لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟ هزینه جراحی زیبایی واژن چقدر است؟

لابیاپلاستی یک روش جراحی است که به منظور جوانسازی مناطق واژینال به منظور بهبود ظاهر زیبایی و یا بهره‌وری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل جراحی می‌تواند به بازیابی اعتماد به نفس کمک کند و به زنان کمک کند تا با بدن خود به راحتی هماهنگ شوند. هدف اصلی از لابیاپلاستی کاهش اندازه لابیا مینور (بخش داخلی از اعضای تناسلی زنانه) به گونه‌ای است که با لابیا ماژور (بخش خارجی از اعضای تناسلی زنانه) سازگار باشد. این جراحی شامل استفاده از روش‌های جراحی مختلف است که به وضعیت خاص هر بیمار بستگی دارد. در لابیاپلاستی، هیچ نیازی به استفاده از دستگاه‌های انرژی نیست و برای تعیین اهداف شما در این عمل جراحی، می‌توانید با جراح خود مشورت کنید.

لابیاپلاستی به چه دلیل انتخاب می‌شود؟ 


عمل جراحی لابیاپلاستی یک گزینه شخصی است که برخی از زنان به دلایل خاص خود انتخاب می‌کنند. بیمارانی که این عمل را انجام می‌دهند، از پیش زمینه‌ها، اشکال مختلف آلت تناسلی و سنین متفاوتی برخوردارند و هرکدام به دلیل بهبود کیفیت زندگی خود، این جراحی را انتخاب می‌کنند. برخی از زنان به دلیل بزرگ شدن لابیا مینور، احساس شرم نسبت به بدن خود یا مشکلات جسمانی را تجربه می‌کنند. زیرا بافت ناحیه تناسلی که زیر لابیا ماژور یا ناحیه تناسلی آویزان است، ممکن است با لباس برخورد کند یا در فعالیت ورزشی تحریک و التهاب ایجاد کند. این وضعیت به عنوان هیپرتروفی لابیا مینور شناخته می‌شود و ممکن است در زنان در طول سنین بلوغ یا به علت زایمان، افزایش سن یا کاهش وزن رخ دهد.

مزایای لابیاپلاستی 


زنانی که لابیاپلاستی را انتخاب می‌کنند، متوجه می‌شوند که این عمل برای آنها مزایایی را به همراه دارد که این مزایا عبارتند از:

 • کاهش اندازه لابیا
 • متقارن کردن لابیای نامتقارن
 • بازیابی اعتماد به نفس پس از زایمان
 • کاهش ناراحتی در حین مقاربت جنسی
 • کاهش تحریک مداوم در حین فعالیت‌های روزمره
 • جوان سازی لابیا که به دلیل افزایش سن یا کاهش وزن تغییر کرده است.
 • درد ناشی از لابیا در حین ورزش کردن

آیا من کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لابیاپلاستی هستم؟ 


بهترین راه برای تعیین اینکه آیا لابیاپلاستی برای شما مناسب است یا خیر، برنامه ریزی یک جلسه مشاوره با جراح است. اگر به طور کلی از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و یکی از شرایط زیر را دارید، می‌توانید کاندیدای مناسبی برای انجام لابیاپلاستی باشید:

 • اگر در حین ورزش کردن یا به دلیل داشتن بافت اضافه، ناراحتی جسمانی را تجربه می‌کنید.
 • اگر از فشار روانی ناشی از عدم تقارن لابیا یا اندازه بزرگ آن رنج می‌برید.
 • اگر به دلیل زایمان، افزایش سن یا کاهش وزن، تغییرات جسمانی داشته‌اید که باعث نارضایتی شما شده است.
 • اگر مایلید ظاهر ناحیه واژینال خود را تغییر دهید و آن را بهبود ببخشید.

لابیاپلاستی برای بیمارانی که به دنبال درمان اختلالات روانی جنسی مانند ناتوانی در رسیدن به ارگاسم و کم تحرکی جنسی هستند، توصیه نمی‌شود.

بی‌حسی یا بیهوشی برای لابیاپلاستی 


لابیاپلاستی یک عمل جراحی سرپایی است. این عمل جراحی را می‌توان در مدت یک ساعت به صورت اختصاصی یا همراه با سایر جراحی‌های زیبایی انجام داد. ممکن است بسته به برنامه درمانی که با جراح زیبایی خود درباره آن صحبت کرده‌اید، تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار بگیرید .

