتوهایی که برای حذف مو با لیزر استفاده می‌شوند رنگدانه‌ها را در ریشه‌های مو مورد هدف قرار می‌دهند. در نتیجه بدون وجود ریشه مو، لیزر قادر به انجام کار نخواهد بود. ممکن است فکر کنید که فقط چند روز یا یک هفته طول می‌کشد تا موها دوباره شروع به رشد کنند، اما چرخه رشد مو واقعا بیشتر طول می‌کشد.

چهار هفته قبل از جلسه لیزر: سفید کردن موها را متوقف کنید

در صورتی که موهای تیره خود را به طور منظم سفید می‌کنید، اگر می‌خواهید نتایج لیزر را ببینید، باید یک ماه قبل از جلسه لیزر این کار را متوقف کنید. لیزرها برای هدف قرار دادن رنگدانه تیره فولیکول مو طراحی شده‌اند، به همین دلیل آنها بر روی موهای قرمز، خاکستری و بلوند موثر نیستند. سفید کردن مو باعث می‌شود که لیزر در رفع موهای زائد موثر نباشد.

دو هفته قبل از جلسه لیزر: اجتناب از نور خورشید

توصیه می‌شود که حداقل دو هفته قبل از جلسه لیزر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. این امر به این دلیل است که برنزه شدن احتمال عوارض جانبی مانند تغییر رنگ پوست را افزایش می‌دهد. در نتیجه، شما همچنین باید از صندلی‌های برنزه، اسپری برنزه و هر محصولی که برای تیره کردن پوست شما طراحی شده است، اجتناب کنید.

سه روز قبل از جلسه لیزر: از مصرف این داروها اجتناب کنید

بعضی از داروها حساسیت پوستی را افزایش می‌دهند و حداقل سه روز قبل از قرار گرفتن در معرض لیزر باید مصرف آنها را متوقف کنید. یک مثال از آن داروهای ضد آکنه است. سایر موارد عبارتند از:
• آسپرین
• ویتامین E
• دیفرین
• رتینول و رتینوئید
• تازوراک
• هیدروکینون
• محصولات آلفا هیدروکسید
• محصولات بتا هیدروکسی

۲۴ ساعت قبل از جلسه لیزر: اصلاح کردن با تیغ

یک روز قبل از رفتن به جلسه لیزر باید موهای ناحیه‌ای را که قرار است لیزر شود را اصلاح کنید. لیزرها به بهترین نحو روی موهای تازه اصلاح شده کار می‌کنند زیرا فولیکول‌ها اشعه لیزر را بهتر جذب می‌کنند. اصلاح نکردن مو موجب جلوگیری از رسیدن پرتو لیزر به ریشه می‌شود زیرا موهای بلند تمام انرژی لیزر را جذب می‌کند. از آنجا که اصلاح کردن، ریشه مو را حذف نمی‌کند، در نتیجه لیزر می‌تواند رنگدانه موجود در ریشه را هدف قرار داده و فولیکول آن را از بین ببرد.

روز لیزر: حذف هر محصول آرایشی از روی پوست

پوست قبل از اینکه لیزر شود، باید با آب و صابون تمیز شود. این کار اطمینان حاصل خواهد کرد که هر محصولی که به طور مرتب استفاده می‌کنید را از بین برده و بر رفع موهای زائد تاثیر نمی‌گذارد. برخی از محصولاتی که باید تمیز شوند عبارتند از:
• دئودورانت
• لوسیون
• عطر
• آرایش
• داروهای ضد آکنه
• پماد
قبل از اینکه به جلسه لیزر بروید، آماده شوید و چیزهایی را که نیاز دارید را بردارید. برخی از موارد برای مراقبت بعد از لیزر مورد نیاز است مثلا ممکن است بخواهید از کرم‌های ضد آفتاب و کرم ضد التهاب یا کرم آرام بخش استفاده کنید، که بسیار شبیه به کرمی است که بعد از لیزر، درمانگاه در منطقه تحت لیزر اعمال می‌کند. این کرم را به صورت دستی استفاده کنید و آن را در شب قبل از خواب و در صبح، به مدت ۲۴-۴۸ ساعت یا بیشتر مصرف کنید (اگر احساس می کنید که به آن نیاز دارید).

