لیزر فرکشنال برای جوانسازی و رفع انواع لک و اسکار پوست صورت

استفاده از لیزر فراکشنال CO2 برای جوانسازی پوست نتایج بسیار موثری را به ارمغان می‌آورد، بدون نیاز به جراحی. درمان لیزر فراکشنال یک ترکیب از تکنیک‌های لیزر Ablative و غیر Ablative است که برای درمان آسیب‌های ناشی از تابش خورشید و پیری پوست استفاده می‌شود. در حالی که درمان‌های لیزر Ablative عمدتاً لایه بیرونی پوست را و درمان‌های لیزر غیر Ablative تنها کلاژن پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهند، درمان لیزر فراکشنال هر دو لایه اپیدرم و درم پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

لیزر فراکشنال CO2 با استفاده از تکنولوژی لیزر پیشرفته، لایه‌های بیرونی پوست آسیب دیده را از بین می‌برد و به نتیجه، پوست نرم، صاف و جوان‌تر می‌شود. این درمان قابل استفاده برای انواع پوست و برای همه بیماران است، اما تکنیک‌ها ممکن است بسته به سن بیمار، نوع پوست، نحوه تماس با آفتاب و موقعیت ناحیه درمانی در بدن، متفاوت باشند. همچنین، درمان با لیزر فراکشنال می‌تواند با جراحی و سایر روش‌های درمانی پوست ترکیب شود.

آیا من کاندیدای مناسبی برای عمل لیزر فراکشنال هستم؟ 


اگر شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و درباره ظاهر شدن خطوط مشخص، چین و چروک‌های پوست، زخم‌های آکنه  یا بی‌نظمی رنگدانه‌های پوست نگران هستید؛ به احتمال زیاد کاندیدای مناسبی برای انجام لیزر درمانی فراکشنال co۲ می‌باشید. همچنین درمان لیزر فراکشنال می‌تواند برای پویکیلودرما سیوات و استرچ مارک‌ها مفید باشد. لیزر فراکشنال را می‌توان در هر قسمتی از بدن استفاده کرد اما در مقایسه با روش‌های سنتی  Ablative به طور خاص روی گردن، قفسه سینه، و دستها مفید است. بیمارانی که نباید تحت درمان لیزر فراکشنال co۲ قرار بگیرند شامل زنان باردار، افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند، بیمارانی که داروهایی مصرف می‌کنند که میزان حساسیت آنها به نور را افزایش می‌دهند، کسانی که اختلالات خونریزی یا ایجاد زخم دارند، می‌باشند. در طول مشاوره شما، پزشک سابقه پزشکی را به طور کامل بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند شما کاندیدای مناسبی برای این روش می‌باشید.

مزایای لیزر فراکشنال 


مزایای لیزر فراکشنال

لیزر جوانسازی پوست فراکشنال co۲ برای مراقبت از پوست موثرتر از هرگونه محصول موضعی موجود در بازار است. لیزرها نسبت به روش‌هایی مانند لایه برداری و درم ابریژن روشی کنترل شده‌تر برای جوان سازی پوست هستند. می‌توان برای دستیابی به عمق خاصی از نفوذ و تراکم درمان، پارامترهای لیزر را تنظیم کرد. پس از تنظیم این پارامترها می‌توان یک درمان یکنواخت بدون هیچ‌گونه فضایی برای خطای تکنسین انجام دهنده را انتظار داشت.

کاهش چین و چروک‌ها 

لیزر جوانسازی فرکشنال co۲ باعث تحریک تولید کلاژن در پوست و جوانسازی مداوم طی چند ماه پس از درمان می‌شود. نتیجه آن پوستی سفت‌تر، محکم‌تر و جوان‌تر است.

یکنواخت کردن رنگ و بافت پوست 

درمان با لیزر co۲ می‌تواند بافت پوست شما را بهبود بخشیده و با درمان بی‌نظمی‌های رنگدانه در چهره شما و در عین حال به حداقل رساندن هیپرپیگمانتاسیون و روشن‌تر شدن عمومی پوست، رنگ پوست شما را بهبود می‌بخشد.

درمان آسیب دیدگی پوست در اثر تابش آفتاب 

درمان‌های لیزر فراکشنال co۲ آسیب ناشی از نور خورشید و لکه‌های خورشیدی که اغلب همراه آن هستند (که لکه‌های پیری، نقاط تیره یا لکه‌های کبدی) نیز نامیده می‌شوند را درمان می‌کند و همچنین‌ خال‌ها یا نشانه‌های مادرزادی را برمی‌دارد.

زخم‌ها 

جوانسازی پوست با ناپدید کردن زخم‌های عمیق آکنه عمل کرده و یک پوست صاف‌تر برای شما به ارمغان می‌آورد. لیزرها با برداشتن لایه‌های فوقانی پوست می‌توانند اندازه حفره‌ها یا جای زخم باقی مانده ناشی از این زخم‌ها را کاهش دهند.