عمل‌های لابیاپلاستی 


عمل‌های لابیاپلاستی

در طول جلسه مشاوره لابیاپلاستی، جراح شما وضعیت شما را ارزیابی کرده و سابقه پزشکی و اهداف زیبایی مد نظر شما را برای ایجاد یک برنامه درمانی بررسی می‌کند.

در گذشته تنها یک تکنیک جراحی برای لابیاپلاستی وجود داشت و همین تکنیک بسیار محبوب بود. اما با گذشت زمان، پیشرفتی در تکنیک‌های جراحی به وجود آمده است و از چندین تکنیک مختلف استفاده می‌شود که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

روش اصلاح (Trim)

این تکنیک اصلی جراحی است و طبیعی‌ترین تکنیک برای انجام می‌باشد. این تکنیک همچنین پرکاربردترین تکنیکی است که جراحان از آن استفاده می‌کنند. در این روش قسمت اضافه لابیا مینور برداشته و بخیه زده می‌شود تا شکل لابیا ماژور متقارن شود.

تکنیک لبه (wedge

در این تکنیک، بخشی از لبه ضخیم‌ترین قسمت لابیا مینور برداشته می‌شود. با برداشتن تنها بخشی از این لبه ضخیم، باید ساب موکوس (لایه بافت زیر غشای موکوس) دست نخورده باقی بماند. این عمل جراحی یک ظاهر طبیعی به واژن می‌بخشد و در عین حال لبه‌های چین‌دار را هم حفظ می‌کند.

چندین تکنیک دیگر برای کاهش اندازه لابیا مینور وجود دارد و تمام این تکنیک‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر در نظر دارید عمل جراحی لابیاپلاستی را انجام دهید، مهم‌ترین چیز برای اطمینان از کسب نتایج مناسب این است که اطمینان حاصل کنید عمل جراحی شما توسط یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی که در این عمل جراحی تخصص دارد انجام شود.

عمل‌های جراحی اضافه در فرایند جوانسازی واژن


اگرچه رایج‌ترین نوع جراحی پلاستیک واژن، لابیاپلاستی برای کاهش لابیای داخلی است؛ عمل‌های جراحی دیگری نیز وجود دارند که برای بر طرف کردن نیازهای بیمار و اهداف زیبایی انجام می‌شوند. پزشکان گروه جراحی پلاستیک لانگ ایسلند نیز در تمام انواع عمل‌های جراحی که در ادامه می‌آید و ممکن است در ترکیب با لابیاپلاستی انجام شوند، تخصص دارند:

 • عمل جراحی ریداکشن کلیتورال هود می‌تواند برای کاهش چین‌های اضافه اطراف کلاهک کلیتوریس انجام شود تا ظاهر متناسبی ایجاد نماید.
 • عمل جراحی لابیا ماژور پلاستی لابیای خارجی که می‌تواند به منظور کاهش اندازه یا ایجاد تناسب انجام گیرد.
 • عمل جراحی مونس پلاستی برجستگی A (یا برجستگی فوقانی ناحیه شرمگاهی) که به دلیل وجود پوست اضافه یا بافت چربی آویزان شده است و می‌توان به وسیله جراحی آن را کاهش داد.
 • واژینوپلاستی ؛ ممکن است کانال‌های واژینال به مرور زمان یا به دلیل زایمان حجم عضلانی خود را از دست بدهند. در این صورت عمل جراحی واژینوپلاستی می‌تواند با ترمیم عضلات واژینال جدا شده از طریق عمل جراحی یا لیزر درمانی، عدم تناسب واژن را بهبود ببخشد.

ممکن است لابیاپلاستی به عنوان بخشی از عمل جراحی مامی میک اور که یک برنامه درمانی خصوصی سازی شده برای زنانی است که به دنبال بازگرداندن اعتماد به نفس خود پس از زایمان هستند، نیز انجام شود .

دوره نقاهت پس از لابیاپلاستی


دوره نقاهت پس از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی عموماً یک عمل جراحی سرپایی است. ممکن است پس از عمل جراحی تا حدی درد و ناراحتی وجود داشته باشد که می‌توان آن را با دریافت دارو مدیریت کرد. معمولا از بیماران خواسته می‌شود به مدت یک هفته از کار خود مرخصی بگیرند و از فعالیت سنگین یا داشتن رابطه جنسی برای شش هفته خودداری کنند. ممکن است به مدت چندین ماه پس از عمل جراحی تورم جزئی وجود داشته باشد.

