لیزر الکساندرایت: مزایای لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت

 آیا شما نیز از تیغ کشیدن، شیو کردن یا موم انداختن مداوم موهای زائد خود خسته شده اید؟ آیا به دنبال یک راه حل قطعی و دائمی برای خلاص شدن از شر موهای زائد خود هستید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است می‌توانید از مزایای لیزر موهای زائد بهره‌ مند شوید. لیزر الکساندرایت دستگاهی است که با استفاده از انرژی پرقدرت نور به تخریب فولیکول‌های مو می‌‌پردازد. در این روش رنگدانه‌های موجود در فولیکول‌ها به جذب نور لیزر می‌پردازند و این امر باعث از بین رفتن موی زائد خواهد شد. لیزر موهای زائد در مقایسه با سایر روش‌های موجود به سرعت و به سادگی انجام می‌شود. برای از بین بردن دائمی ‌موهای زائد، شما به ۳ تا ۵ جلسه درمان نیاز خواهید داشت.

 لیزر الکساندرایت چیست؟


لیزر الکساندرایت چیست

دستگاه‌های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد با طول موج مورد نیاز در افراد مختلف وجود دارند. این دستگاه‌ها شامل دستگاه لیزر رابی، دستگاه ان دی یاگ، دستگاه دایود، دستگاه الکساندرایت و دستگاه آی پی ال می‌شوند. نوع دستگاه مورد استفاده برای افراد متقاضی درمان، بر اساس رنگ پوست و نوع و رنگ موی آنها تعیین می‌شود.

دستگاه لیزر الکساندرایت به دلیل عملکرد مناسب و خطرات کمتر نسبت به سایر روش‌های موجود، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. متعدد دستگاه‌های لیزر الکساندرایت طراحی و ساخته شده‌اند تا نتایج مطلوب درمانی را برای بیماران به ارمغان بیاورند و از بین آنها، دستگاه لیزر الکساندرایت به عنوان محبوب‌ترین مورد شناخته می‌شود.

لیزر الکساندرایت با استفاده از لیزر نور قرمز و کریستال‌های الکساندرایت، موثریت بسیار زیادی در از بین بردن موهای زائد دارد. این دستگاه لیزر با تولید طول موجی حدود ۷۵۰ نانومتر، قادر است پرتوی قدرتمند و کوتاه را ایجاد کند. لیزر برای درمان انواع مختلف از اختلالات پوستی، از جمله ضایعات عروقی، حذف تتو، ضایعات رنگی و از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شود.

 با توجه به دامنه گسترده کاربرد لیزر الکساندرایت میزان محبوبیت آن افزایش یافته است. می‌‌توان از این لیزر برای درمان نقاط گسترده پوست استفاده کرد و بخش بزرگی را هدف قرار داد. لیزر الکساندرایت به بیمار کمک می‌کند طی مدت کوتاهی به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کند و از دردسرهای حاصل از شیو کردن خلاص شود.

 لیزر الکساندرایت چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟


لیزر الکساندرایت چگونه موهای زائد را از بین می‌برد

 هنگامی ‌که دستگاه لیزر روی ناحیه مورد نظر قرار می‌گیرد انرژی نور لیزر که از دستگاه ساطع می‌‌شود به گرما تبدیل می‌شود اما به هیچ عنوان باعث آسیب ‌دیدگی پوست نخواهد شد. فولیکول‌های مو شروع به تخریب شدن می‌‌کنند اما ساختارهای اطراف پوست دچار آسیب دیدگی نخواهند شد.

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد شامل چه مواردی است؟


مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد شامل چه مواردی است

  • پس از اتمام درمان باید از کمپرس سرد استفاده کنید و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید تا خنک شود و از میزان درد و تورم کاسته شود. استفاده از کمپرس شیمیایی سرد توصیه نمی‌شود زیرا دمای آنها زیر ۴ درجه سانتی ‌گراد است. بهتر است از بانداژی که یخ زده است استفاده کنید و آن را با آب خیس نمایید سپس درون یک کیسه پلاستیکی بگذارید و روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.
  • باید به مدت ۴ تا ۵ روز پس از درمان از پوست خود مراقبت کنید تا دچار آسیب دیدگی نشود و از دوش آب داغ، ماساژ درمانی، ورزش ایروبیک یا مواردی از این قبیل خودداری نمایید.
  • باید حداقل تا یک ماه پس از درمان هنگامی ‌که قصد دارید از منزل خارج شوید و در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید از کرم ضد آفتاب مناسب با عیار حفاظتی ۳۰ تا ۵۰ استفاده کنید. برنزه کردن پوست پس از درمان با لیزر باعث تولید رنگدانه‌های موجود درون پوست و تغییر رنگ آن خواهد شد.
  • اکثر بیماران می‌‌توانند پس از درمان از لوازم آرایش استفاده کنند با این حال پزشک به آنها توصیه می‌کند در صورت بروز حساسیت پوستی از آرایش کردن خودداری کنند. در طول درمان با لیزر پوست بسیار حساس می‌‌شود و پاک کردن آرایش باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد و ریسک بروز عفونت را مطرح خواهد کرد.
  • پزشک به بیمار خود توصیه می‌کند که از همه نکات مربوط به رعایت بهداشت ناحیه مورد نظر پیروی کند و تا چند روز پس از درمان از انجام دادن فعالیت‌های ورزشی سنگین که باعث تعریق می‌شود خودداری کند تا پوست به حالت عادی برگردد.