آماده شدن برای لیزر فراکشنال 


پزشک قبل از عمل لیزر، دستورالعمل‌های قبل از عمل را به شما ارائه می‌کند اما قاعده کلی این است که حداقل ۴ هفته قبل از انجام جلسه درمانی خود از برنزه کردن خودداری کنید. زیرا پوستی که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفته است، بیشتر در معرض خطر بروز عوارض و ناراحتی در طول عمل قرار دارد.

لیزر فراکشنال co۲ چگونه عمل می‌کند؟


لیزر فراکشنال co۲ چگونه عمل می‌کند؟

برای درک چگونگی عملکرد درمان لیزر فراکشنال، درک اساسی از ساختار پوست ضرورت دارد. به طور کلی پوست از سه لایه اپیدرم (لایه فوقانی)، لایه درم (لایه میانی) و زیر جلدی (لایه چربی پایینی) تشکیل شده است. لایه اپیدرم حاوی سلول‌های تولید کننده رنگدانه است که ملانوسیت نامیده می‌شوند و وظیفه رنگ بخشیدن به پوست را بر عهده دارند. لایه درم از فیبرهای الاستین و کلاژن تشکیل شده است که فراهم کننده استحکام، سفتی، قابلیت کشسانی و انعطاف پذیری پوست هستند.

طی فرآیند پیر شدن بدن، ظاهر و ویژگی‌های پوست تغییر می‌کند. اپیدرم نازک‌تر می‌شود؛ بنابراین لکه‌ها نمایان‌تر می‌شوند و کلاژن موجود در لایه درم به تدریج از بین می‌رود که این امر منجر به ایجاد خطوط صورت، ایجاد لکه‌های پوستی و چین و چروک می‌شود.

درمان با لیزر فراکشنال با هدف قرار دادن اپیدرم و درم انجام می‌شود. این کار با ارسال یک پرتو لیزر به سوی پوست که به هزاران ستون درمانی کوچک تقسیم می‌شود، انجام می‌گیرد. این نواحی عمیق پوست که در عمق نفوذ موثر لیزر قرار دارند، مناطق درمانی میکرو ترمال (MTZ) نامیده می‌شوند. در هر MTZ سلول‌های رنگدانه اپیدرمال کهنه کنار زده می‌شوند و نفوذ کلاژن در درم باعث واکنشی می‌شود که منجر به تشکیل کلاژن جدید می‌گردد. لیزر با استفاده از MTZ ها مشکلات درون ناحیه تحت درمان را هدف قرار داده و درمان می‌کند در حالی که بافت‌های سالم احاطه کننده آن‌ها بدون هیچ گونه آسیبی باقی می‌مانند و به بهبود زخم کمک می‌کنند.

فرایند بهبودی در درمان با لیزر فراکشنال در مقایسه با سایر لیزرهایی که تمام بافت‌های ناحیه تحت درمان را هدف قرار می‌دهند، بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

لیزر فراکشنال ۲co جوان کننده پوست با هزاران کانال حرارتی لیزری میکروسکوپی کوچک، تنها بخش‌هایی از پوست شما را هدف قرار می‌دهد. مناطقی که تحت درمان قرار نگرفته‌اند از « پُل»های کوچکی تشکیل شده‌اند که در سرعت بخشیدن به روند بهبودی موثر هستند. به همین دلیل این روش پیشرفته از جهت بهبودی نسبت به درمان‌های ۲co سنتی بسیار بهتر است.

انجام لیزر فراکشنال


انجام لیزر فراکشنال

  • در ابتدا یک ژل روان کننده روی سطح پوست ریخته می‌شود تا حرکت هندپیس رباتیک که روی پوست حرکت می‌کند، روان‌تر شود.
  • زمان درمان به ناحیه تحت درمان بستگی دارد؛ اما به طور کلی حدود ۳۰ دقیقه به طول خواهد انجامید.
  • درد ناشی از عمل، به میزان انرژی ارسال شده به نواحی تحت درمان بستگی دارد. لازم است از یک کرم بی‌حسی قوی که همراه با لیزر فراکسل ارائه می‌شود، استفاده گردد.
  • برای کاهش ناراحتی در طول عمل، از یک دستگاه خنک کننده به نام ماشین زیمر استفاده می‌شود.

انجام دادن عمل لیزر فراکشنال co۲ چه مدت طول می‌کشد؟ 


لیزر جوانسازی پوست فراکشنال co۲ حدود ۱۵ تا ۲۵ دقیقه طول می‌کشد. علاوه بر این که حداقل ۴۵ دقیقه قبل از درمان باید بی‌حسی موضعی اعمال شود تا ناحیه تحت درمان، قبل از آغاز درمان بی‌حس شده باشد.