نحوه عمل دستگاه لیزر


 

از بین بردن موهای زائد با استفاده از لیزر بر اساس استفاده از رنگدانه موجود در بدن که ملانین نام دارد، انجام می‌شود. ملانین چیزی است که به پوست، موها و چشم رنگ می‌دهد. این ماده همچنین به محافظت از شما در برابر تابش‌های خطرناک خورشید کمک می‌کند. به عنوان مثال، در یک روز آفتابی، ملانین موجود در پوست شما، اشعه مضر UV اشعه خورشید را قبل از اینکه به عمق بدن شما نفوذ کند، جذب می‌کند. ملانین موجود در مو نیز همان چیزی است که تابش نور خورشید یا تابش پرتوی کوچک حاصل از لیزر را جذب می‌کند. و بر خلاف نور معمولی که از طول موج‌های مختلف یا نورهای رنگی ساخته شده است، پرتو لیزر فقط یک طول موج دارد. این طول موج‌ها به طور یکنواخت در یک جهت حرکت می‌کنند، و یک پرتو بسیار باریک نور را ایجاد می‌کنند که می‌تواند روی نقطه کوچکی متمرکز شود. نتیجه آن یک شکل بسیار متمرکز و بسیار قدرتمند انرژی است. به همین دلیل انرژی حاصل از لیزر ملانین موجود در موهای شما را می‌سوزاند، زیرا آن را تا دمای ۲۱۲ درجه فارنهایت گرم می‌کند. همانطور که آب آن تبخیر می‌شود، آن را می‌سوزاند و یک جرقه به نام یک شعله لیزر ایجاد می کند. اگرچه به نظر میرسد که بدن شما با پرتوهای شدید لیزر بمباران میشود، پرتوهای متمرکز حاصل از اشعه لیزر، تا زمانی که به درستی انجام شود، فقط بر روی موهای زائد اثر دارد. فقط نباید انتظار داشته باشید که لیزر بدن کامل را در یک جلسه داشته باشید. بدن شما فقط می‌تواند دوزهای کمی از تابش را در یک زمان اداره کند.

مراقبت از پوست پس از لیزر برای حذف موهای زائد


لیزر

 

کمپرس یخ

لیزر

اگر پس از لیزر احساس درد می‌کنید (بعضی از افراد دارای پوست حساس ممکن است این را تجربه کنند)، یک راه خوب برای کمک به آن وضعیت این است که یک بسته یخ روی محل لیزر شده قرار دهید. بسته یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا زمانی که درد به سطح قابل تحمل برسد یا کاهش یابد. با این حال، احساس درد معمولا نادر است- اگر احساس درد می‌کنید، تنها در طول جلسه لیزر است و نه بعد از آن. به ویژه اگر شما کلینیک مناسب و تکنسین آموزش دیده‌ای را انتخاب کرده باشید!

کرم ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب به طور کلی یک ایده خوب است. اگر از کرم ضد آفتاب تا به حال استفاده نمی‌کردید، ممکن است بخواهید نسبت به انجام این کار اقدام کنید. اما مهم‌تر از همه، پس از درمان، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در مناطق لیزر شده است، زیرا پس از اینکه پوست شما لیزر شد، به اشعه UV آفتاب حساس می‌شود. همچنین می‌تواند پوست شما را مستعد تیره شدن کند، که منجر به یک تناقض ناخوشایند در پوست و نیز برخی از آسیب‌های پوستی می‌شود. از استفاده از کرم ضد آفتاب اجتناب کنید! همچنین از برنزه کردن نیز اجتناب کنید- با برنزه کردن بدن، اشعه UV به بدن شما آسیب می‌رساند، حتی اگر شما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. حالا که پوست شما حساس و آسیب پذیر است، عاقلانه نیست که خود را در خورشید قرار دهید. پس حداقل یک هفته از برنزه کردن پوست خود اجتناب کنید.