دستورالعمل‌های فوری پس از عمل لابیاپلاستی 

 • پس از عمل لابیاپلاستی شما باید تا حد امکان صاف دراز بکشید.
 • در طول ۲۴ اول پس از عمل باید هر ۴ تا ۶ ساعت در حین بیداری از بسته‌های یخ استفاده کنید. بسته‌های یخ باید در یک پد تلفا یا مینی پد گذاشته شوند. هرگز نباید بسته‌های یخ را مستقیما روی پوست قرار دهید. استفاده از بسته‌های یخ، تورم و ناراحتی پس از عمل را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 • ایجاد تورم و کبودی در لابیا طبیعی است. این تورم و کبودی تا دو هفته بعد برطرف می‌شود.

پانسمان 

 • پانسمان جراحی را می‌توان هر زمان که خیس شد، برداشت و آن را با یک دستمال بهداشتی یا ماکسی پد جایگزین کرد.
 • حداقل یک تا دو هفته پس از عمل لابیاپلاستی، خونریزی یا ترشحات خونین خواهید داشت.
 • باید به مدت ۱۴ روز، روزانه دوبار از پماد آنتی بیوتیک روی ناحیه عمل شده استفاده کنید. لطفاً فقط یک لایه نازک پماد بزنید. زدن مقدار زیادی پماد لازم نیست. ممکن است بتوانید پس از دو هفته پماد خود را به پماد آلوورا تغییر دهید.

داروهای ضد درد 

 • پس از عمل یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن و یک مسکن خفیف مانند ویکودین برای شما تجویز می‌شود.
 • شما باید برای ۳ تا ۵ روز اول پس از عمل به طور منظم و مستقیم داروی NSAID خود را مصرف کنید. این دارو مخدر نیست و باعث آرامش یافتن یا اختلال در رانندگی کردن نمی‌شود. مصرف این دارو به کاهش تورم و نیاز بیشتر شما به مصرف داروهای مسکن کمک می‌کند.
 • در صورتی که تسکین درد برای شما کافی نباشد، به خصوص در ۲۴ ساعت اول پس از عمل می‌توانید علاوه بر داروی NSAID، از داروهای مسکن درد نیز استفاده کنید. داروهای ضد درد اغلب آرام بخش و مسکن هستند؛ بنابراین نباید در هنگام مصرف آنها رانندگی کنید. این داروها همچنین می‌توانند باعث یبوست شوند. استفاده از روان کننده مدفوع و ملین حاوی فیبر می‌تواند به درمان یبوست ناشی از مصرف این داروها کمک کند.

فعالیت‌ها 

 • بیشتر بیماران پس از عمل جراحی لابیاپلاستی، ناراحتی نسبتاً جزئی را تجربه می‌کنند. با این حال برخی از بیماران تورم متوسط تا شدیدی را تجربه می‌کنند که می‌تواند ناراحتی بسیاری ایجاد کند.
 • استفاده منظم از بسته‌های یخ می‌تواند تورم را کاهش داده و در نتیجه از درد شما بکاهد.
 • بیمارانی که حداقل تورم و خونریزی را تجربه می‌کنند باید بتوانند طی چند روز فعالیتظهای سبک خود را از سر بگیرند. این بیماران می‌توانند پس از گذشت یک هفته، ورزش سبک را آغاز کنند و ممکن است پس از دو هفته (بعد از مراجعه برای ویزیت پس از عمل) هیچ گونه محدودیتی نداشته باشند.
 • بیمارانی که تورم و ناراحتی شدیدتری را تجربه می‌کنند، ممکن است بخواهند فعالیت‌های خود را تا جایی که احساس راحتی می‌کنند، محدود کرده و سپس به تدریج فعالیت‌های خود را افزایش داده تا به میزان فعالیت طبیعی خود بازگردند.

فعالیت جنسی

 • به عنوان یک قاعده کلی، ممکن است شما ۶ تا ۱۲ هفته پس از عمل جراحی فعالیت جنسی خود را از سر بگیرید. این امر کاملاً به خود بیمار بستگی دارد. پزشک درباره اینکه چه زمان تا حد کافی بهبود پیدا کرده‌اید به شما اطلاع خواهد داد.

التیام اعصاب حسی 

 • اگرچه زخم‌ها بهبود پیدا می‌کنند اما ممکن است پوست لابیا برای چندین ماه تا حدی بی‌حس باشد.
 • بی‌حسی دائمی در این ناحیه بسیار نادر است.