دوره بهبودی پس از لیزر فراکشنال co2


مزایای لیزر فراکشنال

بهبودی پس از جلسه درمانی با لیزر جوانسازی فراکشنال co۲ حداقل میزان ناراحتی را دارد و توسط تمام انواع پوست‌ها به خوبی تحمل می‌شود. در حالت ایده‌آل، دوره نقاهت پس از عمل از چند روز تا یک هفته طول می‌کشد؛ اگرچه برخی از افراد می‌توانند درست در همان روز با میکاپ کردن برای پوشاندن قرمزی پوست به محل کار خود بازگردند. قرمزی و برافروختگی پوست در هر ناحیه بدن، ۲ تا ۴۸ ساعت پس از درمان باقی خواهد ماند. مراقبت‌های مناسب پس از درمان به شما اطلاع داده خواهد شد.

هفته اول تا دوم

بیشترین میزان بهبودی در هفته اول رخ می‌دهد. انتظار می‌رود تا پایان هفته اول بتوانید به فعالیت‌های معمول خود بازگردید؛ اما برای برخی از افراد ممکن است دوره نقاهت تا دو هفته نیز به طول بیانجامد. به بیماران توصیه می‌شود در صورت امکان در هفته اول پس از جلسه درمانی از آرایش کردن خودداری کنند.

هفته سوم 

شما می‌توانید پس از گذشت حدود دو هفته انتظار بهبودی کامل را داشته باشید. پوست شما تا چند ماه به ساختن کلاژن ادامه خواهد داد اما ظاهر آن در هفته سوم طبیعی به نظر خواهد رسید. در این زمان، معمولاً بیماران می‌توانند به راحتی ورزش کردن را از سر بگیرند.

ماه اول پس از عمل 

انتظار می‌رود پس از ۴ هفته، بهبودی واقعی در پوست شما دیده شود. در این زمان ممکن است در صورت لزوم به شما توصیه کنیم جلسه بعدی درمانی خود را طبق برنامه درمانی که در طول جلسه مشاوره تعیین شده است، انجام دهید.

خطرات و عوارض


درمان با لیزر فراکشنال معمولاً به خوبی توسط بیماران تحمل می‌شود و عوارض آن نادر است. با این حال در این روش نیز مانند همه روش‌های درمانی خطراتی وجود دارد.

برخی از عوارض جانبی و خطراتی که ممکن است پس از درمان لیزر فراکشنال تهاجمی یا Ablative ایجاد شود (که به طور خاص در پوست گردن دیده می‌شود) شامل موارد زیر است:

  • ورقه ورقه شدن بیش از حد پوست (پوسته پوسته شدن، لایه لایه شدن)
  • تورم تا یک هفته پس از درمان- این مشکل را می‌توان با گذاشتن بسته‌های یخ در فواصل زمانی ۱۰ دقیقه‌ای در ۲۴ ساعت اول پس از عمل بهبود بخشید.
  • پیگمانتاسیون پس از التهاب- این مشکل در بیمارانی که سابقه ملاسما یا هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب دارند، بیشتر شایع است (بیشتر در بیمارانی که رنگ پوست تیره‌تری دارند دیده می‌شود)
  • انفجار آکنه، زدن تبخال و تاول، عفونت‌های باکتریایی و عفونت کاندیدا
  • درماتیت تماسی

 

سوالات رایج 


چه مدت پس از انجام درمان لیزر فراکشنال co۲ میتوانم عمل بوتاکس یا تزریق پرکننده‌های پوستی را انجام دهم؟ 

پزشکان توصیه می‌کنند قبل از درمان با بوتاکس ، ژل ژوویدرم یا سایر فیلرهای پوستی حداقل یک ماه صبر کنید تا اجازه دهید پوست شما ابتدا بهبود یافته و جوانسازی شود.

نتایج لیزر جوانسازی فراکشنال co۲ چه مدت باقی می‌ماند؟

مدت زمان باقی ماندن نتایج درمان لیزر فراکشنال co۲ به چگونگی محافظت شما از پوست خود در مقابل تابش خورشید و عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن، بستگی دارد. همچنین عوامل طبیعی مانند افزایش سن، سلامت عمومی بدن و تغییرات وزن در عمر نتایج شما نقش دارند.

