جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی): تغییر فرم و مشکلات بینی و تنفس

عمل زیبایی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی، یکی از روش‌های شایع در زمینه جراحی زیبایی است که توسط جراحان انجام می‌شود. این نوع جراحی برای افرادی مناسب است که به دنبال بهبود ظاهر بینی خود هستند، زیرا بینی یکی از ویژگی‌های برجسته صورت است. بیماران به دلایل مختلفی انتخاب جراحی بینی می‌کنند. در برخی موارد، تغییر شکل ظاهری بینی جهت بهبود ظاهر فرد انجام می‌شود. در موارد دیگر، جراحی بینی به منظور اصلاح مجاری هوا و بازسازی ساختار بینی برای بهبود تنفس انجام می‌شود. همچنین، برخی افراد به دلیل تصادفات و آسیب‌های قبلی نیز به جراحی بینی نیاز دارند. بدون توجه به دلیل شما برای انجام جراحی بینی، هدف ما این است که به شما در فهم بهتری از این فرایند کمک کنیم و نحوه دستیابی به اهداف زیبایی شما را مشخص کنیم. برای این منظور، توصیه می‌شود با یک پزشک متخصص تماس بگیرید و جلسه مشاوره را ترتیب دهید تا بیشتر درباره جراحی بینی آگاه شوید و پزشک بتواند ارزیابی کند که آیا جراحی بینی برای شما مناسب است یا خیر.

رینوپلاستی یکی از مشکل‌ترین پروسه‌های جراحی است. ساختار ظریف بینی باید طوری دستکاری شود که نه تنها نتایج خیلی سریع حاصل شود بلکه این نتایج در طول زندگی فرد باقی بماند. از رینوپلاستی اولیه گرفته تا پروسه‌های رینوپلاستی پیچیده ثانویه یا ترمیمی، جراح باید دارای مهارت‌های‌ پیشرفته و تخصصی باشد تا بتواند نتایج برجسته‌ای را برای بیمارانی که دنبال بهبود عملکردی ویا زیبایی بینی خودشان هستند به ارمغان بیاورند

دکتر طلایی متخصص پوست و زیبایی با بهره گیری از دانش و متد روز دنیا با سال ها تجربه آماده ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

تکنیک جراحی


تکنیک جراحی

رینوپلاستی باز

بسیاری از پزشکان دیدگاه رینوپلاستی باز را برای جراحی بینی ترجیح می‌دهند چرا که با این روش آنها می‌توانند به دید بهتر و دسترسی بهتری به داخل بینی دست پیدا کنند. برش‌ها در این روش در پوست بین دو سوراخ بینی یا زیر بینی نزدیک به سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند. هنگامی که این برش‌ها ایجاد شدند، پوست بینی برگردانده می‌شود تا اجازه دسترسی به ساختار داخلی بینی داده شود. خطوط برش که خیلی راحت بهبود می‌یابند و زخم‌های ایجاد شده را قابل مشاهده باقی می‌گذارند، به نسبت کوچک بوده و معمولا اندازه‌ای بین 2 تا 3 میلی‌متر دارند.

رینوپلاستی بسته

تکنیک رینوپلاستی بسته در بینی‌هایی استفاده می‌شود که ساختار آنها به سادگی قابل تغییر است.  این تکنیک زمانی استفاده می‌شود که نوک بینی شکل خوبی داشته باشد و خیلی دراز، پهن، جلو یا عقب نباشد. برش‌ها در این روش بعد از جراحی قابل رؤیت نیستند چرا که در داخل بینی ایجاد می‌شوند.

مزایای رینوپلاستی


رینوپلاستی می‌تواند اصلاحات زیر را در اندازه، شکل و عملکرد بینی به ارمغان بیاورد:

  • تصحیح نوک بینی
  • بازسازی اندازه و شکل سوراخ‌های بینی
  • تغییر زاویه بینی
  • صاف کردن یا باریک کردن ناحیه بین دو سوراخ بینی
  • صاف کردن یک برآمدگی یا حفره
  • بهبود حدود و ساختار بینی
  • بهبود تنفس

با اصلاح شکل و تناسب بینی، رینوپلاستی می‌تواند بینی را با دیگر ویژگی‌های صورت تطبیق دهد. تغییرات مورد نظر اغلب ظریف هستند اما بسیاری از بیماران خاطر نشان می‌کنند که اعتماد به نفس و متانت آنها بطور باور نکردنی بعد از جراحی رینوپلاستی افزایش یافته است. از آنجا که که بسیاری از جراحی‌های رینوپلاستی با اهداف زیبایی انجام می‌شود، رینوپلاستی می‌تواند مشکلات عملکردی تنفس و تغییر شکل‌های ایجاد شده توسط شکستگی‌‌های قبلی و/یا ژنتیکی بینی را هم اصلاح کند.