 جلسه بعدی درمان با لیزر


 معمولاً شما باید ۴ تا ۵ هفته پس از اولین جلسه درمان به پزشک خود مراجعه کنید تا ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته است را ارزیابی کند و در صورت لزوم اقدامات بعدی را انجام دهد. اغلب حدود چهار تا پنج هفته با فاصله زمانی به جلسات درمان قرار دارد. سرعت رشد موهای شما به شرایط جسمانی، قسمتی که قرار است لیزر شود، جنسیت، وضعیت هورمون‌ها، اختلالات فیزیولوژیکی و فصلی که در آن قرار داده اید بستگی دارد زیرا در فصل گرما موهای بدن رشد سریع تری دارند.

 در صورتی که پزشک به این نتیجه برسد که شما به جلسه درمانی دیگری نیاز ندارید باید ۳ تا ۴ هفته بعد مجدداً برای انجام معاینات پوست به پزشک مراجعه کنید.

 در صورتی که پزشک شاهد نتایج اولیه از درمان با لیزر باشد باید فرایند درمان را ادامه بدهید و ۴ تا ۸ هفته بعد برای انجام جلسات بعدی به مطب پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که پزشک هیچ گونه تغییری را مشاهده نکند باید پارامترهای درمان تغییر داده شود.

 عوارض جانبی لیزر موهای زائد چیست؟


 لیزر الکساندرایت برای افرادی که رنگ مو و پوست آنها روشن است مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از لیزر الکساندرایت برای پوست تیره تر نیز استفاده کرد اما احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. لیزر موهای زائد پوست تیره یا برنزه توسط لیزر الکساندرایت می‌‌تواند باعث تغییر رنگ پوست یا به وجود آمدن نقاط سفید شود. این وضعیت به علت از بین رفتن رنگدانه‌های موجود در فولیکول، توسط نور لیزر به وجود می‌آید.

 پزشک در طول درمان با لیزر از سیستم خنک کننده استفاده می‌کند تا بیمار دچار درد و ناراحتی نشود. برخی از بیماران پس از اتمام درمان تا چند روز دچار قرمزی، خارش و تورم پوست خود خواهند شد. اگرچه این عوارض جانبی بسیار خفیف هستند و طی مدت کوتاهی از بین می‌‌روند باید پزشک از طول موج مناسب برای رفع موهای زائد بیماران استفاده کند.

سوالات متداول درباره لیزر موهای زائد


تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد چقدر است

 در اکثر موارد شما به ۶ تا ۱۲ جلسه درمان نیاز دارید که حدود ۴ تا ۸ هفته فاصله زمانی بین جلسات درمان قرار دارد. از آنجایی که همه موهای بدن به طور همزمان وارد فاز فعال رشد نمی‌شوند امکان هدف قرار دادن آنها در یک جلسه درمان وجود ندارد به همین دلیل شما به چند جلسه درمان نیاز دارید.

آیا همه افراد می‌توانند متقاضی درمان با لیزر باشند؟

 همه افرادی که قصد دارند موهای زائد خود را از بین ببرند (صرف نظر از رنگ پوست یا نوع موهای آنها) می‌توانند متقاضی مناسبی برای لیزر باشند. با این حال افرادی که رنگ پوست آنها روشن و موهای تیره ای دارند نتایج بهتری را به دست می‌‌آورند و دوره درمان آنها به سرعت طی می‌شود. همه زنان و مردان می‌توانند از مزایای لیزر بهره ‌مند شود اما لیزر موهای زائد در زنان باردار ممنوع است زیرا هنوز اطلاعات چندانی در ارتباط با تاثیرات لیزر بر جنین ارائه نشده است.

آیا می‌توان از لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد نقاط مختلف بدن استفاده کرد؟

آیا می‌توان از لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد نقاط مختلف بدن استفاده کرد

 می‌توان از لیزر برای از بین بردن موهای زائد همه نقاط بدن به غیر از اطراف چشم استفاده کرد. پا، کمر، بازو، قفسه سینه، پشت لب، زیر بغل و ناحیه بیکینی از رایج ترین نقاطی هستند که تحت درمان با لیزر قرار می‌‌گیرند. می‌توان از لیزر برای برطرف کردن موهای زائد روی گوش، درون بینی و سایر نقاط صورت نیز استفاده کرد.