آیا درمان‌های لیزر باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند؟ 

آیا درمان‌های لیزر باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند؟

بله. درمان‌های عمیق‌تر معمولاً باعث تولید کلاژن جدید و سازماندهی بیشتر کلاژن می‌شوند. به همین دلیل است که درمان‌های لیزر عمیق‌تر مانند درمان‌های لیزر co۲ ، خطوط ریز پوستی را اصلاح می‌کنند و ظاهر یکدست‌تر و روشن‌تری به پوست می‌بخشند. تولید کلاژن و سازماندهی مجدد آن پس از درمان‌های عمیق‌تر با لیزر، چندین ماه ادامه خواهد یافت. این امر نشان می‌دهد که چرا نتایج واقعی شما بلافاصله پس از چند هفته اول بعد از درمان با لیزر فراکشنال پوست عمیق، مشخص نمی‌شود. درمان‌های سطحی‌تر نیز تولید کلاژن را تحریک می‌کنند اما میزان آن بسیار کمتر است. ترمیم کلاژن حاصل از درمان‌های سطحی معمولاً پس از یک جلسه درمان، قابل توجه یا قابل مشاهده نیست؛ اما اگر برنامه درمان‌های لیزر سبک‌تر خود را دنبال کنید، ممکن است بتوان انتظار داشت که کلاژن پوست شما برای چند سال «در حالت بهتری قرار داشته باشد».

بهترین زمان سال برای لیزر جوانسازی پوست چه موقع است؟

پاییز و زمستان محبوب‌ترین فصل‌های سال برای لیزر جوانسازی پوست هستند زیرا به دلیل سردتر بودن و تاریک‌تر بودن ماه‌های این فصول، به حداقل رساندن میزان قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب راحت‌تر است. با این وجود مادامی که شما اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از قرار گرفتن نواحی درمان شده با لیزر در معرض آفتاب را انجام دهید، قطعاً می‌توان درمان با لیزر را در تمام فصول سال انجام داد. یک ضدآفتاب مناسب حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی، در صورت چند بار تمدید شدن در طول روز و استفاده از یک کلاه آفتابگیر برای به حداقل رساندن خطر قرار گرفتن بیش از حد نواحی درمان شده با لیزر در معرض آفتاب، مطمئناً کافی است.

بهترین درمان لیزر برای زخم‌ها و منافذ بزرگ چیست؟ 

پزشکان معمولاً برای زخم‌ها و منافذ بزرگ پوست و همینطور بهبود بافت پوست، لیزر فراکشنال co۲ را توصیه می‌کنند. همچنین می‌توان از یک لیزر co۲ دامنه کامل استفاده کرد اما در این صورت باید دوره نقاهت طولانی‌تری را انتظار داشته باشید. لیزرهای اربیوم نیز می‌توانند به میزان قابل توجهی مشکلات سطحی پوست ناشی از زخم‌ها و منافذ بزرگ را بهبود ببخشند و برخی از لیزرهای اربیوم پراکنده می‌توانند رنگ پوست را تا چند درجه بهبود ببخشند اما به طور کلی لیزرهای co۲  نسبت به لیزرهای اربیوم بیشتر باعث بازسازی کلاژن و بهبود جای زخم می‌شوند زیرا قادر به عبور دادن میزان بیشتری از انرژی به لایه‌های عمیق‌تر پوست هستند. برای بهبود قرمزی ناشی از زخم، لیزرهای IPL یا لیزرهای پالس رنگی که در چند جلسه درمانی انجام می‌شوند می‌توانند مفید باشند. اگر یک زخم جدید برداشته‌اید و نگران ماندن جای آن هستید، باید بدانید اغلب به درمان با لیزر احتیاجی نیست؛ زیرا در بیشتر بزرگسالان انتظار می‌رود قرمزی جای زخم چندین ماه پس از وارد شدن آسیب به پوست، به خودی خود از بین برود.

کدام روش درمانی برای خطوط چانه و لب فوقانی بهتر است؟ لیزر یا درم ابریژن؟

معمولاً پزشکان برای درمان نواحی عمومی، لیزر فراکشنال co۲ را توصیه می‌کنند زیرا انجام این روش درمان در یک مقیاس بزرگ، نسبت به لایه برداری عمیق، لیزر دامنه کامل یا درم ابریژن، بهبود قابل توجه، دوره نقاهت کمتر و خطر هیپرپیگمانتاسیون کمتری به همراه دارد. ممکن است به بیش از یک جلسه درمانی احتیاج باشد و درم ابریژن متمرکز شده را می‌توان روی شیارهای بسیار عمیق یا خطوط لب انجام داد. پزشکان لیزر را به‌ عنوان درمان اولیه توصیه می‌کنند زیرا به جراح این امکان را می‌دهد تا درمانی را برای بیمار ارائه کند که قابل پیشبینی بوده و نسبت به درم ابریژن یا لایه برداری، یکنواخت‌تر و قابل تنظیم‌تر است.

بین جلسات درمانی لیزر باید چه مدت صبر کنم؟

مدت زمان انتظار بین جلسات درمانی لیزر، به میزان تهاجم درمان بستگی دارد. در بیشتر درمان‌های لیزر فراکشنال co۲ ، پزشکان معمولاً به بیماران توصیه می‌کنند قبل از در نظر گرفتن هر گونه درمان دیگری ۶ تا ۱۲ ماه صبر کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