یک داوطلب خوب برای رینوپلاستی چه کسی است؟


رینوپلاستی می‌تواند ظاهر شما را بهبود داده و اعتماد به نفس شما را افزایش بدهد، اما لزوما ظاهر شما را مطابق با آنچه که ایده‌آل شماست تغییر نمی‌دهد و یا باعث نمی‌شود دیگران رفتار متفاوتی با شما داشته باشند. قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید، با دقت به انتظارات خود فکر کرده و آنها را با جراح خود در میان بگذارید. بهترین داوطلبان برای رینوپلاستی افرادی هستند که خواهان اصلاح ظاهر خود هستند و نه کامل شدن آن. اگر از لحاظ بدنی سالم هستید، از لحاظ روانی پایدار بوده و همچنین انتظارات شما واقع بینانه است، می‌توانید داوطلب خوبی برای انجام رینوپلاستی باشید. رینوپلاستی می‌تواند بمنظور برآورده کردن اهداف زیبایی یا بازسازی بینی انجام شود – تا نواقص مادرزادی یا مشکلات تنفسی را اصلاح کند. سن هم می‌تواند به عنوان یک ملاحظه در نظر گرفته شود. بسیاری از پزشکان ترجیح می‌دهند این جراحی را روی نوجوانان انجام ندهند مگر زمانی که آنها مقطع سنی جهش رشد خود را کامل کنند – در حدود 14 یا 15 سال برای دختران و کمی بیشتر برای پسران. همچنین مهم است که سازگاری احساسی و اجتماعی نوجوانان در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که این چیزی است که خودشان می‌خواهند و نه والدین آنها.

مشاوره رینوپلاستی


مشاوره رینوپلاستی

برای افرادی که قصد انجام رینوپلاستی را دارند، توصیه می‌شود که جلسه مشاوره با یک پزشک را ترتیب دهند. در این جلسه، پزشک یک بررسی کامل پزشکی انجام داده، سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و بینی شما را ارزیابی می‌کند. شما و پزشکتان می‌توانید در این جلسه نگرانی‌هایتان درباره این عمل و همچنین اهدافی که از رینوپلاستی می‌خواهید، مورد بحث قرار دهید. اگر پزشک تشخیص دهد که شما برای رینوپلاستی مناسب هستید، یک برنامه جراحی ویژه برای شما طراحی خواهد شد تا بتواند ظاهری را که شما می‌خواهید به وجود آورد.

پروسه جراحی رینوپلاستی 


جراحی رینوپلاستی بصورت سرپایی انجام می‌شود و بیماران در طول انجام این پروسه تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند. بر حسب کاری که انجام می‌شود، جراحی رینوپلاستی گاهی اوقات توسط برش‌های مخفی که کاملا درون بینی قرار می‌گیرند (که به آنها اندونازال یا رینوپلاستی مخفی هم گفته می‌‌شود) انجام می‌گیرد. برش‌های داخلی بیشتر اوقات با یک برش خارجی کوچک و بخوبی پنهان شده روی کولوملا (پوستی که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند) همراه می‌شود. پوست سپس از ساختار بینی جدا شده به جراح اجازه می‌دهد تا غضروف و استخوان زیر پوست را به شکل دلخواه دربیاورد (به آن رینوپلاستی باز یا خارجی) گفته می‌شود. زمانی که شکل دهی بینی به اتمام رسید، برش‌ها با بخیه‌های ریزی بسته می‌شوند. رینوپلاستی می‌تواند 2 تا 3 ساعت بسته به پیچیدگی فرآیند طول بکشد.

بعد از جراحی رینوپلاستی چه انتظاری می‌توان داشت؟


بعد از جراحی رینوپلاستی چه انتظاری می‌توان داشت

بعد از جراحی، یک آتل محافظ روی دماغ قرار گرفته و برای یک هفته روی آن باقی می‌ماند. سوزش و تورم در اطراف بینی و چشم‌ها خیلی شایع است و معمولا در طول دو هفته ابتدایی زمان ریکاوری بهبود می‌یابند. برخی بیماران ممکن است دچار تورم کمی بشوند که می‌تواند بسته به نوع پوستشان تا یک سال هم طول بکشد. ناخوشی معمولا تا حدی بوجود خواهد آمد و به آسانی با دارو رفع می‌شود. در حدود یک هفته بعد از جراحی جراح بخیه‌ها و آتل را از روی بینی بر می‌دارد. بیشتر بیماران بعد از 5 تا 7 روز به  محیط کار خود باز می‌گردند. عینک‌های چشمی نباید به مدت 4 تا شش هفته روی تکیه گاه بینی قرار بگیرند. پزشک به شما نشان خواهد داد که در زمان بهبودی چگونه محل قرار گیری عینک خود را بطور مطمئن تنظیم کنید. لنزهای تماسی در صورت تمایل می‌توانند در طول پروسه ریکاوری استفاده شوند.