اجتناب از گرما

شما ممکن است بخواهید از درمان‌های گرمایی در طول ۴۸ ساعت بعد از جلسه لیزر استفاده کنید، اما این کار مجاز نیست. بنابراین این بدان معنی است که هیچ سونا، اتاق بخار، ماساژ ونتوزا، ماساژ با سنگ گرم و بدترین مورد... هیچ دوش آب جوشی (آب گرم خوب است) مجاز نیست.

فقط لوازم آرایشی معدنی

اگر لیزر صورت داشته باشید (مانند لیزر صورت یا موهای روی چانه)، ۴۸ ساعت برای آرایش کردن صبر کنید زیرا ممکن است منافذ را مسدود کرده و باعث تحریک پوست شود. یک استثنا در این مورد استفاده از مواد آرایشی معدنی است که برای استفاده پس از لیزر نیز مناسب است. همچنین اگر شما از داروهای ضد آکنه یا پماد موضعی استفاده می‌کنید، بهتر است تا ۴۸ ساعت بعد، مصرف آنها را متوقف کنید.

موهایتان را دستکاری نکنید

در بین جلسات لیزر، بهتر است موهایتان را دستکاری نکنید زیرا لیزر موثر به فولیکول موی دست نخورده نیاز دارد. این بدان معنی است که هیچ برداشتن مو با موچین، اپیلاسیون یا بند انداختنی انجام نشود. بنابراین اگر بخواهید موهایتان را فوری بزدایید، چه کاری انجام می‌دهید؟ خوب- فقط آن را اصلاح کنید. اصلاح مو با تیغ موجب سالم نگه داشتن فولیکول مو می‌شود. ممکن است مجبور شوید بین جلسات لیزر، موهایتان را اصلاح کنید، اما با گذشت زمان نیاز به آن کمتر و کمتر خواهد شد.

فاصله بین جلسات را رعایت کنید

هر تار مو دارای یک چرخه رشد نرمال است و ممکن است لازم باشد برای بین هر جلسه به ۴ تا ۸ هفته، بسته به زمان مورد نیاز، فاصله باشد. کلینیک شما فاصله مورد نیاز را به شما اطلاع خواهد داد. بنابراین آن را به خاطر داشته باشید- و برای مراقبت از پوست خود و جلوگیری از اثرات منفی، از تحریک آن اجتناب کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب را به یاد داشته باشید و به همینطور به خاطر داشته باشید که این موها را دستکاری نکنید!

سوالات رایج


لیزر

به چند جلسه لیزر نیاز دارید؟

متوسط تعداد دفعات مشاهده شده برای از بین بردن دائمی موهای زائد ۴-۶ جلسه است، اما برخی افراد به دو جلسه به خوبی پاسخ می‌دهند و برخی نیز نیاز به ده جلسه دارند. به همین دلیل جلسات مورد نیاز برای حذف موهای زائد به روش لیزر اغلب توسط پزشک یا تکنسین تعیین می‌شود.

آیا شما می‌توانید در صورتی که برنزه کرده اید، لیزر کنید؟

خیر امکان پذیر نیست. تنها راه برای لیزر پوست برنزه بدون ایجاد سوختگی، استفاده از تغییر تنظیمات و کاهش شدت پرتوی لیزر است که نتیجه آن اثر بخش نخواهد بود.

چه کسی این کار را انجام خواهد داد؟

کلیه کلینیک‌های لیزر نیازی به آموزش و یا حتی صدور گواهینامه ندارند، و در نتیجه شما هرگز نمی‌دانید که چه کسی لیزر شما را انجام می‌دهد، مگر اینکه خود شما درخواست کنید. اطمینان حاصل کنید که تکنسین لیزر شما با تجربه باشد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”