 آیا زنان باردار می‌توانند به لیزر موهای زائد خود بپردازند؟

 لیزر موهای زائد در دوران بارداری توصیه نمی‌‌شود زیرا عوارض آن بر جنین ناشناخته است. هیچ‌ گونه شواهد و مدارکی وجود ندارد که نشان دهد لیزر خطرناک است اما باید مطالعات بیشتری انجام شود تا تاثیرات لیزر بر جنین مشخص گردد. پزشک به زنان باردار توصیه می‌کنند که تا اتمام دوران بارداری صبر کنند و پس از زایمان برای لیزر موهای زائد خود اقدام نمایند.

 از چه سنی می‌توان به لیزر موهای زائد پرداخت؟

 به طور کلی بازی زمانی خاصی برای شروع لیزر موهای زائد وجود ندارد اما توصیه می‌شود که لیزر پس از اتمام دوران بلوغ آغاز گردد. زنان نباید تا زمانی که پریود نشده ‌اند موهای زائد خود را لیزر کنند. به طور کلی ۱۴ سالگی زودترین زمان ممکن برای شروع لیزر موهای زائد است.

چگونه باید برای لیزر موهای زائد توسط دستگاه الکساندرایت آماده شد؟

 در صورتی که شما قصد دارید از دستگاه لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنید باید حداقل به مدت ۶ هفته قبل از شروع درمان از حمام آفتاب، موم انداختن، بند انداختن و روش‌های مشابه خودداری کنید. چند روز قبل از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون، داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب و مسکن خودداری کنید. قبل از مراجعه به مطب پزشک دوش بگیرید و ناحیه ای که قرار است لیزر شود را شیو کنید اما از لوسیون، مرطوب کننده یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

هزینه لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت چقدر است؟

لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت بر اساس وسعت ناحیه ای که قرار است درمان شود و تعداد جلسات مورد نیاز مشخص خواهد شد. هرچه ناحیه تحت درمان بزرگتر باشد زمان بیشتری برای لیزر آن لازم است و متعاقبا هزینه حاصل از آن افزایش خواهد یافت. زمان لازم برای درمان در تعیین هزینه حاصل از لیزر نقش دارد.

ماندگاری نتایج حاصل از لیزر چگونه است؟

 برخی از افراد برای همیشه از شر موهای زائد خود خلاص می‌شوند اما برخی دیگر باید هر ۶ یا ۱۲ ماه یک بار برای تمدید نتایج به دست آمده تحت درمان قرار بگیرند. نتایج حاصل از درمان با توجه به نوع پوست و مو متفاوت است. پیروی کردن از همه نکات مرتبط با مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد در ماندگاری نتایج به دست آمده تاثیر گذار است.

 آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

 اکثر افرادی که تحت درمان با لیزر قرار گرفته اند می‌گویند که دچار هیچ گونه دردی نشده اند یا درد بسیار خفیفی را تجربه کرده اند. با این حال این مسئله به آستانه تحمل درد توسط شما بستگی دارد. اکثر افراد می‌‌گویند که لیزر موهای زائد حسی شبیه برخورد کش با پوست را در آنها به وجود آورده است به این ترتیب اگر آستانه تحمل درد در شما پایین است درد خفیفی را احساس خواهید کرد. خوشبختانه روش‌های متعددی برای کاهش درد و ناراحتی وجود دارد. در صورتی که شما از همه دستورات پزشک پیروی کنید امکان کاهش درد و کسب نتایج مطلوب از درمان وجود خواهد داشت.

آیا افرادی که رنگ موی آنها روشن است می توانند از لیزر استفاده کنند؟

 متاسفانه رنگ موی بلوند، سفید، خاکستری و برخی از انواع موهای قرمز به درمان با لیزر پاسخ نمی‌دهند. دستگاه لیزر نمی‌تواند موهایی که فاقد رنگدانه هستند یا رنگدانه کمی دارند را از بین ببرد. از آنجایی که نور لیزر نمی‌‌تواند به جذب رنگدانه‌های مو بپردازد امکان از بین بردن آنها وجود نخواهد داشت.

 آیا امکان لیزر موهای زائد روی تتو وجود دارد؟

 پاسخ این سوال منفی است و نمی‌توان از فناوری لیزر برای برطرف کردن موهای زائد روی تتو استفاده کرد زیرا در این نواحی رنگدانه‌های بسیار زیادی استفاده شده است که به شدت به جذب نور لیزر می‌‌پردازند و احتمال سوختگی پوست را افزایش می‌دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