نتایج رینوپلاستی


نتایج رینوپلاستی

پزشکان به بیماران رینوپلاستی بسیاری کمک کرده‌اند تا به همان شکل و پروفیل بینی که همیشه خواسته‌اند دست پیدا کنند. تجربه و مهارت پزشکان در جراحی پلاستیک اجزای صورت هم به آنها اجازه می‌دهد که عملکرد بینی و تنفس صحیح را برای بیمارانی که از ناهنجاری ساختاری و/یا آسیب‌های بینی رنج می‌برند با موفقیت‌ بازیابی کنند. اگر قصد دارید عمل رینوپلاستی انجام دهید، یک جراح پلاستیک صورت مهارت تخصصی و قابلیت کمک به شما را در دستیابی به نتایج بهینه ناشی از این فرآیند خواهد داشت.

رینوپلاستی چقدر هزینه دارد؟


بسته به میزان صلاحیت‌های جراح پلاستیک و به همین ترتیب برنامه درمانی ویژه شما، هزینه جراحی پلاستیک تغییر پیدا خواهد کرد. گرچه پارامترهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند این قیمت را تحت تأثیر قرار داده و روی هزینه نهایی اثر داشته باشد. فاکتورهای که معمولا هزینه این فرآیند را تحت تأثیر قرار می‌دهند شامل پیچیدگی تغییرات مورد درخواستی، آیا پیوند غضروف نیاز است یا خیر و اینکه آیا بیمار در گذشته عمل رینوپلاستی انجام داده یا خیر بستگی دارد. هزینه جراح پلاستیک صورت، پزشک بیهوشی و تجهیزات پزشکی هم شامل قیمت این عمل خواهد شد. در انتهای مشاوره مقدماتی، پزشک قادر خواهد بود تا یک قیمت اختصاصی بر اساس نیازها و اهداف منحصر بفرد به شما بدهد.

سوالات رایج


 سوالات رایج عمل بینی

بله، و این ترس همیشه هنگام جراحی‌های اجزای صورت افزایش می‌یابد. گرچه بسیاری از افراد هر سال عمل رینوپلاستی انجام می‌دهند و آن را به یکی از رایج‌ترین جراحی‌ها تبدیل کرده‌اند. یک راه‌ برای کاهش ترس این است که اطمینان حاصل کنید پزشکی که انتخاب کرده‌اید با مهارت و قابل اطمینان باشد و تجربه گسترده‌ای در جراحی بینی داشته باشد.

در حدود نیمی از بیماران رینوپلاستی نیاز به شکستگی بینی در طول جراحی خواهند داشت. این شکستگی که جزئی از برنامه درمانی است به پزشک اجازه دسترسی به بخش‌های مختلف بینی جهت انجام عملکردهای معینی در طول جراحی مانند باریک کردن پهنای بینی یا اصلاح نامتقارن بودن بینی را خواهد داد. این یک کار عادی است و بین چند هفته بعد از جراحی بهبود خواهد یافت.

پک بینی به معنی قرار دادن گاز پانسمان و یا پک‌های کتان در داخل محفظه بینی بعد از جراحی است. این کار جهت کنترل خونریزی انجام می‌شود اما 100 درصد مواقع نیاز نیست. از آنها زمانی استفاده می‌شود که دیواره‌های بینی نیز مورد جراحی قرار گرفته باشد.

بینی‌هایی که خیلی  بزرگ یا پهن هستند، یا تغییر شکل‌های خاصی داشته باشند ممکن است تنها با جراحی بینی تصحیح شوند. گرچه ظاهر برخی بینی‌ها می‌توانند با استفاده از پر کننده‌های قابل تزریق مانند کلاژن، هیدروکسیاپاتیت کلسیم یا چربی گرفته شده از نواحی دیگر بدن اصلاح شوند، “رینوپلاستی تزریقی” می‌تواند یک راه‌حل باشد قبل از اینکه به جراحی پناه برده شود. این پروسه‌ای است که در مطب انجام می‌شود و می‌تواند به صاف شدن و پنهان شدن برآمدگی، اصلاح نوک بینی و صاف کردن ناهماهنگی‌های پوست بینی کمک کند.

جراح پلاستیک با استفاده از یک سیستم تصویربرداری کامپیوتری، اهداف شما را مورد بحث قرار می‌دهد. این سیستم تصویربرداری به شما و پزشکتان یک ابزار بهتر برای برقراری ارتباط با خواسته هایتان در مورد ظاهر بینی می‌دهد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonمشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