چه موقع باید با پزشک تماس بگیرید؟ 

در صورتی که دچار یکی از موارد زیر هستید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی قابل توجه از محل جراحی
 • تب بالای ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت در سه روز اول پس از عمل جراحی
 • درد قابل توجه در ناحیه درمان شده به نحوی که با مسکن کاهش پیدا نکند.
 • ترشح از محل جراحی یا سرخی اطراف این ناحیه

نتایج لابیاپلاستی 


نتایج لابیاپلاستی

پس از گذشت تقریبا شش هفته از عمل جراحی، باید هر گونه کبودی و بیشتر تورم کاهش پیدا کرده باشد اما ممکن است تورم اندک باقیمانده تا ۶ ماه ادامه پیدا کند. هنگامی که تورم به طور کامل از بین رفت، نتایج نهایی قابل مشاهده خواهد بود. معمولاً جای زخم عمل جراحی قابل مشاهده نیست؛ زیرا گروه جراحان پلاستیک لانگ ایسلند بسیار مراقب هستند که برش جراحی را در بین چین‌های لابیا پنهان کنند و بافت لابیا به طور معمول بسیار خوب بهبود پیدا می‌کند. بیمارانی که تحت عمل جراحی لابیاپلاستی قرار می‌گیرند اغلب افزایش اعتماد به نفس، بهبود صمیمیت و راحتی بیشتر برای انجام فعالیت‌هایی که پیشتر برای آنها ناراحت کننده بود را گزارش می‌کنند.

آیا هیچ گونه عوارض جانبی بالقوه‌ای وجود دارد؟


هر بار که شما زیر تیغ جراحی می‌روید، خطراتی در آن وجود دارد. خطرات عمده‌ای که در عمل لابیاپلاستی وجود دارند نیز شامل موارد زیر می‌باشند:

 • کاهش حساسیت ولوار
 • خشکی مزمن
 • بی‌حسی
 • زخمی که منجر به رابطه جنسی واژینال دردناک می‌شود.

هزینه عمل جراحی لابیاپلاستی چقدر است؟


هزینه عمل جراحی لابیاپلاستی یا جراحی واژینال می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. در صورتی که از بیهوشی عمومی استفاده شود، هزینه عمل جراحی  جوانسازی واژن در مقایسه با استفاده از بی‌حسی موضعی بسیار بیشتر است. همچنین اگر عمل جراحی اضافه‌ای همراه با آن صورت بگیرد، هزینه آن بالاتر می‌رود.

 سوالات رایج


آیا زخم ایجاد می‌شود؟ 

در عمل جراحی لابیاپلاستی، پوست اضافه روی هر دو طرف لابیا مینور با زدن برش برداشته می‌شود. به علت ساختار آناتومیکی ویژه این ناحیه از بدن، برش ایجاد شده تحت عمل جراحی پس از مدتی ناپدید می‌شود. فرایند از بین رفتن این برش تقریباً یک سال طول می‌کشد.

آیا لازم است بخیه‌ها پس از عمل جراحی کشیده شوند؟ 

ما برای این عمل جراحی از بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌کنیم که نیازی به کشیدن آنها نیست.

چه مدت طول می‌کشد تا بتوانم دوباره ورزش کنم؟

خود را درگیر فعالیت‌های خسته کننده نکنید. در عوض پزشکان به شما توصیه می‌کنند در یک ماه اول پس از عمل، پیاده روی با سرعت آهسته را انجام دهید.

چه موقع میتوانم حمام کنم؟ 

شما می‌توانید دو روز پس از عمل حمام کنید به جز در مواردی که از آن منع شده باشید.

چه موقع می‌توانم باردار شوم؟ 

عمل جراحی لابیاپلاستی عملی نیست که بر قدرت باردار شدن تاثیر منفی بگذارد. شما می‌توانید در هر زمانی که برنامه دارید، باردار شوید.

عمل جراحی چقدر طول می‌کشد؟ 

مدت زمان به طول انجامیدن عمل جراحی از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. با این حال به طور معمول کامل شدن فرآیند جراحی یک ساعت طول می‌کشد.

آیا مراجعه مجدد برای ویزیت‌های پیگیری ضرورت دارد؟ 

بله. معمولاً شما باید پس از عمل جراحی یک یا دو بار به پزشک جراح خود مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که ناحیه جراحی شده به خوبی بهبود پیدا می‌کند.

آیا برای آماده شدن قبل از عمل، انجام کار خاصی لازم است؟

گذشته از مرخصی گرفتن از شغل خود و اطمینان از اینکه شلوارهای گشاد خود را برای پوشیدن پس از عمل کنار گذاشته‌اید، باید در چند روز قبل از عمل به میزان کافی بخوابید، غذاهای سالم بخورید و آب کافی بنوشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